Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε πολύτιμη νίκη από τον Εθνικό

Μετά από πέντε τάι μπρέικ σε οκτώ αγώνες στο εφετινό πρωτάθλημα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πανηγύρισε νίκη και μάλιστα στην Καλλιθέα επί του Εθνικού Πειραιώς.

Οι εβρίτες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Βελίτσκοβιτς έκαναν σερί 5-0 και προηγήθηκε 10-3. Ο Εθνικός Πειραιώς το μόνο που κατάφερε ήταν να ισορροπήσει τον αγώνα βελτιώνοντας την υποδοχή του και η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη έκανε το το 1ο σετ με 25-18.

Η άνοδος του Μαντέκα και του Σέιφερτ έφεραν τον Εθνικό Πειραιώς στη θέση του οδηγού στο 2ο σετ και από το 5-2 διατηρήθηκε σταθερό προβάδισμα με +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Ο Νάιτ και ο Τουρνάκης τελείωσαν δύο ωραίες φάσεις για το 18-13 ενώ με άλλα δύο σερί 3-0 οι γηπεδούχοι έκαναν το 25-16 και ισοφάρισαν 25-16.

Ιδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τον Εθνικό Πειραιώς να κυριαρχεί στο φιλέ και με πίεση σε σερβίς και μπλοκ ξέφυγε 10-6, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 11-10 αλλά και πάλι η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έκανε τη διαφορά με την άνοδο του Κυριάκου Σπυριούνη. Ξέφυγε 14-10 και με νέο σερί 4-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +7 (18-11). Ο Εθνικός Πειραιώς χωρίς πολλά λάθη κρατούσε τον αγώνα στα χέρια του και έκανε το 25-19 και το 2-1 σετ.

Το κλειδί της νίκης για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ήταν το σερίς του Βελίτσκοβιτς. Ο Εθνικός Πειραιώς ξέφυγε 5-2 στο 4ο σετ και όλα έδειχναν πως θα έκανε περίπατο. Ομως, ο Βελίτσκοβιτς μείωσε με επίθεση 5-4 και από το σερβίς έκανε συνολικό σερί 8-0 φέρνοντας τα πάνω κάτω. Η ομάδα του Εβρου πέρασε μπροστά 11-5. Μετά από ωραίο αγώνα με άμυνες εκατέρωθεν αλλά και λάθη στην υποδοχή ο Εθνικός Πειραιώς σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 20-20. Ο Χαραλαμπίδης έκανε το 23-22 για την ομάδα του Εβρου και ο Παγιάν με κόντρα επίθεση του 24-22. Μείωσε ο Σπυριούνης 24-23 αλλά ο Χριστόφας τελείωσε το σετ με 25-23 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης εκμεταλεύτηκε ένα κρεσέντο του Παγιάν για το 5-3 αλλά και νέο σερί του Βελίτσκοβιτς στο σερβίς που με νέο σερί 3-0 έκανε το 8-3. Ο Εθνικός Πειραιώς έκανε προσπάθεια για ανατροπή και μείωσε 12-11 με τον Νάιτ, όμως, ο Παγιάν έκανε το 13-11, μείωσε ο Σπυριούνης (12-13) αλλά έχασε το σερβίς (12-14) και τον αγώνα τελείωσε ο Παγιάν με δύσκολη επίθεση για το 15-12 και το 3-2 σετ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρβο Λούκα Βελίσκοβιτς σε επίθεση και σερβίς, τον Χόρχε Παγιάν να τελειώνει τις καθοριστικές κόντρα επιθέσεις και τον Κώστα Βλαχόπουλο να έχει σωστές επιλογές η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη πήρε τη νίκη με 3-2 σετ μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και στα σετ αλλά και στο σκορ εντός των σετ. Ο Εθνικός Πειραιώς προηγήθηκε 2-1 σετ αλλά δύο μπλοκ άουτ στην υποδοχή του στο 4ο και στο 5ο σετ τον έφεραν πίσω στο σκορ και έμεινε στη συγκομιδή ενός βαθμού.

1ο σετ: 3-8, 7-16, 13-21, 18-25

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-16

3ο σετ:8-4, 16-11, 21-14, 25-19

4ο σετ: 5-8, 12-16, 20-21, 23-25

5ο σετ: 2-5, 4-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-16, 25-19, 23-25, 12-15) σε 119'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 9 (8/24 πε., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 26% άριστες), Τουρνάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Νάιτ 26 (24/47 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίφερτ 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 27 (20/34 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ. - 34% άριστες), Αμπανόζ 4 (4/4 επ.) / Αδαμόπουλος (λ, 44% υπ. - 16% άριστες), Βολουδάκης (λ, 25% υπ. - 13% άριστες), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης 1 (1 άσσος), Ράμος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (20/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 10 (5/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καβαρατζής 4 (4/14 επ., 50% υπ. - 38% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 24 (18/31 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 28% άριστες), Χριστόφας 10 (9/15 επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ. - 39% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/4 επ.), Μπίκος.

Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ως MVP Βίκος της 7ης αγωνιστικής ο ακραίος του Εθνικού Πειραιώς Κυριάκος Σπυριούνης. Την απονομή έκανε ο εμβληματικός φίλαθλος του συλλόγου Γιάννη Ματζουράνης ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους του βόλεϊ που βρέθηκαν στο γυμναστήριο του Εσπέρου, μεταξύ αυτών και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος.

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Ήταν πρωτόγνωρο για εμάς γιατί ήταν το πρώτο τάι μπρέικ που παίξαμε. Λείπει στην ομάδα η εμπειρία. Στο τέταρτο σετ γυρίζουμε το παιχνίδι και εκεί που πρέπει να κάνουμε το κάτι παραπάνω, δεν γίνεται. Δεν έπρεπε να γίνει αυτή η ήττα. Η Αλεξανδρούπολη δεν ήταν καλύτερη από εμάς αλλά πληρώνουμε την έλλειψη εμπειρίας, παραστάσεων παικτών, σωματείου και δική μου. Αυτό θα αλλάξει αγώνα με αγώνα, όλα αυτά είναι κέρδος για όλους. Δεν αλλάζει κάτι, συνεχίζουμε με τον ίδιο ζήλο και αφοσίωση. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέταρτο σετ στην υποδοχή. Ο Βελίτσκοβιτς έκανε μεγάλο σερί στο σερβίς και το έκρινε».

Για το παιχνίδι με τη Νίκη Αιγινίου: «Είναι ένα παιχνίδι το οποίο θα προσπαθήσουμε να νικήσουμε. Θεωρώ θα είναι στα μέτρα μας, θα δουλέψουμε, θα σκεφτούμε και θα πάμε για το καλύτερο δυνατό».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και τους δύο βαθμούς. Παρόλα αυτά όμως ήταν ένα οριακό παιχνίδι και μπορούσαμε να το είχαμε χάσει με 3-1. Όταν προηγούμαστε με διαφορά, περιμένουμε οι άλλοι να κάνουν λάθος και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της ομάδας. Πρέπει όλοι να παίζουν πάντα να μην επαναπαύονται. Σίγουρα δεν υπάρχει εμπειρία αλλά δεν πρέπι ποτέ να φεύγει η πίστη. Συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί εκτός από τα στραβά, πρέπει να λέμε και τα καλά. Έφεραν ένα καλό αποτέλεσμα σε μία δύσκολη έδρα και δύσκολο αντίπαλο. Έχουμε 12 πόντους και μας δίνει μία ανακούφιση αυτή η νίκη. Έπρεπε και εμείς να πάρουμε ένα τάι μπρέικ».

Για το γεγονός ότι από τα οκτώ παιχνίδια, στα επτά έχει πάρει έστω έναν βαθμό τόνισε: «Αυτό δείχνει ότι έχει η ομάδα τσαγανό. Μπορεί να μας λείπει η εμπειρία, κάποιες φορές η αυτοπεποίθηση αλλά ποτέ δεν σταματάμε να παλεύουμε».

Ενώ για την ατάκα που είπε στους παίκτες του στο πέμπτο σετ: «Τους είπα ότι αν χάναμε το παιχνίδι, θα τους έδερνα για 10 μέρες».

Για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ: «Θα παίξουμε ελεύθερα. Χωρίς άγχος απέναντι στον πρωταθλητή. Να παίξουμε όσο το δυνατόν καλύτερα για να προετοιμαστούμε για την συνέχεια».