Ανώδυνο πέρασμα του ΠΑΟΚ κι από την Παναχαϊκή

Με πρωταγωνιστές δύο πατρινούς, τον κεντρικό Παναγιώτη Πελεκούδα και τον ακραίο Παναγιώτη Παπαδόπουλο ο ΠΑΟΚ νίκησε την Παναχαϊκή με 3-0 σετ και ανακατάλαβε την δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Το πλούσιο ρόστερ των πρωταθλητών έκρυψε τις απουσίες των τραυματιών Σαφράνοβιτς, Σακόγλου.

Ο Παπαδόπουλος αγωνίστηκε διαγώνιος, δεν «φορτώθηκε» επιθετικά αλλά βοήθησε πολύ και στο σερβίς, ενώ ο Πελεκούδας πήρε 5 πόντους από μπλοκ. Η Παναχαϊκή παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Νιέβες και παρότι η μάχη ήταν άνιση, πάλεψε το πρώτο μισό του 2ου σετ, ενώ το τρίτο έφτασε κοντά στην κατάκτηση του. Η ουσία όμως είναι πως μετά και την 13η αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη και απομονώθηκε ακόμα περισσότερο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας καθώς βρίσκεται στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς και -7 από τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε ανώδυνα ένα ματς που είχε πολλές απουσίες και η εβδομάδα που έρχεται αναμένεται να έχει ευχάριστα νέα με επιστροφές τραυματιών και ανακοίνωση μεταγραφών, ενώ την Πέμπτη (18/1) θα υποδεχτεί την γερμανική Φριντρισχάφεν του Θνάση Πρωτοψάλτη για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με τον Παπαδόπουλο στο σερβίς προηγήθηκε 6-1. Ο πατρινός ακραίος του δικεφάλου έχασε το σερβίς (6-2) και ακολούθησε νέο σφυροκόπημα από τα 9μ., αυτή τη φορά από τον Γκιόν. Ο Κουμεντάκης με σερί τριών πόντων και ο Πελεκούδας με επίθεση και μπλοκ εκτόξευσαν τη διαφορά στο 14-2 με συνολικό σερί 8-0. Η Παναχαϊκή ισορρόπησε τουλάχιστο τη διαφορά αλλά στο 19-10 ο ΠΑΟΚ έκανε νέο σερί 6-0 και πάλι από το σερβίς του Γκιόν και έκλεισε το σετ με 25-11.

Η Παναχαϊκή μετά το αρχικό σοκ κατάφερε να κερδίσει μάχες στο φιλέ και με καλή άμυνα γύρισε σε κόντρες που τελείωσε ο Ρουμελιώτης αλλά και ο Κωστόπουλος. Οι πατρινοί προηγήθηκαν 8-6 με δύο επιθέσεις του Κωστόπουλου και έφτασαν και στο +3 με τον άσσο του Κωστόπουλου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και με μπλοκ του Γκιον στον Κωστόπουλο αλλά και δύο επιθέσεις του Βάλκιερς ισοφάρισε 13-13. Ο Λιβαθηνός με απ΄ευθείας πέρασμα έκανε το 15-14 αλλά ο δικέφαλος απάντησε με σερί 4-0 που προήλθε από δύο άσσους σε φλοτ σερβίς του Βάλκιερς και ωραίο μπλοκ του Παντακίδη (18-15). Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το 21-18 κι εκεί ο ΠΑΟΚ με δύο πόντους του Κουμεντάκη, έναν του Πελεκούδα και πέρασμα του Βάλκιερς έκανε το 25-18 για το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου η Παναχαϊκή διεκδίκησε το σετ που την κρατούσε στον αγώνα αλλά στο τέλος μίλησε η υπεροπλία των πρωταθλητών. Το σερβίς του Γκιον και τα μπλοκ, Παντακίδη, Πελεκούδα έκαναν και πάλι τη διαφορά απέναντι στην πατρινή ομάδα που το πάλεψε κρατώντας τη διαφορά μέχρι το 10-9. Ο Γκιον με επίθεση και ο Παπαδόπουλος με άσσο έκαναν το 12-9 και η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι και το 23-20. Οι πατρινοί με πρώτο χρόνο και έναν άσσο του Οράμας καθώς και κόντρα επίθεση του Ρουμελιώτη ισοφάρισε 23-23. Ο Κουμεντάκης έφερε τον ΠΑΟΚ σε θέση ματς μπολ αλλά ο Γκόν κάρφωσε άουτ (24-24). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 25-24 και 26-25 αλλά ο Ρουμελιώτης ισοφάρισε και ο αγώνας κρίθηκε με επίθεση του Πελεκούδα και λάθος του Λβαθηνού.

Διαιτητές: Δανιηλίδου - Αβραμίδης

1ο σετ: 8-2, 16-5, 21-10, 25-11
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-18
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-18, 28-26

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-18, 28-26) σε 75΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 12 (10/20 επ, 2 μπλοκ, 65% υπ -35% άριστες), Παντακίδης 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 11 (5/7 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (6/9 επ, 2 άσσοι), Βάλκιερς 5 (3/4 επ, 2 άσσοι), Γκιόν 16 (14/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ - 27% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 25% υπ -0% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 57% υπ-29% άριστες)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 2 (1/10 επ, 1 μπλοκ, 38% υπ -15% άριστες), Σαλαβασίδης 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Λιβαθηνός 2 (2/2 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 20 (19/33 επ), Κωστόπουλος 8 (7/15 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ -26% άριστες), Οράμας 8 (7/13 επ, 1 άσσος) / Ρουμελώτης Μένιος (λ, 59% υπ -29% άριστες), Χριστιάς