Με πρώτο βιολί τον Γιορντάνοφ ο Φοίνικας επικράτησε στην Κάνηθο

Με πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που πήρε 31 πόντους και με ανατροπή από 14-12 στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-2 σετ τον Ηρακλή Χαλκίδας και πήρε πλεονέκτημα δύο βαθμών για την 3η θέση της βαθμολογίας στην Volley League Πάμε Στοίχημα.
Ο Φοίνικας με πόντους του Πέτερλιν και του Γάτση ισοφάρισε, ο Τσολάκος έδωσε νέο προβάδισμα στον Ηρακλή (15-14). Ο Πετέρλιν ισοφάρισε 15-15 και με δύο λάθη του Ηρακλή ο Φοίνικας πήρε τον αγώνα.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα με τον Τσολάκο να είναι πρωταγωνιστής σε προβάδισμα 5-1. Το +4 για τον Ηρακλή έφτασε μέχρι το 17-13 και από εκεί και πέρα με νέο σερί 5-0 από κόντρα επιθέσεις Τάπια, Χαραλαμπίδη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 23-17 και το σετ έκλεισε εύκολα για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση 25-18.

Από το 2ο σετ ξεκίνησε στο «1» ο Πέτερλιν και ο Φοίνικας γύρισε σε φλοτ σερβίς και ισορρόπησε τον αγώνα. Προηγήθηκε 5-3, αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε 9-9 και με δύο πόντους Μακ Γουίλιαμ, Τάπια πέρασε μπροστά 11-9. Ο Φοίνικας απάντησε με πόντο του Γιορντάνοφ και άσσο του Χήρα και με σερί 5-0 από κρεσέντο του Γιορντάνοφ ξέφυγε 17-12. Η διαφορά του +5 έμεινε μέχρι το 25-20 για το 1-1 σετ.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο Φοίνικας από το 5-5 κατάφερε με τον Χήρα και τον Γάτση να πάρει διαδοχικούς πόντους και να ξεφύγει 10-6. Η διαφορά άνοιξε και στο +6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όταν ο Μαρούλης με τον Ζήση έβγαλαν ωραίες άμυνες και τελείωσε ο Γιορντάνοφ. Η διαφορά δεν άλλαξε και ο Φοίνικας με 25-19 πήρε το σετ κάνοντας το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Ο Τάπια και ο Χαραλαμπίδης πήραν δύο ωραίες επιθέσεις και ο Γκελίνσκι έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι του Ηρακλή. Ο Φοίνικας πέρασε για τελευταία φορά μπροστά με 18-17 αλλά ο Ηρακλής προσπέρασε 19-18. με Τσολάκο και Μότα. Ακολούθησαν ωραίες μάχες στο φιλέ και ο Ηρακλής με Τάπια, Τσολάκο και Χαραλαμπίδη ξέφυγε 22-19 για να κλείσει το σετ 25-21 και 2-2.

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 6-5, ενώ στο 8-8 ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 (11-8), ενώ στο 13-11 ο Χαραλαμπίδης κάρφωσε άουτ χάνοντας ευκαιρία για το 14-11. Ο Φοίνικας μείωσε 13-12, ο Μακ Γουίλιαμ έκανε το 14-12 και ο Μότα έχασε μοναδική ευκαιρία σε κόντρα επίθεση να τελειώσει τον αγώνα. Ο Πέτερλιν με μπλοκ μείωσε 24-13 και ο Γάτσης ισοφάρισε. Με δύο άουτ από Τάπια και Γκελίντσκι σε πλασέ τελείωσε ο αγώνα 17-15 και 3-2 υπέρ του Φοίνικα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μουλά Λ.

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-18

2ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 20-25

3ο σετ: 6-8, 10-16, 15-21, 19-25

4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-21

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 15-17

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσους, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 20-25, 19-25, 25-21, 15-17) σε 131'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 21 (21/39 επ.), Χαραλαμπίδης 14 (8/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/25 επ., 73% υπ. - 47% άριστες), Τσολάκος 10 (6/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μότα 16 (14/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 28% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 59% υπ. - 28% άριστες), Μακρυγιάννης 3 (3/3 επ.), Κολτσιάκης 2 (2/6 επ.), Αδάμ, Αμαριανάκης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Μαρούλης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινζ 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (29/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 28% άριστες), Γάτσης 14 (9/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 14% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Ηλίας, Σούρδι 3 (2/5 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 67% άριστες), Σταυρακάκης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Μπήκαμε καλά στον αγώνα, πήραμε εύκολα το 1ο σετ αλλά το φλοτ σερβίς του Φοίνικα μας χάλασε την υποδοχή στο 2ο και στο 3ο σετ. Ειδικά στο 3ο σετ δεν κάναμε σωστή διαχείριση του αγώνα. Το ίδιο συνέβη και στο τάι μπρέικ όπου ήμασταν συνέχεια μπροστά και χάσαμε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 13-11 και στο 14-12 για να τελειώσουμε το ματς. Ετσι είναι το βόλεϊ. Δεν το βάζουμε κάτω. Ολοκληρώσαμε την τριάδα των δύσκολων αγώνων με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, Φοίνικα έχοντας πάρει δύο βαθμούς. Κρατάμε την 4η θέση που είναι ο στόχος μας και προετοιμαζόμαστε για δύσκολο αγώνα με τον Παμβοχαϊκό τον οποίο εάν νικήσουμε θα διατηρήσουμε τη θέση μας».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτσικ ο οποίος στο 15-21 του 3ου σετ είδε την κόκκινη κάρτα για πανηγυρισμό προς την κερκίδα δήλωσε: «Ηταν ωραίος αγώνας και οι δύο ομάδες έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Εμείς παίξαμε λίγο καλύτερα στα κρίσιμα σημειά του αγώνα και ειδικά στα σημεία που έκριναν το αποτέλεσμα. Είμαι ευχαριστημέμνος γιατί μετά την απώλεια του 1ου σετ αντιδράσαμε σωστά στην περιστροφή μας και στην αλαγή του σερβίς. Κρατάμε τους δύο βαθμούς και είμαι ευχαριστημένος που διατηρηθήκαμε στην 3η θέση. Μέσα σε έξι μέρες δίνουμε τρεις δύσκολους αγώνες. Την Παρασκευή παίζουμε με τον Ολυμπιακό που θεωρείται και είναι η καλύτερη ομάδα. Είναι όμως ένα διαφορετικό παιχνίδι, παίζουμε στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε να παίξουμε πιο ελεύθερα».

O διαγώνιος του Φοίνικα Σύρου Μπόγιαν Γιορντάνοφ δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε έναν δύσκολο αγώνα. Δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά βρήκαμε το ρυθμό μας. Συνεχίζουμε το δύσκολο πρόγραμμα μας και είναι σημαντικό που κερδίζουμε. Την Παρασκευή θα αντιμετωπίσουμε τον Ολυμπιακό. Θα είναι ένας ωραίος αγώνας με την πιο δυνατή ομάδα στην Ελλάδα».

Ο Φοίνικας ευχαριστεί το Blue Star 2

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Φοίνικας ταξίδεψε από την Χαλκίδα στον Πειραιά όπου το πλοίο της γραμμής περίμενε την ομάδα της Σύρου. Η διοίκηση του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου ζητάει συγγνώμη για την καθυστέρηση της άφιξης της ομάδας και ευχαριστεί το πλήρωμα του Blue Star 2 καθώς και την ιδιοκτήρια εταιρεία για την κατανόηση που έδειξε στην καθυστέρηση του απόπλου. Ευχαριστεί επίσης για τη γενικότερη βοήθεια που προσφέρει στην ομάδα. Να σημειωθεί πως λόγω της απεργίας της ΠΝΟ την Πέμπτη 24/12 δεν θα εκτελεστούν δρομολόγια των πλοίων. Με το Blue Star 2 ταξιδεύει και ο Ολυμπιακός για τον αγώνα της Παρασκευής 15/12 στην πρεμιέρα της 9ης αγωνιστικής.