Σερβίς και επίθεση έδωσαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ στην Χαλκίδα

Ο ΠΑΟΚ με υπεροχή στο σερβίς και πολλές επιθετικές λύσεις από Ουτσίκοφ, Κουμεντάκη και Γκιόν νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας στην Κάνηθο με 3-0 σετ και σημειώσε την 14η νίκη του στο πρωτάθλημα που τον διατηρεί σε απόσταση ασφαλείας στην 2η θέση. Κυρίως όμως έδειξε συνέπεια με τις καλές εμφανίσεις παρότι ήταν ο τρίτος αγώνας του σε έξι ημέρες.
Ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή και συνεπώς αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του και αυτό φάνηκε στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 22-20 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα. Ο Ερνάντο Γκόμεζ έπαιξε για πρώτη φορά αντίπαλος του ΠΑΟΚ αλλά κυμάθηκε σε χαμηλά ποσοστά και στα μισά του 3ου σετ αντικαταστάθηκε από τον Τσολάκο.

Ο ΠΑΟΚ με τον Τερζή στην πάσα και τους Γκιόν, Κουμεντάκη ακραίους μπήκε δυνατά στον αγώνα και με έμφαση στο σερβίς μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού. Μετά το 8-4 ο δικέφαλος έπιασε εξαιρετικό ρυθμό στο σερβίς και με δύο μπλοκ πάνω στο Γκόμεζ έκανε συνολικό σερί 5-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 13-7. Η απάντηση ήρθε από τον Μότα που με σερβίς αλλά και δύο κόντρες μείωσε για τον Ηρακλή 14-13. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και με μπροστάρη τον Ουτσίκοφ ξέφυγε 19-15 και τελικά πήρε το σετ 25-20.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά με προβάδισμα 8-4. Ο Γκόμεζ και ο Μότα αλλά και οι καλές άμυνες έδωσαν στον Ηρακλή το καλύτερο κομμάτι του στον αγώνα και κράτησε το προβάδισμα μεχρι το 18-16. Η επίθεση του Ουτσικοφ μείωσε σε 18-17 για τον ΠΑΟΚ. Ο Βούλγαρος πήγε και στη θέση του σερβίς όπου πήρε και άσσο ισοφαρίζοντας 18-18. Ακολούθησε μπλοκ των Πελεκούδα, Βάλκιερς και ο δικέφαλος προσπέρασε 19-18 και 20-19 με άουτ του Γκόμεζ. Ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Χαραλαμπίδη και προηγήθηκε 21-20 με το λάθος του Κουμεντάκη που κάρφωσε άντένα. Νέο λάθος του Ουτσίκοφ έφερε τον Ηρακλή μπροστά 22-20 αλλά ο Κολτσιάκης έχασε το σερβίς (22-21). Ο Γκόμεζ κράτησε το +2 (23-21). Ο Γκιόν μείωσε και ο Γκόμεζ αναδείχτηκε σε μοιραίο παίχτη της ομάδας του. Κάρφωσε άουτ (23-23) και στην επόμενη φάση δέχτηκε τριπλό μπλοκ ο Μότα (23-24). Ο Πεντράο ισοφάρισε αλλά Ουτσίκοφ με δύο επιθέσεις τελείωσε το σετ 26-24 για το 2-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ και με σερί 3-0 ξέφυγε 6-3. Ο Ηρακλής δε μπόρεσε να ισοροπήσει την υποδοχή του για να γίνει απειλητικός και ο ΠΑΟΚ απλά δεν έκανε το χοντρό λάθος. Στα μέσα του σετ ο Τσολάκος πήρε τη θέση του Γκόμεζ, ο Ηρακλής έβγαλε καλές άμυνες και ακολούθησε μέχρι το 20-22. Ο Koυμεντάκης έκανε το 23-20. Ο Χαραλαμπίδης είχε ευκαιρία να μειώσει για τον Ηρακλή αλλά κάρφωσε άουτ (20-24) και ο αγώνας τελείωσε με επιθέσεις Γκιόν και Κουμεντάκη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Κουτσούλας

1ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-20, 24-26
3ο σετ: 4-8, 13-16, 18-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 20-25) σε 82'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (6/13 επ, 35% υπ -10% άριστες), Γκόμεζ 11 (10/26 επ, 1 άσσος), Μότα 6 (2/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -32% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2 επ), Πεντράο 12 (10/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 79% υπ -64% άριστες), Φραγκιαδάκης, Κολτσιάκης, Αδάμ, Τσολάκος 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (15/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ), Ουτσίκοφ 14 (10/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (0/7 επ, 2 μπλοκ), Γκιόν 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ -25% άριστες), Σακόγλου, Στίγγας, Βάλκερς.

Ο προπονητής του ΑΠΦΣ Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Δεν μας βγαίνει τίποτα. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε αλλά μπορούσαμε να κάνουμε κάτι περισσότερο. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ που προηγηθήκαμε 22-20 αλλά δε μπορέσαμε να το πάρουμε. Κάναμε άλλη μία ήττα αλλά με προβληματίζει η εμφάνιση. Εχουμε μπροστά μας δύσκολο πρόγραμμα. Τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα, θα προσπαθήσουμε να πλασαριστούμε σε μία καλή θέση στο πρωτάθλημα διότι ο στόχος μας είναι τα πλέι οφ».

Ο λίμπερο του ΠΑΟΚ Θεόδωρος Τσαδήμας είπε: «Γνωρίζαμε πως θα έχουμε δύσκολο απόγευμα. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε στο σερβίς και ήταν πολύ καλύτερος από ότι στον Α΄γύρο. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ. Ηταν κλειδί για τον αγώνα. Αν ισοφαρίζαμε θα ήταν διαφορετική η εικόνα του αγώνα. Στο 3ο σετ δεν σταθήκαμε όπως έπρεπε. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ και καλή επιτυχία στην ευρωπαϊκή του πορεία».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Ξέραμε πως ο Ηρακλής Χαλκίδας είναι μία επικίνδυνη ομάδα που στη μέρα της μπορεί να απειλήσει και εμάς και τον Ολυμπιακό. Σήμερα εμείς εκμεταλευτήκαμε τα λάθη των αντιπάλων μας, ήμασταν σοβαροί και πήραμε τη νίκη χωρίς απώλειες. Πιεστήκαμε μόνο στο 2ο σετ αλλά όταν έπρεπε αντιδράσαμε σωστά αλλά ακόμα θέλω μεγαλύτερη βελτίωση Φεύγουμε με το τρίποντο και με την καλή εμάνιση. Θέλω στη συνέχεια να πιεστούμε και να δώσουμε μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι μας. Εχουμε μπροστά μας δύσκολο πρόγραμμα και πρέπει να κάνουμε σωστή διαχείριση».

Ο ακραίος του ΠΑΟΚ Ραφαήλ Κουμεντάκης είπε: «Μέσα σε μία εβδομάδα δώσαμε τρεις δύσκολους αγώνες. Υπήρχε κούραση αλλά κάναμε άλλη μία νίκη και αυτό μετράει. Εκτός από το 2ο σετ που δεν ξεκινήσαμε καλά και ο Ηρακλής μας πίεσε καταφέραμε να παίξουμε καλά και να πάρουμε τη νίκη».