Σκληρή μονομαχία στο Στρέφη για Κουκάκι και Αμαζόνες Αχαρνών

Ένας συγκλονιστικός αγώνας διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο του Λόφου Στρέφη για την 9η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας 2 ΕΣΠΑΑΑ όπου το Κουκάκι υποδέχτηκε τις Αμαζόνες Αχαρνών.

Οι φιλοξενούμενες παίζοντας πολύ καλή άμυνα, επωφελήθηκαν την επιθετική δυστοκία των αθλητριών του Κουκακίου, κράτησαν τον παιχνίδι τους και πήραν το 1ο σετ με 25-21.

Το ίδιο μοτίβο είχε και το 2ο σετ, αν και στο τέλος του με ένα σερί απο το σερβίς η διαφορά μειώθηκε σε 24-23 αλλά ένα χαμένο σερβίς της Περάκη δεν έδωσε τη δυνατότητα στις γηπεδούχες να φέρουν τον αγώνα στην ισοπαλία.

Στο 3ο σετ, τα πράγματα άλλαξαν και με συνεχή πίεση στο σερβίς αλλά και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις, κυρίως με τη Μαυρογένη που πέρασε στο παιχνίδι αντί της Κανδυλιάρη, η ομάδα του Κουκακίου πήρε το σετ με 25-15, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ η εικόνα παρέμεινε ίδια και με κεκτειμένη ταχύτητα οι αθλήτριες του Γιώργου Κερκινέ, έκαναν το 25-18, πηγαίνοντας τον αγώνα στο tie break.

Εκεί, η εικόνα άλλαξε και οι αθλήτριες του Σωκράτη Μαρμαρινού έχοντας καθαρό μυαλό και μειώνοντας τα λάθη τους, πήραν τη διαφορά όπου και κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας έτσι μια πολύτιμη νίκη με 3-2 σετ.

Για το Κουκάκι η Μαυρογένη είχε 18 πόντους, ενώ η Βλάγκα και Κιρμανίδου συμπλήρωσαν απο 9 πόντους η κάθε μια.  Πολύ καλές σε υποδοχή και άμυνα οι Χριστοφοράκη και Δρακουλάκου.

ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ – ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΑΧΑΡΝΩΝ 2-3 (21-25, 23-25, 25-15, 25-18, 8-15)

Διαιτητές: Σούγια Δ., Καρατζογλίδου Σ., Αλεβετσοβίτης Γ.

ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ (Κερκινές): Βλάγκα 9π. (4/20 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ζαλαχώρη 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Δρακουλάκου 5 (5/32 επ.), Γεωργίου-Κίτσιου 7 (7/22 επ.), Περάκη 3 (3 άσοι), Κανδυλιάρη 2 (2/11 επ.), Παναγοπούλου  (λ-40%) (Χριστοφοράκη (λ-50%), Μαθιουδάκη, Παρλά 2 (2/10 επ.), Μαυρογένη 18 (16/51 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κιρμανίδου 9 (3/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μαστοροπούλου 2 (2  άσοι), Αδαμίδου 2 (2/10 επ.)