Καθαρό τρίποντο του Εθνικού μέσα στο ΜΕΤΣ

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα, την δεύτερη εκτός έδρας και την πρώτη επί του Παναθηναϊκού στην ιστορία της VolleyLeague«Πάμε Στοίχημα» πανηύρισε ο Εθνικός Πειραιώς. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα επικράτησε με 3-0 σετ φτάνοντας τους 9 βαθμούς, έναντι 7 του Παναθηναϊκού.

Ο Εθνικός είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κυριάκο Σπυριούνη ο οποίος αγωνίστηκε βασικός ακραίος και σημείωσε 15 πόντους. Ο Παναθηναϊκός είχε κορυφαίο τον Σιλμπερνάγκελ αλλά σε κακή μέρα τον Μπολτζάνι που ήταν και ο μοιραίος παίκτης στο φινάλε του καθοριστικού 2ου σετ όπου οι πράσινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-11, προσπέρασαν 22-20 και είχαν και τρία σετ μπολ αλλά δεν τα κατάφεραν.

Πληρέστερος και πιο ώριμος ο Εθνικός Πειριαιώς αξιοποίησε την ανωτερότητα του στα άκρα και πήρε χωρίς πίεση το 1ο σετ, έδειξε αντοχές στο 2ο σετ όπως και στο φινάλε του 3ου σετ. Η απειρία του Εθνικού φάνηκε από την απώλεια μεγάλων διαφορών στο 2ο και στο 3ο σετ.

Στο 10-10 του 1ου σετ τα σερβίς του Αμπανόζ άνοιξαν δρόμο για τον Εθνικό που έκανε το 13-10 με σερί 3-0. Ο Εθνικός προηγήθηκε 20-16, αλλά ο Παναθηναϊκός με απάντηση από Μπέλο και το σερβίς του Δρογκάρη μείωσε 21-20. Οι δύο επιθέσεις του Νάιτ και η υποδοχή του Σπυριούνη κράτησε τον Εθνικό για το 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Εθνικός ξεκίνησε από την αρχή με διαφορά στο σκορ, προηγήθηκε και 17-11 αλλά ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Μπέλου έκανε σερί 5-0 και μείωσε 17-16. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, αλλά ο Εθνικός είχε πάντα το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ (εκτός από το 27-26 που προηγήθηκαν οι πράσινοι με την επίθεση του Σιλμπερνάγκελ). Με την επίθεση του Μαντέκα και το μπλοκ του Τουρνάκη στον Μπέλο τελείωσε το σετ 31-29.

Στο 3ο σετ και πάλι καλύτερος ο Εθνικός ξέφυγε 9-6 και 18-13 αλλά δύο άουτ επιθέσεις του Μαντέκα και το σερβίς του Πανταλέοντα μείωσαν τη διαφορά στο -3 (18-21) αλλά μέχρι εκεί. Ο Εθνικός κράτησε την απόσταση ασφαλείας και με Νάιτ και Μαντέκα τελείωσε το σετ 25-23.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεωργουλέας

1ο σετ: 7-8, 12-15, 17-21, 22-25

2ο σετ: 3-8, 8-16, 21-20, 29-31

3ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 23-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν: 4 άσσοι, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ 0-3 (22-25, 29-31, 23-25) σε 92΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 15 (12/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/2 επ., 1 άσσο), Μπέλος 13 (10/29 επ., 3 άσσοι), Ανδρεόπουλος 5 (5/10 επ., 56% υπ. - 34% άριστες), Πανταλέων 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μπολζάνι 6 (6/15 επ., 45% υπ. - 36% άριστες) / Γκούζντα (λ. - 47% υπ., 18% άριστες), Ρουσόπουλος, Ένσινγκ 3 (3/7 επ., 25% υπ. - 00% άριστες).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 11 (8/18 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ -12 % άριστες), Τουρνάκης 7 (4/6 επ, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Νάιτ 19 (15/33 επ, 1 άσσο, 3 μπλοκ), Σέιφερτ 7 (4/10 επ, 3 μπλοκ), Αμπανόζ 5 (2/2 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 1 (14/23 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 07% άριστες) / Βολουδάκης (λ. -70% υπ., 47% άριστες), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης, Ράμος 1 (1 μπλοκ).

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Η υποδοχή μας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Εγινε ένας νευρικός αγώνας και δεν είχαμε σταθερή την αλλαγή. Αρα, παρόλο την προσπάθεια που κάναμε δίκαια χάσαμε τον αγώνα. Η παράταση του 2ου σετ ήταν σημαντική. Δε μπορέσαμε να τελειώσουμε τις κόντρα επιθέσεις και αυτό ήταν σημαντικό».

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας ο οποίος μάλιστα αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο Μετς όπου τον Ιανουαρίο του 2012 είχε δώσει με τον Παναθηναϊκό (κόντρα στον Παμβοχαϊκό) το τελευταίο ματς της καριέρα του ως αθλητής στην Ελλάδα: «Η ζωή κάνει κύκλους. Είχα παίξει εδώ για τελευταία φορά με τον Παναθηναϊκό το 2012 και μετά έφυγα στη Ναρμπόν. Ήταν πολύ σημαντική νίκη για μας. Καταφέραμε και κάναμε καθαρή νίκη μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Η ομάδα αντέδρασε καλά. Μας βοήθησε πολύ ο Σπυριούνης, η υποδοχή μας. Είχαμε και νεκρά διαστήματα που παραλίγο να μας κοστίσουν, αλλά αντιδράσαμε σωστά. Ερχονται άλλα δύσκολα ματς με Εθνικό και Νίκη σε μία εβδομάδα».

*Μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησαν εκτεταμένα επεισόδια έξω από το γήπεδο ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΔΩ