Με 39ρη Αρμενάκη νίκη του Ηρακλή επί του Φοίνικα

• Γράφτηκε από τον
  • Κατηγορία VOLLEYLEAGUE
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αρμενάκη και ωραίο παιχνίδι από τον Προύσαλη ο Ηρακλής νίκησε με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου μετά από συναρπαστική αναμέτρηση που είχε πάθος και εναλλαγές στο σκορ. Είναι η πρώτη νίκη του Ηρακλή και η πρώτη ήττα για το Φοίνικα στο πρωτάθλημα 2017-18.

Ο Αρμενάκης σημείωσε 39 πόντους με ποσοστό αποτελεσματικότητας 58% στην επίθεση και 4 άσσους. Ο Προύσαλης παρότι είχε να διαχειριστεί μέτρια υποδοχή (η τέλεια μόλις 22%) η ομάδα του είχε αποτελεσματικότητα επίθεσης 49%. Αντίθετα ο Φοίνικας παρότι είχε τον Γιορντάνοφ με 25 πόντους και καλύτερη υποδοχή από τους γηπεδούχους δε μπόρεσε να κρατήσει τουλάχιστον το αήττητο και έκανε 36 συνολικά λάθη εκ των οποίων 20 χαμένα σερβίς...

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που ο Φοίνικας προηγήθηκε 8-7, πέρασε μπροστά με 1-2 πόντους. Στο 20-18 οι συριανοί διαμαρτυρήθηκαν ότι η επίθεση του Εφραιμίδη ήταν άουτ αλλά δόθηκε μέσα και έγινε το 21-18. Ο Ηρακλής συγκεντρωμένος μέχρι το τέλος εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό των φιλοξενούμενων και έκανε το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο Σάσα Στεφάνοβιτς γύρισε την περιστροφή και ο Φοίνικας μπήκε καλά με προβάδισμα 8-7 και με εντυπωσιακό σερί 4-0 από τον Γιορντάνοφ προηγήθηκε 12-7. Ο Φοίνικας πήρε νέα ώθηση όταν στο 13-10 ήρθε νέο σερί 5-0 από τους Χήρα, Λιντς και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 18-10. Ετσι το πειρατικό έφτασε στην ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τον Φοίνικα να προηγείται 4-1 και 10-6, όμως ο Ηρακλής ισοφάρισε 10-10 με μπλοκ και επίθεση από τον Αρμενάκη. Οι Πέτερλιν, Μαρούλης έδωσαν καθοριστικούς πόντους και με σερί 4-0 ο Φοίνικας ξέφυγε 14-10. Η ομάδα του Στεφάνοβιτς κράτησε τη διαφορά και στο 20-17 τη μεγάλωσε σε +6 μετά από δύο κόντρα επιθέσεις από Πέτερλιν, Λιντς που έκαναν το 23-17 και έδωσαν προβάδισμα ασφαλείας για το 2-1 σετ.

Από το 4ο σετ ο Φοίνικας έδειξε σημάδια κόωπσης στην υποδοχή και ο Προύσαλης με τον Αρμενάκη σήκωσαν τον Ηρακλή στις πλάτες τους. Ο «γηραιός» είχε από την αρχή του σετ προβάδισμα με τον Αρμενάκη να κάνει πάρτυ απέναντι στο αντίπαλο μπλοκ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Με τον αέρα του 2-2 σετ και με καλή ψυχολογία ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο τάι μπρέικ. Στο 4-4 με δύο πόντους τους Αρμενάκη, Εφραιμίδη ο Ηρακλής προηγήθηκε 6-4. Στο 9-7 δύο πόντοι του Αρμενάκη και ένα λάθος του Φοίνικα εκτόξευσαν τη διαφορά στο 12-7 και εκεί κρίθηκε η πρώτη νίκη του Ηρακλή στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Γεωργιάδη, Βασιλειάδης.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 25-21

2ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 17-25

3ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-17

5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-7, 15-11

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 17-25, 20-25, 25-17, 15-11) σε 115'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (9/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Κιόσης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (3/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αρμενάκηγς 39 (33/57 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ. - 39% άριστες), Μούχλιας, Ελευθερίου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 7% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Χήρας 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Μαρούλης 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Λινζ 17 (15/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 38% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (20/43 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 39% άριστες), Πεντίδης 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 53% υπ. - 53% άριστες), Σταυρακάκης.

Ο προπονητής Γιάννης Ορφανός: «Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, σήμερα δείξανε πάθος. Η ομάδα ενώ προηγούνταν βρεθήκαμε με 2-1 πίσω. Έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα και γυρίσανε ένα ματς που μέχρι εκείνη τη στιγμή φαινόταν ότι έκλεινε προς την Σύρο. Μεγάλη νίκη η σημερινή, μέσα στην έδρα μας , σημαντικό και για την ψυχολογία μας αλλά και για τον κόσμο που ήρθε σήμερα, γέμισε την Μίκρα και ήταν κοντά μας».

Ο ακραίος του Ηρακλής Δημήτρης Εφραιμίδης: «Θα έλεγα ότι είναι μια μεγάλη νίκη ουσιαστικά ψυχολογικού χαρακτήρα , γιατί μετά από μια ήττα στην αρχή του πρωταθλήματος σίγουρα καμία ομάδα δεν μπορεί να έχει ψηλά την ψυχολογία της. Παρ’ όλα αυτά καταφέραμε και δείξαμε ότι μέσα στην έδρα μας θα δυσκολέψουμε όλες τις ομάδες . Ήταν μια θετική εικόνα μπροστά στον κόσμο μας και τον ευχαριστούμε που μας στηρίζει».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Σάσα Στεφάνοβιτς: «Συγχαρητήρια στον Ηρακλή έπαιξε ένα καλό παιχνίδι. Εμείς δεν ξεκινήσαμε και τόσο καλά στο 1ο σετ, από το 2ο και μετά παίξαμε καλύτερα. Ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα στη πορεία του πρωταθλήματος».

Ο λίμπερο του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ζήσης: «Ήταν δύσκολο μάτς, από την αρχή το ξέραμε. Για μένα ήταν ένα μέτριο παιχνίδι, στα 3 πρώτα σετ ήμασταν καλύτεροι, στη συνέχεια πέσαμε δεν είχαμε πόντους, αν και σε ένα δύσκολο γήπεδο προσπαθήσαμε και κρατήσαμε την υποδοχή. Από εκεί και πέρα για μας είναι μια αποτυχία το σημερινό όμως συνεχίζουμε δυνατά για το επόμενο».