Γιορντάνοφ και Μαρούλης έφεραν τη νίκη στο Φοίνικα

Ο Φοίνικας Σύρου με πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και εξαιρετικό τον Θάνο Μαρούλη νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή Χαλκίδας στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα και ξεκαθάρισε το τοπίο για την τρίτη θέση.

Αντίθετα ο Ηρακλής Χαλκίδας γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του και μετά τη νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κινδυνεύει να μπει σε πολύ μεγάλες περιπέτειες. Από το 2ο σετ ο Κολτσιάκης πήρε τη θέση του Δεληπρίμη αλλά η υποδοχή του Ηρακλή γενικά κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την προσεχή Τετάρτη (7/3) στο Ρέντη στον αγώνα μπαράζ για ένα εισιτήριο στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Από το 5-5 του 1ου σετ το σερβίς του Μαρούλη έφερε σερί 3-0 για τον Φοίνικα ο οποίος με πρωταγωνιστή στον Γιορντάνοφ κρατήθηκε μέχρι το 13-10. Ο Βούλγαρος διαγώνιος έκανε το 14-10 και με άσσο το 15-10. Ο Μότα από την γραμμή του Σέρβις έχει πιέσει αρκετά τους Συριανούς και με άσσο μείωσε σε 16-13. Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε το 0-4 μετά και την άστοχη προσπάθεια του Γιορντάνοφ, ο Όσκαρ Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Νέα κόντρα επίθεση από τον Βούλγαρο διαγώνιο των Συριανών 18-14 και ο κ. Γκολίτσης κάλεσε τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μέσα αρκετές φωνές μείωσαν σε 21-20 και ο Πέδρο με άσσο έκανε το 21-21, φέρνοντας το σετ στα ίσα. Ένα πολύ ωραίο σετ έφτασε στο τέλος του με τον πόντο του Γιορντάνοφ. Οι Συριανοί μετά το 21-21 έδειξαν χαρακτήρα και με τον Γάτση στο σέρβις έκαναν σερί 2-0 ξέφυγαν 23-21 και έφτασαν στο 1-0 μετά το μπλοκ πόντο από τον Βούλγαρο διαγώνιο 25-23.

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ ξεφεύγοντας με 5-2. Οι συριανοί ισοφάρισαν σε 5-5 και ο Πέτερλιν έπειτα από ωραία φάση έβαλε τον Φοίνικα μπροστά με 6-5. Με διαφορά ενός πόντου (8-7) οι γηπεδούχοι πήγαν στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Πέτερλιν πέρασε τη μπάλα από το διπλό μπλοκ 9-8. Στο +2 η διαφορά (10-8), μετά το μπλοκ πάνω στον Γκόμεζ. Ο Γκολίτσης κάλεσε τάιμ άουτ καθώς είδε μετά τον πόντο του Πέτερλιν τον Φοίνικα να ξεφεύγει στο σκορ με τρεις πόντους 14-11. Νέος πόντος στην κόντρα από τον Στεφανίδη 15-11, έπειτα το πολύ καλό σέρβις του Γιορντάνοφ. Με το +5 (16-11) πήγε στους πάγκους ο Φοίνικας για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο άσσος του Γιορντάνοφ εκτόξευσε την διαφορά στο +6 (17-11) η οποία και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ με 25-19 και 2-0.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες είχαν ισορροπήσει μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Γιορντάνοφ με δύο πολύ καλά σερβίς έδωσε αέρα δύο πόντων 16-14 και με το σκορ αυτό Φοίνικας και Ηρακλής πήγαν στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Γιορντάνοφ με άσσο έκανε το 17-14 και ο κ. Γκολίτσης κάλεσε εκ νέου τάιμ άουτ. Ο Μότα με άσσο μείωσε σε 18-17. Ο Γιορντάνοφ το 20-17 και ο Φοίνικας ξανά στο +3. Ο τεχνικός της ομάδας της Χαλκίδας κάλεσε τάιμ άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν και την ψυχολογία με το μέρος τους και χάρη στο μπλοκ του Γάτση πάνω στον Γκόμετ ο Φοίνικας επικράτησε με 25-20 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Παπακοσμάς

Διακύμανση
1o σετ: 8-5, 16-10,  21-19,  25-23
2ο σετ: 8-7, 16-11,  21-16,  25-19
3ο σετ: 8-6,  16-14,  21-19,  25-20

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν: 6 άσσοι, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-19, 25-20) σε 84΄

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 8π. (8/18επ., 54% υπ., 15% αρ.), Χήρας 3 (3/3 επ.) Μαρούλης 1 (1/2, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 22 (17/37, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 10 (10/19, 50% υπ., 27% αρ.), Γάτσης 5 (3/4, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 67% υπ., 33% αρ.), Πεντίδης 1 (1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Δεληπρίμης 1 (1 μπλοκ), Γκόμεζ 9 (8/29, 1 μπλοκ), Μότα 10 (8/13, 2 άσσοι), Γκελίνσκι 2 (2 άσσοι), Πεντράο 10 (9/12, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 54% υπ., 15% αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/9, 54% υπ.), Μιχαλόπουλος (λ).

Ο προπονητής του ΑΟ Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτσικ είπε: «Δουλεύουμε πάρα πολύ έντονα τελευταίες εβδομάδες ώστε να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας και να δείξουμε πως η ομάδα έχει σταθερές βάσεις σε αυτό που κάνει. Η νίκη στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ μας βοήθησε πάρα πολύ κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι. Στο παιχνίδι με τον Ηρακλή είμαστε πάρα πολύ καλοί, όλα τα παιδιά είχαν μία σταθερή απόδοση και δείξαμε πολλές από τις αρετές μας κατά τη διάρκεια του αγώνα. Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό κι εμείς από την πλευρά μας το βλέπουμε ξεχωριστά. Όπως και κάθε σετ πρέπει να το βλέπουμε ξεχωριστά. Σήμερα η ομάδα της Χαλκίδας είχε ένα πάρα πολύ καλό σερβίς, αλλά καταφέραμε να νικήσουμε με 3-0 γιατί είχαμε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και δεν δώσαμε στον αντίπαλο την ευκαιρία να μας πιέσει περισσότερο. Το ματς της Τετάρτης είναι διαφορετικό, είδαμε στο ματς της Σύρου πως ο Πεντράο είναι πολύ καλός και έχει δυνατά σερβίς και θα πρέπει να προσέξουμε πολύ, ώστε να πάρουμε κι την Τετάρτη τη νίκη».

Ο τεχνικός της ομάδας του Ηρακλή Χαλκίδας Σωτήρης Γκολίτσης δήλωσε: «Πέσαμε πάνω σε έναν πολύ καλό Γιορντάνοφ και του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Εμείς από την πλευρά μας δεν είχαμε σωστά τελειώματά ιδιαίτερα στην κόντρα μπάλα, αλλά και δεν ανταποκριθήκαμε σωστά στα σερβίς του Φοίνικα. Αυτό μας έφερε πίσω στο σκορ, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι η εμφάνισή μας ήταν τόσο κακή. Απλά είχαμε κάποια κενά διαστήματα όπως στο πρώτο σετ που το σκορ έγινε 16-10, όμως όταν βρήκαμε και πάλι ρυθμό ισοφαρίσαμε σε 22-22. Νομίζω ότι μετά το πρώτο σετ τα πράγματα ήταν ακόμη πιο δύσκολα για εμάς. Είμαστε σε καλό δρόμο και έχω την αίσθηση πως θα παίξουμε παραπάνω από μία φορά ακόμη με τον Φοίνικα».

Για το παιχνίδι της Τετάρτης στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαάς είπε: «Είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι, σ΄αυτό παίζεται μία πρόκριση και δεν μετρά το σκορ δεν έχει βαθμούς, όποιος νικήσει περνά στην τελική φάση».