Ο Ολυμπιακός αήττητος κι από την Κηφισιά

Με πρωταγωνιστή τον Μίκο Οιβάνεν και με βασικούς τον Ανδρέα Ανδρεάδη και τον πρώην... κηφισιώτη Γιάννη Ρουμελιωτάκη ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-0 σε αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν την 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα και την Τετάρτη ταξιδεύουν για τη Σύρο όπου την Παρασκευή θα αντιμετωπίσουν τον Φοίνικα για την 9η αγωνιστική. Η Κηφισιά πάλεψε τον αγώνα, προηγήθηκε και στα τρία σετ αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα. Μάλιστα στο 2ο σετ προηγήθηκε 20-16 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 έφερε τα πάνω κάτω και πήρε το σετ έχοντας όλα τα σετ μπολ δικά του.

Στο πρώτο σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και με «αιχμή του δόρατος» τον Σονάρι Χέπμπορν προηγήθηκε 8-6. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με ένα σερί 3-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 12-11. Μπλοκ του Ντε Σόουζα και άσος του Χαντ έβαλαν ξανά την Κηφισιά σε «θέση οδηγού» 12-14. Με προβάδισμα ενός πόντου 15-16 η ομάδα των βορείων προαστίων πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά πήγε στο +2 (15-17) μετά από άσο του Δημήτρη Σουλτανόπουλου. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν, και με τον Ρουμελιωτάκη στο σερβίς και άουτ επίθεση του Χαντ πέρασαν μπροστά 19-18.

Ο Καναδός παίκτης της Κηφισιάς με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 20-20. Ο Ολυμπιακός πήρε «αέρα» δύο πόντων 22-20 μετά από λάθος του Εφραιμίδη(πάτησε γραμμή). Οι γηπεδούχοι «χάλασαν» την υποδοχή της Κηφισιάς και πήραν το σετ με 25-21.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και στο δεύτερο σετ. Με πίεση στο σερβίς ανάγκασε τους παίκτες του Ολυμπιακού σε λάθη και προηγήθηκε 2-5. Με το +3 (5-8) για την Κηφισιά οδηγηθήκαμε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε και το +4 (5-9) μετά από μπλοκ του Νικολάκη στον Ρουμελιωτάκη. Η Κηφισιά με κόντρα επίθεση του Χαντ μπροστά σε τριπλό μπλοκ πήρε «αέρα» 5 πόντων 7-12.

Ο Ολυμπιακός με τον Γιάννη Ρουμελιωτάκη να χαλάει την υποδοχή της Κηφισιάς και ισχυρό μπλοκ μείωσε 10-12. Στη συνέχεια μπλοκ του Πετρέα πάνω στον Χαντ έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση «αναπνοής» 13-14. Η ομάδα των βορείων προαστίων με επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Σουλτανόπουλο προηγήθηκε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 14-16. Η Κηφισιά πήγε ξανά στο +4 (15-19) με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη και λάθος του Ανδρεάδη πάνω στο φιλέ.

Οι γηπεδούχοι πάλι με τον Γιάννη Ρουμελιωτάκη στο σερβίς να χαλάει την «Κηφισιώτικη» υποδοχή έτρεξαν σερί 5-0 και πέρασαν μπροστά 21-20. Με άουτ σερβίς του Ντε Σόουζα ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Η Κηφισιά έσβησε ακόμα τέσσερα σετ μπολ όμως οι ερυθρόλευκοι με τον Αλεξίεφ και τον Οϊβάνεν ήταν αυτοί που κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 29-27.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4 όμως η Κηφισιά με συνεχόμενους πόντους του Χαντ προσπέρασε 6-7. Οι γηπεδούχοι με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Οϊβάνεν πέρασαν μπροστά 9-8. Ο Φινλανδός παίκτης του Ολυμπιακού με άσο διαμόρφωσε το 13-11, «αναγκάζοντας» τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού με δύο ακόμα άσους οδήγησε τις ομάδες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 16-11. Η Κηφισιά προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του σετ, όμως οι «ερυθρόλευκοι» το κατέκτησαν με 25-17.

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-21
2ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 29-27
3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 29-27, 25-17) σε 79'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ρουμελιωτάκης 9 (9/16 επ., 55% υπ. - 45% άριστες), Οϊβάνεν 13 (7/16 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Αλεξίεφ 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 59% άριστες) / Στεφάνου (λ, 82% υπ. - 47% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ραούβερντινκ (75% υπ. - 75% άριστες).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 μπλοκ), Χαντ 26 (24/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 7 (7/14 επ., 53% υπ. - 31% άριστες), Σουλτανόπουλος 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Σονάρι 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 5 (4/14 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 44% άριστες) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Έχουμε πρόγραμμα με συνεχόμενους αγώνες. Προσπαθώ να χρησιμοποιώ και να δίνω ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες γιατί όλοι δουλεύουν πολύ και πρέπει να έχουν ρυθμό. Σήμερα η Κηφισιά έπαιξε καλά και μας πίεσε σε κάποιες στιγμής και ήμασταν κοντά στο σκορ. Στο 3ο σετ, βελτιωθήκαμε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και φτάσαμε στη νίκη».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού και άλλοτε της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης δήλωσε: «Η Κηφισιά μπήκε μέσα στο ματς και έδειξε ότι ήθελε να πάρει κάτι καλό. Εμείς συνεχίζουμε  το βαρύ πρόγραμμα με τα συνεχόμενα παιχνίδια. Έχουμε έμπειρους αθλητές και όλοι είναι πολύ καλοί. Ο καθένας μπορεί να μπει μέσα και να παίξει. Έχουμε τη δυνατότητα να διαχειριστούμε όλα τα ματς για να παίρνουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε και να είμαστε ευχαριστημένοι».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Κάναμε την προσπάθεια μας σε όλα τα σετ και ειδικά στα δύο πρώτα όπου είχαμε καλό προβάδισμα αλλά δεν το αξιοποιήσαμε. Το να παίζεις καλά είναι κάτι, αλλά το πιο σημαντικό είναι να παίρνεις αυτό που πρέπει. Οταν παίζεις με ομάδα σαν τον Ολυμπιακό πρέπει να ρισκάρεις. Εμείς κάναμε 30 λάθη σε τρία σετ και αυτό είναι απαγορευτικό. Είναι λάθη ατομικά και μετά ομαδικά. Γίνεται προσπάθεια αλλά δεν φτάνει για αυτό το επίπεδο. Το σκορ δείχνει κοντά αλλά ένας προπονητής διακρίνει τις αδυναμίες. Οπωσδήποτε πρέπει να βελτιωθούμε. Εύχομαι καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό στη δύσκολη αποστολή που έχει στη Γαλλία».