Πήρε το τρίποντο ο Φοίνικας από τον Εθνικό Πειραιά

Με τον Φραν Πέτερλιν να κρατάει υποδοχή και τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να «εκτελεί» ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στην Καλλιθέα τον Εθνικό Πειραιώς με 3-0 σετ στο ντεμπούτο του Πολωνού προπονητή Όσκαρ Κάσμαρτσικ.
Ο Φοίνικας με την 4η νίκη του σε έξι αγώνες ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς και με ανεβασμένο το ηθικό θα ταξιδέψει την Δευτέρα στην Νορβηγία για τον πρώτο αγώνα με την Μπέργκεν για τη φάση των «32» του Τσάλεντζ Καπ.

Ο Όσκαρ Κάσμαρτσικ συναντήθηκε με τους παίκτες του λίγες ώρες πριν από τον αγώνα καθώς ταξίδεψε από την Πολωνία και εκτός από τις συστάσεις προσπάθησε να τους ανεβάσει το ηθικό για την δύσκολη εβδομάδα που ξεκίνησε και που περιλαμβάνει τους αγώνες με Εθνικό, Μπέργκεν και ΠΑΟΚ.

Ο Φοίικας έπαιξε με πολύ πάθος και πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον Εθνικό που δεν κράτησε στην υποδοχή και παρότι προσπάθησε για να πάρει το 3ο σετ δεν τα κατάφερε.

Οι συριανοί μπήκαν δυνατά με προβάδισμα 5-2 και συντήρησαν τη διαοφορά του +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Ο Λίνζ με επίθεση και ο Γάτσης με άσσο έκαναν το 18-13 κι εκεί ουσιστικά κρίθηκε το σετ. Ο Γιορντάνοφ με δύο επιθέσεις και ο Λινζ με καλό σερβίς άνοιξαν τη διαφορά στο +7 (23-16) και το σετ έκλεισε 25-19 με επίθεση του Γιορντάνοφ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Φοίνικα να προηγείται από την αρχή 5-3, ενώ στο 8-7 με το σερβίς του Χήρα έκανε σερί 3-0 και η διαφορά άνοιξε στο +4 (11-7). Ο Εθνικός συνέχιζε να μην έχει ποιοτική υποδοχή ενώ ο Νάιτ με 9/28 τελειωμένες δε μπορούσε να προσφέρει πολλά. Η διαφορά διατηρήθηκε και αυξήθηκε στο τέλος του σετ για το 25-19 και το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε με προβάδισμα 8-6, αλλά το σερί 3-0 από Γιορντάνοφ και Πέτερλιν έβαλε και πάλι τον Φοίνικα μπροστά 9-8. Στο 9-9 ο Φοίνικας και πάλι με το σερβίς του Χήρα έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 14-9. Το εντυπωσιακό είναι πως οι συριανοί έφτασαν και στο +9 (22-14) και όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα τελειώσει, όμως, ο μαχητικός Εθνικός με το σερβίς του Αμπανόζ δημιούργησε ρήγματα στην υποδοχή των συριανών, ακολούθησαν ωραία τελειώματα από τον Σέιφερτ και λάθη του Φοίνικα και το σκορ έγινε 22-22 εν μέσω αποθέωσης από τους φίλους του Εθνικού. Τελικά ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ και μία του Πέτερλιν έκανε το 25-22 και οι συριανοί πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη τους εν μέσω χειροκροτημάτων για την προσπάθεια και των δύο ομάδων.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κυριοπούλου

1ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 19-25

2ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 19-25

3ο σετ: 8-6, 10-16, 13-21, 22-25

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 19-25, 22-25)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 10 (9/18 επ, 1 άσσος, 60% υπ -60 % άριστες), Τουρνακης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Νάιτ 12 (9/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 10 (6/11 επ, 4 άσσοι), Αμπανόζ 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Δεληπρίμης 1 (1/4 επ, 43% υπ 29% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 38% υπ 22% άριστες), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης, Σπυριούνης 6 (5/7 επ, 1 άσσος, 80% υπ - 50% άριστες) Ράμο.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Λίνζ 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 33% υπ -22% άριστες), Γιορντάνοφ 15 (15/26 επ), Πέτερλιν 10 (6/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 67% υπ - 56% άριστες), Γάτσης 9 (4/7 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 56% υπ - 44% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Ηλίας, Σούρδι, Σταυρακάκης.

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Δεν περιμέναμε να νικήσουμε και τη Σύρο απλά θέλαμε να το παλέψουμε λίγο περισσότερο. Εμείς προσπαθήσουμε να χτίσουμε μία νέα ομάδα αλλά ακόμα δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα. Ερχονται τέσσερα ματς που πρέπει να πάρουμε το μάξιμουμ των πόντων. Είναι οι αγώνες που μπορούμε να πάρουμε βαθμούς. Με Σύρο, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Ηρακλή Χαλκίδας δε μπορούμε να τις παίξουμε. Ο Φοίνικας είναι πολύ καλή ομάδα, έχει πολύ καλούς παίκτες. Σίγουρα είναι μία κλάση πάνω από την ομάδα μας. Προφανώς ο νέος προπονητής δε μπόρεσε να αλλάξει κάτι αλλά θα το κάνει στη συνέχεια. Μόνο με κάποιες εξάρσεις θα μπορούσαμε να ελπίζουμε σε κάτι καλό, όπως έγινε στο φινάλε του 3ου σετ αλλά δεν τα καταφέραμε κι έτσι το αποτέλεσμα είναι δικαιώτατο».

Ο προπονητής του Φοίνικα Όσκαρ Κάσμαρτσικ δήλωσε: «Χαίρομαι που η πρώτη μου παρουσία στον πάγκο του Φοίνικα συνοδεύτηκε με νίκη. Δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα. Μόνο μία βιαστική γνωριμία με τους παίκτες. Τους έχω μελετήσει πολύ τις τελευταίες ημέρες. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για πολύ προετοιμασία διότι μπήκαμε σε πολύ δύσκολη εβδομάδα με αγώνες για το πρωτάθλημα και την Ευρώπη. Μόνο να μιλήσω μπορώ στους παίκτες. Ελπίζω να βοηθήσω ώστε να κάνουμε την ομάδα πιο δυνατή. Γνωρίζω το ελληνικό πρωτάθλημα είναι πολύ δυνατό. Θα πούμε περισσότερα τις επόμενες ημέρες».