Ούτε ο ΠΑΟΚ σταμάτησε τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του και οδηγούς τους Ντρίζγκα, Πετρέα, Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα και με την απόλυτη συγκομιδή βαθμών (16Χ3) συνεχίζει την αήττητη πορεία του.

Ο ΠΑΟΚ σαφώς βελτιωμένός έδειξε ικανός να απειλήσει στη συνέχεια της σεζόν αλλά του κόστισαν ακριβά τα «κενά αέρος» στην υποδοχή αλλά και οι τραυματισμοί των Βάλκιερς, Τακουρίδη. Ο πρώτος έγινε αλλαγή μετά το 2ο σετ και ο δεύτερος μετά το 3ο σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εύκολα το 1ο σετ. Οο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε τα λάθη του Μπέμπε και ισοφάρισε. Ο Ολυμπιακός απάντησε με καλύτερη υποδοχή και αποτελεσματικό σερβίς και πήρε στο 3ο σετ, ενώ σφράγισε τη νίκη με το σερβις του Ζουπάνη που έκανε σερί 6-0 στο 4ο σετ.

O Ολυμπιακός έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα και με το σερβίς του Ράουβερντινκ έκανε συνολικό σερί 6-0. Οι ακραίοι του ΠΑΟΚ έχασαν τα πατήματα τους και ο Ολυμπιακός με δύο λάθη από Σαφράνοβιτς, επίθεση Ράουβερντινκ και άσσο του Μπέμε άνοιξε τη διαφορά στο 10-2. Ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στο 16-7, ο Τακουρίδης μείωσε για το νταμπλ σκορ (16-8) αλλά ο Ολυμπιακός με νέο σερί 4-0 (από το χαμένο σερβίς Σωτηρίου, το μπλοκ του Αλεξίεφ στον Σακόγλου και τα δύο λάθη του Γκον) άνοιξε το σκορ στο 20-8. Ο ΠΑΟΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μαζέψει τη διαφορά και ο Ράουβερντινκ με επίθεση έκανε το 25-13 και το 1-0 σετ.

Ισοφάριση με... Μπέμε

O ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς με την υποδοχή του και με φλοτ σερβίς κυρίως από Βάλκιερς και Σαφράνοβιτς. Ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα στην ανάπτυξη και ο ΠΑΟΚ περιόρισε τα λάθη και από την αρχή μέχρι το 24-23 ακολούθησε κατά πόδας τους «ερυθρόλευκους». Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7-5 αλλά με το μπλοκ και τον άσσο του Πελεκούδα ισοφάρισε 7-7. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, ο Ολυμπιακός ήταν συνέχεια ένα βήμα μπροστά μέχρι το 21-20. Ο ΠΑΟΚ περίμενε την ευκαιρία και την είχε με τον Σαφράνοβιτς (21-21) και την πάιπ του Κουμεντάκη μετά από ωραία άμυνα (21-22). Ο Ουτσίκοφ έκανε το 23-22 για τον ΠΑΟΚ και στην επόμενη φάση ο Τακουρίδης έχασε κόντρα επίθεση αλλά έπεσε πάνω στον Μπέμε που τον κατέβασε με ατομικό μπλοκ. Ο Κουμεντάκης έκανε νέο λάθος με άουτ επίθεση στην ευθεία και ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ο Ουτσίκοφ ισοφάρισε και ο Μπέμε έκανε δύο δώρα στον ΠΑΟΚ. Ο Γερμανός μόνος του σε πρώτο χρόνο κάρωσε άουτ και ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-24 και στην επόμενη φάση ο Πελεκούδας κατέβασε τον Μπέμε σε ατομικό μπλοκ για το 26-24 και το 1-1 σετ.

Προβάδισμα 2-1

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι δύο ομάδες στο 3ο σετ το οποίο κρίθηκε στα δύο κενά του ΠΑΟΚ σε υποδοχή και επίθεση. Στην πρώτη περίπτωση στο 4-4 ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 όπου ξέφυγε 9-4. Ο Ντανιέλε Ρίτσι άλλαξε τον πασαδόρο του και έριξε στον αγώνα τον Θάνο Τερζή αντί του Βάλκιερς όμως ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να ξανά να πιάσει τους «ερυθρόλευκους» που με τον Ανδρεάδη αντί του Μπέμε βρήκαν καλύτερη ισορροπία στο μπλοκ. Στα μέσα του σετ έκανε το ντεμπούτο του και ο Κάσσανδρος Στίγγας για τον ΠΑΟΚ. Η φάση του σετ έγινε στο 21-18. Ο Ανδρεάδης βρήκε αέρα στην πάσα του Ντρίζκα αλλά ο Ουτσίκοφ έκανε «πιαστό». Ο ΠΑΟΚ αντί να πλησιάσει στον πόντο (20-19) βρέθηκε πάλι πίσω με 21-18 ενώ ο Γεροθόδωρος χρέωσε με κίτρινη τον Τερζή που διαμαρτυρήθηκε όπως και τον Μουνιόθ για καθυστέρηση. Ο Ουτσίκοφ μείωσε 23-20 αλλά ο συμπατριώτης και συμπαίκτης του στην Εθνική Βουλγαρίας Αλεξίεφ έκανε το 24-20 και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Πετρέα στον Γκιον 25-20 και 2-1 σετ.

Ανατροπή με σερί 6-0

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για την ισοφάριση και μέχρι τα μισά του 4ου σετ έδειξε πως μπορεί να τα καταφέρει αλλά λογάριασε χωρίς το σερβίς του Νίκου Ζουπάνη που ο Μουνιόθ τον έκανε αλλαγή την κατάλληλ στιγμή. Ο δικέφαλος από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχε μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα και με τον άσσο του Κουμεντάκη με 10-8. Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι έφτασε στο δεύτερι τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15 αλλά το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη (16-16) έδωσε την ευκαιρία στον Ζουπάνη να πάει στο σερβίς και με πραγματικό ρεσιτάλ από τα 9μ. πήρε δύο άσσους και χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με συνολικό σερί 6-0 ο Ολυμπιακός έφερε τα πάνω κάτω και με 21-16 ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ απογοητεύτηκαν και με δύο λάθη τους έκλεισε το σετ 25-18.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Μυλωνάκης

1Ο σετ: 8-2, 16-7, 21-9, 25-13
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 24-26
3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18, 25-20
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-16, 25-18

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-13, 24-26, 25-20, 25-18) σε 101’

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/6 επ, 5 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (12/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ -27% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 53% υπ – 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ -36% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3/4 επ,  2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (11/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 22 (21/32 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 3 (3/5 επ, 67% υπ -33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ -30% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 1(1/3 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ), Γκιόν 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Παίξαμε καλά στο σερβίς και στην επίθεση, ελέγξαμε το παιχνίδι το οποίο σε όλη τη διάρκεια του ήταν στη μεριά μας. Ο ΠΑΟΚ είχε αλλαγές με τους παίκτες, ωστόσο μείναμε συγκεντρωμένοι, πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε την πορεία μας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Είναι πολύ σημαντικό να πάρουμε την πρώτη θέση όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί θα έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Από τη στιγμή που θα την πάρουμε θα είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στα παιχνίδι του Challenge Cup, του Κυπέλλου και στις προπονήσεις».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι στις δηλώσεις του είπε πως υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών με τους Βάλκιερς, Τακουρίδη και είπε για τον αγώνα: «Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Σπαταλήσαμε το 1ο σετ και μετά το 16-15 του 4ου σετ χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας. Σίγουρα ο Ολυμπιακός υπερέχει αυτή τη στιγμή από εμάς σε ορισμένα σημεία αλλά δε νομίζω πως έχουμε τεράστιες διαφορές πλέον. Δε μπορούμε να φτάσουμε στο 50-50 έτσι όπως είναι οι ομάδες αλλά εάν φέρουμε τη διαφορά μας στο 45-55 τότε θα έχουμε ελπίδες να πετύχουμε τους στόχους μας. Αλλωστε η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο εκ των πραγμάτων δεν ήταν μέσα στους στόχους από τότε που ανέλαβα αλλά έχει γίνει μεγάλη βελτίωση στην ομάδα και αυτό φαίνεται. Ομως εκεί που θέλω να δουλέψω περισσότερο είναι στη νοοτροπία των παικτών που θα μας ανεβάσει επίπεδο. Να ξέρετε πως εάν παίξει μία ομάδα καλά για μιάμιση ώρα έχει πολλές πιθανότητες να νικήσει. Εάν παίξει καλά για δύο ώρες έχει περισσότερες πιθανότητες. Εάν παίξει όπως εμείς σήμερα δεν έχει πιθανότητες. Αυτό είναι μία φιλοσοφία που πρέπει να περάσει στους παίκτες. Εχουμε πρόβλημα με τραυματισμούς των Βάλκιερς, Τακουρίδη. Ερχονται τα ματς με Χαλκμπανκ και Ηρακλή Χαλκίδας που είναι Τρίτη και Παρασκευή και πρέπει να ανασυγκροτηθούμε».