Mεγάλη νίκη του Παμβοχαικου στη Χαλκίδα

Με τον Ούγκο Ρόκα και τον Μαγκαλάες Γκλαντστόουν να δημιουργούν ένα ανίκητο δίδυμο στο φιλέ, αδιαπέραστο μπλοκ και πίεση στο στο σερβίς ο Παμβοχαϊκός νίκησε στην Χαλκίδα τον τοπικό Ηρακλή με 3-1 σετ ύστερα από συναρπαστικό αγώνα δύο ωρών στο κατάμεστο γυμναστήριο της Κανήθου.
Το τηλεοπτικό ντέρμπι αποζημίωσε τους φίλους του βόλεϊ καθώς είχε ανατροπές, δυνατές φάσεις και εντυπωσιακά μπλοκ.

Ο Παμβοχαϊκός πήρε την έκτη νίκη στο πρωτάθλημα και έφτασε τους 17 βαθμούς προσπερνώντας τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που έχει έναν αγώνα λιγότερο (την Κυριακή με τον Ηρακλή). Επίσης πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ το οποίο πήρε ο Παμβοχαϊκός μετά από δύο μπλοκ από Μουνίθ ενώ νωρίτερα ο Ηρακλής με άσσο του Γκόκεζ είχε προηγηθεί 23-22 και με επίθεση του Βενεζουελάνου 24-23 αλλά δεν εκμεταλεύτηκε το προβάδισμα. Ο Ηρακλής στο ντεμπούτο του Πεντράο έχασε τη μάχη των αιθέρων και το μεγαλύτερο πρόβλημα εστιάστηκε στην ποιότητα της υποδοχής και της αργής ανάπτυξης. Ο Ηρακλής έμεινε καθηλωμένος στους 25 βαθμούς και γνώρισε την 7η ήττα.

Ο Παμβοχαϊκός έδειξε τις άγριες διαθέσεις του από την αρχή του αγώνα όταν με πίεση στο σερβίς και φοβερό μπλοκ επέβαλε το ρυθμό του. Με το σερβίς του Γκλαντσόουν προηγήθηκε 2-0 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το 8-6. Εκεί τα μπλοκ από Γκλαντστόουν και Δαλακούρα έφεραν σερί 4-0 και δημιουργήθηκε νταμπλ σκορ 12-6. Η διαφορά του +6 διατηρήθηκε μέχρι το 21-15 και εκεί με νέο σερί - αυτή τη φορά από την επίθεση - των Δαλακούρα, Ούγκο και Γκαλντασόουν η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 23-15 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Δαλακούρα 25-18.

Ο Ηρακλής βελτιώθηκε στο 2ο σετ και με δύο επιθέσεις Πεντράο και Μόταν προηγήθηκε 10-8. Στο 13-11 ο Πεντράο με φλοτ πίεσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού δίνοντας την ευκαιρία στον Χαραλαμπίδη και στον Γκόμεζ να τελειώσουν τρεις κόντρα επιθέσεις για το 16-11. Η διαφορά συντηρήθηκε και όταν ο Παμβοχαϊός μείωσε 23-20 ο Γκόμεζ και ο Κολτσιάκης με επιθέσεις έκαναν το 25-20 και το 1-1 σετ.

Το πιο κρίσιμο ήταν το 3ο σετ. Μέχρι το 7-7 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά ο Δλακούρας με δύο επιθέσεις έδωσε προβάδισμα 9-7 για τον Παμβοχαϊκό. Ο Γκάντστόουν με μπλοκ έκανε το 13-10 και ο Παμβοχαϊκός κράτησε το +3 μέχρι το 20-17. Εκεί ο Ηρακλής έκανε την αντεπίθεση του και με ένα λάθος των φιλοξενουμένων και δύο πόντους του Πεντράο ισοφάρισε 20-20. Ο Γκλαντσόουν έκανε το 22-21 αλλά ο Ηρακλής με λάθος του Παλέντζα και άσσο του Γκόμεζ προσπέρασε 23-22. Ο Γκόμεζ έκανε και το 24-23 αλλά στην επόμενη φάση ο Γκλαντσόουν ισοφάρισε 24-24. Ο Γκόμεζ κάρφωσε άουτ (24-25) αλλά ο Περέιρα έκανε υπέρβαση (25-25). Ο Γκλάντσοουν με επίθεση αλλά και με φιλέ που έκανε στην επόμενη φάση έφερε το ματς πάλι στα ίσια (26-26) και το σετ τελείωσε με δύο μπλοκ του Μουνίθ 28-26 και 1-2 σετ.

Με καλύτερη ψυχολογία αλλά και το απόλυτο μπλοκ ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά και στο 4ο σετ με σκοπό να πάρει το τρίποντο. Ξέφυγε 8-4 και με πολύ καλός σερβίς του Μουνίθ άνοιξε τη διαφορά στο 16-10. Ο Ηρακλής δεν επενήλθε ποτέ και ο Παμβοχαϊκός με επίθεση του Παλέντζα πήρε το σετ 25-17 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Βουδούρης

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 18-25

2ο σετ: 8-7, 16-11, 20-21, 25-20

3ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 26-28

4ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 17-25

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-20, 26-28, 17-25) σε 104’

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ),Κολτσιάκης 5 (5/16 επ, 50% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 12 (11/30 επ, 1 άσσος), Μότα 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ – 23% άριστες), Γκελίνσκι 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Πεντράο 9 (5/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας ( λ, 44% υπ -15% άριστες), Αμαριανάκης, Δεληπρίμης, Αδάμ, Τσολάκος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 16 (13/18 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ -50% άριστες), Μοράλες 5 (2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκλάντστοουν 19 (12/20 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ολιβέιρα 12 (10/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ -36% άριστες), Παλέντζας 12 (9/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (7/18 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες) / Γραράς (λ, 42% υπ – 25% άριστες), Γεωργίου.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Ο Παμβοχαϊκός είναι πολύ ανεβασμένος. Μπράβο του, νίκησε δίκαια. Είχε πολύ καλό σερβίς και μας διέλυσε την υποδοχή. Αν συνεχίσει έτσι προλαβαίνει να μπει και στην εξάδα. Εμείς έχουμε κάνει μια επανεκίνηση αλλά ο κεντρικός μας ήρθε πριν τρεις ημέρες. Ηθελα να τον βάλω κατευθείαν στα βαθιά αλλά δεν έχει προσαρμοστεί. Είμαι όμως πολύ αισιόδοξος, έχουμε το χρόνο μπροστά μας για να παίξουμε το βόλεϊ που μπορούμε στα πλέι οφ που είναι και ο στόχος μας».

O προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Στις δυο τελευταίες αγωνιστικές του πρώτου γύρου και στον δεύτερο είμαστε καλά. Εχουμε πάρει κάποιους παίκτες που έχουν ανεβάσει πολύ το επίπεδο της ομάδας. Παράλληλα ανεβαίνουν και οι Παλέτζας Γκλαντσον, Δαλακούρας μέσω της δουλειάς που κάνουμε. Είμαστε καλοί, δεν φοβόμαστε και θεωρώ ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε ακόμα πιο εύκολα εφόσον δεν είχαμε χαλαρώσει στην αρχή του 2ου σετ. Πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζουμε την προσπάθεια να βελτιώσουμε τη βαθμολογική μας θέση».