Δίκαιη επικράτηση της Ένωσης Ιλίου στην Ηλιούπολη

Δεν τα κατάφερε ο ΑΣ Ηλιούπολης απέναντι στην σαφώς ανώτερη Ένωση Ιλίου. Οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες στο κομμάτι μπλοκ-άμυνα και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στις αθλήτριες της Ηλιούπολης να αντιδράσουν.

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα (2-8), οι γηπεδούχες κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να φέρουν το σετ στα ίσια στα μέσα του σετ. Η αντίδραση όμως των αθλητριών της Βάσως Νικούλη ήταν άμεση και με καθαρό μυαλό έφτασαν στο 25-21 και το 1-0 σετ.

Στην εκκίνηση του δεύτερου σετ η εικόνα άλλαξε και με τη Κουμβάκη να πιέζει από τη θέση του σερβίς, οι Ηλιουπολίτισσες πήραν μια διαφορά 6 πόντων (7-1) στην αρχή του σετ. Οι έμπειρες όμως Σιώρη και Θεοδώρου έδειξαν το δρόμο για την ισοφάριση του σετ και εκμεταλλευόμενες τα λάθη του ΑΣ Ηλιούπολης έκαναν το 2-0 υπέρ τους, με 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο, μιας και οι αθλήτριες της Ένωσης Ιλίου, με κεκτημένη ταχύτητα από τα δυο προηγούμενα σετ δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στις αθλήτριες του Γιώργου Κερκινέ. Το τελικό 25-16 έκλεισε τον αγώνα με 3-0 υπέρ της Ένωσης Ιλίου.

Από τις γηπεδούχες ξεχώρισε η Κουμβάκη, ενώ οι φιλοξενούμενες είχαν σε πολύ καλή ημέρα τις έμπειρες Σιώρη και Θεοδώρου.

ΑΣ Ηλιούπολης – Ένωση Ιλίου 0-3 (21-25, 21-25, 16-25)

ΑΣ Ηλιούπολης (Κερκινές): Χρυσομαλλίδη 1 (1 μπλοκ), Βαγγή 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Μαυρογένη 4 (2/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμβάκη 7 (5/29 επ., 2 άσοι), Βλασερού 6 (5/24 επ., 1 μπλοκ), Γωγούσου 9 (8/28 επ., 1 άσος), Κουμούτσου (λ-61% υπ.), Μπογιατζή (λ) (Κοντολέων 3 (3 άσοι), Παπαχρήστου, Λιαρομάτη 1 (1 άσος), Κοτρώνη)