Προειδοποίηση
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 988

Μεγάλη νίκη με ανατροπή της ΑΕΚ με πρώτο βιολί την Οικονομίδου

H AEK πήρε την πρώτη νίκη στη σειρά των αγώνων για την άνοδο στην Α1 Γυναικών επί του Ηλυσιακού κερδίζοντας 3-2 σετ μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με ένα ακόμα πιο συγκλονιστικό φινάλε.

Το κατάμεστο κλειστό της ΦΕΑ σείστηκε απόψε από τους οπαδούς της «ένωσης» που ήρθαν να βοηθήσουν την ομάδα τους στο μεγάλο αγώνα στην επιστροφή στην κατηγορία των μεγάλων με την Μαρία Οικονομίδου να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι και στο τέλος να καταρρέει από την ένταση του αγώνα και να χρειαστεί να μεταφερθεί στο ιατρείο του γηπέδου για να της δοθούν οι πρώτες βοήθειες.

Η ΑΕΚ έδειξε πως μπορούσε απόψε σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού αν και σε άλλα απλά απογοήτευε με τον ατσάλινο Ηλυσιακό να δίνει μεγάλες μάχες. Μπλοκ, σερβίς, άμυνες και οι δύο ομάδες έχυσαν κιλά ιδρώτα στο παρκέ σήμερα.

O Hλυσιακός μπήκε σα σίφουνας στο πρώτο σετ και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αγχωμένη ΑΕΚ που δεν έβρισκε λύσεις για να χτυπήσει τον Ηλυσιακό που έκανε ό,τι ήθελε με αποτέλεσμα να έρθει αναπόφευκτα το εύκολο 25-11. (5-3, 11-4, 19-8, 25-11)

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ άρχισε να παλεύει τις φάσεις αλλά μόνο όταν η Οικονομίδου πήγε στο σερβίς πραγματικά ξεσηκώθηκε. Η Θεσσαλονικιά διαγώνια από το 3-3 έφερε την ΑΕΚ στο 16-7 καθώς με καταπληκτικό σερβίς «θέριζε» την υποδοχή του Ηλυσιακού, που παρά τις αλλαγές του Αποστολογιωργάκη δε μπορούσε να αντιδράσει. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πάρει το σετ η ΑΕΚ 25-15 και να ισοφαρίσει. (3-3, 16-7, 17-10, 20-13, 25-15)

Στο τρίτο σετ ο Ηλυσιακός κατάφερε να ορθοποδήσει και με Σωτηρίου και Χριστοδούλου να έρθει ξανά μπροστά και παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να πάρει κεφάλι από την αρχή στο σετ (6-3, 9-7, 12-9, 18-14, 21-17) και να πάρει το σετ 25-22 ενώ στο 20-15 έγινε μια πολύ ωραία φάση διαρκείας με πολλές άμυνες και μπλοκ που κατέληξε υπέρ του Ηλυσιακού και η ΑΕΚ πλησίασε πολύ κοντά στην ανατροπή του σετ με την Γκρέκα στην επίθεση και καλό σερβίς αλλά δε μπόρεσε να συνεχίσει.

Το τέταρτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 5-2 και ως το 15-13 κρατήθηκε μπροστά αλλά ο Ηλυσιακός έφτασε μια ανάσα στη συνέχεια πίσω από την ΑΕΚ (18-17, 19-18, 20-19) και με ένα σερί κατάφερε να ισοφαρίσει από το 24-21 σε 24-24 αλλά εδώ η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και πήρε το σετ 26-24 στέλνοντας στο τάι μπρέικ το παιχνίδι.

Στο τάι μπρέικ η εκπληκτική Οικονομίδου έκανε το θαύμα της καθώς πήρε την ΑΕΚ στην πλάτη της κάνοντας μεγάλη ανατροπή. Ο Ηλυσιακός μπαίνοντας δυνατά βρέθηκε ισόπαλος με την ΑΕΚ στο 6-6, και προηγήθηκε στη συνέχεια αλλά εδώ μίλησε η Οικονομίδου που κάνοντας υπεράνθρωπη προσπάθεια ανέτρεψε το σκορ με επιθέσεις και το 13-7 υπέρ του Ηλυσιακού το έκανε 15-13 υπέρ της ΑΕΚ και αμέσως μετά κατέρρευσε.

Tα σετ: 11-25, 25-15, 22-25, 26-24, 15-13

ΑΕΚ (Σαμαράς): Μπίσκου, Οικονομίδου, Μαλουσάρη, Χρυσομάλλη, Ζίγκα, Γκρέκα , Λύρα (λ)/Μπελιά (λ), Αντωνιάδη

Ηλυσιακός (Αποστολογιωργάκης) : Σωτηρίου, Χριστοδούλου, Αναγνώστου, Τζαλαλή Σ., Μπέμπη, Λιαρούτσου, Παπαδάκη (λ) / Τσιγαρίδα, Χανδρή, Χαμπηλομάτη,

Ο δεύτερος τελικός θα γίνει στα Ιλίσσια την Τετάρτη 25/4 και ώρα 20.15 και αν χρειαστεί τρίτος αγώνας, αυτός θα γίνει το Σάββατο 28/4 στις 19.30 στο σχολικό Νέας Φιλαδέλφειας.