Συναρπαστικός ο αγώνας στο Ζηρίνειο

Ο ΠΑΟΚ για τέταρτη συνεχή χρονιά «δραπετεύει» με τη νίκη από το Ζηρίνειο και για τρίτη φορά μέσα στην τελευταία τετραετία κατακτά τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και με 7-4 και 12-10 στο 5ο σετ κατάφερε να βρει τη διέξοδο προς την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα και να επιστρέψει και πάλι στις επιτυχίες, ύστερα από την ήττα στο Ρέντη την προηγούμενη αγωνιστική. Η Κηφισιά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και με την εικόνα που παρουσίασε μετά το 1ο σετ απέδειξε πως μέχρι τέλους θα είναι μέσα στους πρωταγωνιστές του πρωταθλήματος.

O ΠΑΟΚ είχε αιχμές τους Σαφράνοβιτς, Σωτηρίου με τον πρώτο να έχει καλύτερη υποδοχή αλλά σε λιγότερες προσπάθειες και τον δεύτερο να πιέζεται στην υποδοχή αλλά να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση με 61% αποτελεσματικότητα. Ο Νίκος Σμαραγδής ταξίδεψε το πρωί από τη Θεσσαλονίκη και μπήκε για λίγο αλλαγή στο 3ο σετ, ενώ ο Γιάννης Καλμαζίδης δεν ρίσκαρε την συμμετοχή του Αμαράλ Ντάντε ο οποίος όλα δείχνουν πως θα κάνει ντεμπούτο κόντρα στην παλιά του ομάδα, τον Παναθηναϊκό.

Δυνατό ξεκίνημα

Στο 1ο σετ ο δικέφαλος μπήκε δυνατά και πήρε εύκολα το 1ο σετ με 25-17 καθώς κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του με το σερβίς. Με σερί 4-0 ξέφυγε 12-6 και έφτασε τη μέγιστη διαφορά στο +8 από το 18-10 διατηρώντας την μέχρι το τέλος του σετ.

Η ισοφάριση

Μεγάλη ανατροπή έγινε στο 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ είχε από την αρχή προβάδισμα με 7-3, 15-11 και 20-15. Διαδοχικά λάθη από τους παίκτες του ΠΑΟΚ και αντεπίθεση της Κηφισιάς με τον Γιορντάνοφ στην επίθεση και φοβερά μπλοκ έφεραν σερί 4-0 για την Κηφισιά που ισοφάρισε 21-21. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-22 με το άουτ σερβίς του Γιορντάνοφ, αλλά με επίθεση του Βούλγαρου έγινε το 23-23, μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και άσσο του Χριστοφιδέλη γύρισε «τούμπα» το σετ για το 25-23 και το 1-1 σετ.

Δεύτερη ανατροπή της Κηφισιάς

Με καλή ψυχολογία από την ισοφάριση η Κηφισιά πίστεψε σε θετικό αποτέλεσμα αλλά και στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε πάλι προβάδισμα. Στο 11-11 έγινε σερί 3-0 από διαδοχικούς πόντους του Σακόγλου. Ο δικέφαλος κράτησε το προβάδισμα του +3 μέχρι 20-17 και 23-21. Η επίθεση του Γιορντάνοφ και το ατομικό μπλοκ του Εφραιμίδη στον Σωτηρίου έφεραν την ισοφάριση 23-23. Ο Πέτκοβιτς χρεώθηκε με φιλέ και η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ο Χριστοφιδέλης έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε με φιλέ του Σμαραγδή και κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ για το 26-24 και το 2-1 σετ.

Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έχοντας χάσει μέσα από τα χέρια του δύο σετ μπήκε αποφασισμένος να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Με ξέσπασμα του Σωτηρίου στο σερβίς έκανε σερί 6-0 που του έδωσε προβάδισμα ασφαλείας 9-2 το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του σετ.

Ανατροπή από 13-12

Στο 5ο σετ η Κηφισιά με μπλοκ - άμυνα ξέφυγε 7-4, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με μπλοκ του Τακουρίδη στον Γιορντάνοφ. Η Κηφισιά ξέφυγε 12-10 και 13-12 που διαμορφώθηκε με επίθεση του Γιορντάνοφ, αλλά ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να κάνει την πιο καθοριστική ανατροπή. Ο Σωτηρίου μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε 13-13. Με μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ έγινε το 14-13 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Χριστοφιδέλη στο φιλέ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Ονόπας.

1ο σετ: 5-9, 10-16, 12-21, 17-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 25-23
3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 26-24
4ο σετ: 2-8, 8-16, 15-21, 20-25
5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 13-15

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 45 λάθη αντίπαλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-23, 26-24, 20-25, 13-15) σε 134΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Χριστοφιδέλης 11 (7/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 56% υπ - 26% άριστες), Μουρούτης 2 (0/2 επ, 2μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πούλκο 4 (3/10 επ, 1 άσσος, 44% υπ 33% άριστες), Γιορντάνοφ 39 (36/69 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 63% υπ -19 άριστες), Κάπελλας, Καρατζάς 1 (1/4 επ), Παπαδόπουλος, Λάππας, Εφραιμίδης 5 (3/11 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 22% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 3 (3/4 επ), Σακόγλου 22 (19/39 επιθέσεις, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 17 (14/23 πε, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ - 23% άριστες), Ανδρεάδης 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (7/15 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (13/30 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ -47% άριστες) / Γκαράς (λ, 69% υπ - 41% άριστες), Παντακίδης, Τερζής, Σμαραγδής, Παπαδόπουλος.

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Κάνουμε μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε ομάδες που έχουν υψηλούς στόχους και πολλές λύσεις. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μου και από αυτό που βλέπω μέσα στο γήπεδο. Μένουμε με την πικρή γεύση της ήττας. Φτάσαμε πολύ κοντά αλλά δεν πήραμε τη νίκη. Ίσως και να μας άξιζε η νίκη. Μας λείπει κάτι... Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Τα καταφέραμε και κερδίσαμε σε ένα παιχνίδι που είχε δύο σκέλη. Στο πρώτο σετ είμασταν δυνατοί. Κάναμε καλό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, πήραμε το προβάδισμα, αλλά τελικά το χάσαμε. Στη συνέχεια βρεθήκαμε πίσω με 2-1 σετ ,όμως καταφέραμε και το γυρίσαμε. Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει, πιο εύκολα, αν καταφέρναμε να περιορίσουμε τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, ο οποίος πήρε πολλές επιθέσεις».