Ο Εθνικός κέρδισε τον Παναθηναϊκό που απέκτησε τον Μπατατζίμ

Οπως και στο Μετς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος έτσι και σήμερα στην έναρξη του Β΄ γύρου στην Αλεξανδρούπολη ο Εθνικός νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό ο οποίος μετά την έβδομη ήττα απομονώνεται επικίνδυνα στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Να σημειωθεί επίσης πως ο Παναθηναϊκός απέκτησε τον Βραζιλιάνο Ερικ Μπατατζίμ και το δελτίο του εκδόθηκε λίγα λεπτά την έναρξη της αναμέτρησης αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο.

Η Εθνικός είχε υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ ενώ και στην επίθεση έκαναν τη διαφορά ο Παγιάν με τον Βελίτσκοβιτς. Ο Παναθηναϊκός υστέρησε στην υποδοχή, το σερβίς του δεν ενόχλησε την υποδοχή του Εθνικού και η επίθεση με εξαίρεση το 2ο σετ κυμάνθηκε κάτω από το 40%. Ο Εθνικός έπιασε την Κηφισιά και τη Νίκη Αιγινίου στους 15 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 8 βαθμούς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τσεπκινλής.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-16, 25-18
2ο σετ: 3-8, 10-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-9, 25-12

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 22-25, 25-20, 25-12) σε 100'

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (20/37 επ., 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 21 (16/26 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Χριστόφας 9 (4/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ. - 50% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 74% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης, Καβαρατζής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 10 (8/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (3/5 επ.), Μπέλος 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Πανταλέων 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Μπολζάνι 17 (17/36 επ., 53% υπ. - 39% άριστες) . Γκούζντα (λ, 78% υπ. - 67% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 1 (1/1 επ., 25% υπ. - 25% άριστες).

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ηταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας αλλά πήραμε αυτό που θέλαμε. Εχουμε περιθώρια βελτίωσης και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Αυτό που θέλω να αλλάξουμε είναι η διάθεση μας μέσα στο γήπεδο . Δε μπορούμε να παίζουμε χωρίς νεύρο και να μην πανηγυρίζουμε κάθε πόντο. Θέλω να βγάζουμε ένταση και πάθος. Μόνο από αυτό το στοιχείο θα ανεβάσουμε πάνω την απόδοση μας 20%. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς. Κερδίσαμε μία μάχη αλλά συνεχίζουμε τη μάχη για την παραμονή».

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Κόνραντ Γκούζντα είπε: «Για άλλη μία φορά είχαμε προβλήματα στο να τελειώσουμε τις κρίσιμες φάσεις στα τελειώματα των σετ ώστε να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς. Δυστυχώς στο 3ο σετ σκύψαμε το κεφάλι και αυτό ήταν πολύ άσχημο. Δεν είναι τόσο μακρυά ο Εθνικός όσο φαίνεται στο σκορ. Είναι μονόδρομος η νίκη στον αγώνα με τη Νίκη Αιγινίου στην έδρα μας».