Πολύτιμο τρίποντο για τη σωτηρία για την Κηφισιά

Η Κηφισιά πήρε πολύτιμο τρίποντο για την παραμονή της στην Volley League Πάμε Στοίχημα.

Μετά από εξαντλητική μάχη νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο Ζηρίνειο με 3-1 σετ και με την 9η νίκη της στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 24 βαθμούς. Ο Εθνικός γνώρισε την 11η ήττα και έμεινε καθηλωμένος στους 17 βαθμούς και στην 10η θέση της βαθμολογίας. Χωρίς αντίπαλο έπαιζε ο Τέιλορ Χαντ ενώ από τον Εθνικό ο Παγιάν ήταν πρώτος σκόρερ αλλά και μοιραίος στο φινάλε των δύο τελευταίων σετ.

Το πρώτο σετ κρίθηκε από το σερβίς του Παπαγγελόπουλου που έκανε τη μεγάλη ανατροπή με συνολικό σερί 6-0. Ο Εθνικός μετά από φάση διαρκείας κέρδισαν μπλοκ άουτ με τον Βελίσκοβιτς και πήραν προβάδισμα 11-9. Οι ακρίτες κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 19-18 αλλά ο Βελίτσκοβιτς έχασε το σερβίς (19-19), ο Κασαμπαλής έκανε λάθος και ο Παπαγγελόπουλος με το σερβίς του έδωσε «πέναλτι» στους συμπαίκτες του που έκαναν το 24-19 με συνολικό σερί 6-0. Ο Σόουζα έκανε το 25-22 και το 1ο σετ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και με επίθεση του Ριζόπουλου προηγήθηκαν 8-5. Η υπεροχή του Εθνικού συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε στο +7 για τον Εθνικό 16-9 μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του σετ όμως τα λάθη στο σερβίς τους «πλήγωσαν» με αποτέλεσμα ο Εθνικός να διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας. Δύο συνεχόμενα μπλοκ του Χέπμπορν έφεραν την ομάδα των βορείων προαστίων στο -6 (19-13). Η ομάδα του Έβρου κατέκτησε το σετ με 25-17.

Εντυπωσιακή ήταν η Κηφισιά στην αρχή του τρίτου σετ. Με τον Χαντ από τη θέση του σερβίς να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων το σκορ πήγε στο 4-1 για τους γηπεδούχους. Ο Εθνικός απάντησε άμεσα, με συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά 8-6 και κράτησε το +2 μέχρι το 16-14. Η Κηφισιά με σερί 3-0 πήρε ξανά το προβάδισμα 17-16 «ξεσηκώνοντας» το Ζηρίνειο. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με άσο του Ριζόπουλου μπήκαν σε «θέση οδηγού» 19-18. Δύο άουτ επιθέσεις του Παγιάν ήταν βάλσαμο για την Κηφισιά που προηγήθηκε 23-21 και ο Σοάρες με τον Σονάρι τελείωσαν το σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη ξεκίνησαν καλά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 7-5. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με ισχυρό μπλοκ έτρεξε σερί τριών πόντων και πέρασε μπροστά με 8-7. Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ και η Κηφισιά με τον Χάντ έκανε το 16-15. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά με 19-18 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παγιάν, όμως με τρεις συνεχόμενους πόντους η Κηφισιά έφτασε στο 21-19. Ο Εθνικός με άσο του Παγιάν ισοφάρισε 21-21. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Χαντ έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο «έσβησε» ο Εθνικός μετά από φιλέ του Ντε Σόουζα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε νέο ματς μπολ μετά από λάθος των φιλοξενούμενων και τελικά έφτασαν στη νίκη με 26-24 μετά από άουτ επίθεση του Παγιάν.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Μουλά Ειρήνη

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-22
2ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 26-24

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 17-25, 25-22, 26-24) σε 112΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Χαντ 28 (24/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (9/22 επ, 54% υπ-32% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 8 (8/12 επ, 55% υπ – 34% άριστες), Σονάρι 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 54% υπ -32% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/3 επ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 20 (18/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 11 (11/19 επ, 45% υπ -18 % άριστες), Μεχία 10 (6/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 12 (8/10 επ, 3 άσσοι , 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/12 επ, 53% υπ -37% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ -39% άριστες), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής.

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Μπορεί να σημαίνει πολλά, μπορεί και τίποτα. Σίγουρα είναι μία βαθιά βαθμολογική ανάσα. Θέλαμε αυτή τη νίκη και οι παίκτες μου κάνανε μεγάλη προσπάθεια να την κατακτήσουν. Δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα, παρόλα αυτά πήραμε τους τρεις βαθμούς. Δεν πιστεύω ότι είχαμε τόση κούραση όσο ψυχολογική πίεση λόγω της κρισιμότητας του αγώνα. Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα αλλά όχι από την απόδοση της ομάδας. Θα δούμε το παιχνίδι και θα βγάλουμε τα συμπεράσματά μας».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Εάν δεν κερδίζουμε αυτά τα παιχνίδια τότε σίγουρα θα κινδυνέψουμε την παραμονή μας στην κατηγορία. Ο καθένας από εμάς πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του. Δεν ακολουθήσαμε την τακτική μας, κάναμε λάθη στα κρίσιμα σημεία και πολλές εμπνεύσεις που δεν είχαν καμία χρησιμότητα απέναντι σε μία έμπερη ομάδα που ξέρει να διαχειριστεί τέτοιες καταστάσεις».