Ο Εθνικός βύθισε κι άλλο την Παναχαϊκή

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ GNOMIP.GR ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ GNOMIP.GR

Το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και μάλιστα σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες πήρε ο Εθνικός Πειραιώς έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστές τον Μάθιου Σέιφερτ αλλά και τον εορτάζοντα Γιάννη Μαντέκα .

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 19 βαθμούς μετά την 12η αγωνιστική. Αντίθετα η Παναχαϊκή είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει χωρίς νίκη και παρέμεινε καθηλωμένη στους 2 βαθμούς.

Ο Εθνικός όπως και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κατάφερε να επικρατήσει χάρις το μπλοκ, ενώ στο 3ο σετ επιβεβαίωσε την κυριαρχία του μέσω του σερβίς που απέφερε 5 άσσους. Εκτός από τους Σέιφερτ, Μαντέκα εξαρετική εμφάνιση έκανε ο Αμπανόζ στην πάσα και ο Σπυριούνης στην υποδοχή δικαιώνοντας την επιλογή του προπονητή του.

Η Παναχαϊκή στηρίχθηκε επιθετικά στον Νίκο Ρουμελιώτη αλλά για άλλη μία φορά ο έμπειρος διαγώνιος ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση. Καθοριστικό πάντως ήταν το 1ο σετ. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε 6-1 αλλά το σετ το πήρε η ομάδα του Πειραιά μετά από μεγάλη μάχη και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο και τη δεύτερη νίκη με 3-0 στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με το σερβίς του Λιβαθηνού η Παναχαϊκή αιφνιδίασε τον Εθνικό με προβάδισμα 6-1. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την υποδοχή τους και σταδιακά μείωσαν την διαφορά μέχρι που ισοφάρισαν 13-13. Στο 15-15 ο Νάιτ με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο έδωσε προβάδισμα 17-15 στον Εθνικό. Ακολούθησαν καλές άμυνες και δύο καθοριστικές κόντρα επιθέσεις από Νάιτ και Μαντέκα που έκαναν το 20-16. Με δύο επιθέσεις του Κωστόπουλου και δύο του Ντόντη η Παναχαϊκή μείωσε τη διαφορά στο 23-22, αλλά ο Εθνικός αξιοποίησε το προβάδισμα. Ο Νάιτ έκανε το 24-22 αλλά σε δεύτερη ευκαιρία να τελειώσει το σετ έκανε λάθος (23-24). Ο Κωστόπουλος όμως έχασε το σερβίς και ο Εθνικός έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ μετά το 4-4 ο Εθνικός με τον εκρηκτικό Νάιτ έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 7-4. Είναι εντυπωσιακό πως μέρι το τέλος του σετ που κρίθηκε με 25-22 δεν υπήρχε άλλη μεταβολή καθώς η Παναχαϊκή δεν είχε πιεστικό σερβίς, ενώ οι μπλοκέρ της δε μπόρεσαν να διαβάσουν τον Αμπανόζ και έτσι η διαφορά διατηρήθηκε και έγινε το 2-0 σετ για τους πειραιώτες.

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Εθνικού να ξεκινήσει με προβάδισμα 6-1 από τα σερβίς του Σέιφερτ. Ακολούθησε νέο κρεσέντο από τα 9μ., αυτή τη φορά από τον Σπυριούνη και η διαφορά άνοιξε στο +8 (11-3). Από την Παναχαϊκή προσπαθούσαν μόνο ο Οράμας με τον Ρουμελιώτη και το 17-7 έγινε με νέο σερί 3-0 από Σπυριούνη, Μαντέκα, Σέιφερτ κι εκεί ουσιαστικά τελείωσε και ο αγώνας.

Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος

Διακύμανση

1ο σετ: 8-4, 15-16, 17-21, 23-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 3-8, 7-16, 16-21, 18-25

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 2 άσσοι, 46 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν: 6 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 22-25, 18-25) σε 74΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σαρλή, Σταματόπουλος): Ντόντης 7π. (6/10 επ., 1 άσσος, 70% υπ., 20% αρ.), Λιβαθηνός 1 (1 άσσος), Νιέβες 9 (8/14, 1 μπλοκ), Ν.Ρουμελιώτης 19 (19/43 επ.), Κωστόπουλος 5 (5/9), Οράμας 9 (8/13, 1 μπλοκ) / Μ.Ρουμελιώτης (λ. - 69% υπ., 38%αρ.), Σακκάς (λ), Σαλαβασίδης (55% υπ., 45% αρ.).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 12 (10/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 64% υπ., 29% αρ.), Νάιτ 11 (9/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σέιφερτ 13 (7/14, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπάσης 6 (3/4, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 11 (8/13, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 48% υπ., 20% αρ.), Αμπανόζ 1 (1/1) / Βολουδάκης (λ. - 89% υπ., 56% αρ.), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Αδαμόπουλος, Ράμος Πέρεζ.

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Κάναμε μία επαγγελματική νίκη. Τα παιδιά ακολούθησαν την τακτική που είχαμε σχεδιάσει και πήγαν όλα πολύ καλά. Είχαμε πολυφωνία στην επίθεση και ξεπεράσαμε τις δυνατότητες της Παναχαϊκής. Κλείσαμε ιδανικά δύο εκτός έδρας αγώνες και οι επόμενοι αγώνες θα σηματοδοτήσουν τον τελικό στόχο μας στην κανονική περίοδο».