Ο Εθνικός τις εντυπώσεις ο ΠΑΟΚ τη νίκη

Ο Εθνικός Πειραιώς δυσκόλεψε τον ΠΑΟΚ αλλά οι πρωταθλητές με ποιοτική υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ νίκησαν με 3-1 σετ στο γυμναστήριο του Εσπέρου στην Καλλιθέα και με δύο νίκες έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε θέση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα.

Ο ΠΑΟΚ στα ημιτελικά με πλεονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Φοίνικας Σύρου – ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας.

Ο Εθνικός Πειραιώς ολοκλήρωσε την πορεία του στο πρωτάθλημα καταλαμβάνοντας την 7η θέση ή την 8η θέση εάν ο Παμβοχαϊκός προκριθεί στα ημιτελικά σε βάρος του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα παρά την ήττα της έκανε εξαιρετική εμφάνιση που ικανοποίησε τους πιστούς οπαδούς τους και φυσικά δικαιολόγησε την παρουσία της στην πρώτη 8αδα του πρωταθλήματος που είναι από τις ευχάριστες εκπλήξεις του εφετινού πρωταθλήματος.

O ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στον αγώνα και από το 4-4 ξέφυγε 10-7 με τον Κουμεντάκη και τον Ουτσίκοφ. Ο δικέφαλος διατήρησε το +4 (14-10) αλλά η επίθεση του Μπάση μείωσε σε 14-11 και τον έφερε και στο σερβίς. Πήρε έναν άσσο και οδήγησε την υποδοχή του ΠΑΟΚ σε διαδοχικά λάθη. Με σερί 4-0 ήρθε η ισοφάριση, ενώ λίγο αργότερα ο άσσος του Αμπανόζ έκανε το 16-15. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε πάλι με τον Ουτσίκοφ 19-18 αλλά η επίθεση του Σέιφερτ και το άουτ Κουμεντάκη έβαλαν πάλι μπροστά τον Εθνικό (20-19). Ο Ρίτσι έριξε στον αγώνα τους Τερζή, Σακόγλου και Στίγγα, αλλά ο πρώτος έκανε διπλή μπαλιά (22-20) και με δύο επιθέσεις του Νάιτ ο Εθνικός πήρε το σετ 25-23.

Όπως και στο 1ο σετ έτσι και στο 2ο ο ΠΑΟΚ μπήκε το ίδιο δυνατά με προβάδισμα τεσσάρων πόντων από το 14-10 με το σερβίς του Τακουρίδη. Το απ΄ευθείας πέρασμα του Αμπανόζ και η βελτίωση της υποδοχής από τους πειραιώτες ισορρόπησε τον αγώνα αλλά ο ΠΑΟΚ με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα έστειλε τον αγώνα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12. Οι προσπάθειες Μαντέκα και Αμπανόζ να μειώσουν (17-15) πήραν απάντηση από Σαφράνοβιτς και μπλοκ Ουτσίκοφ στον Σπυριούνη διατηρώντας το +4 (19-15). Ο ΠΑΟΚ παρότι πιέστηκε από τους Σέιφερτ, Μπάση και Μαντέκα έφτασε στο 24-21 αλλά η επίθεση του Μαντέκα, το μπλοκ του Σέιφερτ στον Ουτσίκοφ και η νέα επίθεση του Μαντέκα έφεραν την ισοφάριση (24-24). Τελικά ο ΠΑΟΚ με πρώτο χρόνο του Τακουρίδη και επίθεση του Σέιφερτ στο φιλέ επικράτησε 26-24 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ με την είσοδο του Μαρτίνες Γκιόν ο ΠΑΟΚ φρεσκαρίστηκε και από την αρχή μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ είχε το προβάδισμα ένα – δύο πόντων (14-16). Ο Εθνικός έπαιζε πιο ελεύθερα στον αγώνα και με εκφραστές τους Μαντέκα, Νάιτ κρατιόταν κοντά στο σκορ, αλλά ο Σαφράνοβιτς μετά από φάση διαρκείας έκανε το 18-15. Λίγο αργότερα το σερβίς του Γκιόν έκανε τη διαφορά και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 24-20. Παρότι ο Εθνικός μείωσε σε 24-22 με το χαμένο σερβίς του Γκιον και τον άσσο του Αμπανόζ ο Ουτσίκοφ έκανε το 25-22 και το 2-1 σετ.

Από το 4ο σετ επέστρεψε ο Κουμεντάκης στη σύνθεση του ΠΑΟΚ, αλλά και πάλι ο Εθνικός ήταν πιο απελευθερωμένος, πίεζε στο σερβίς και έβγαζε καλύτερες άμυνες. Οι πειραιώτες με τον Μαντέκα και τον Νάιτ ξέφυγαν 9-5 ενώ ο άσσος του Αμπανόζ χρεώθηκε άουτ από τον Κώστα Βουδούρη (η επόπτης έδειξε μέσα) και ο ΠΑΟΚ όχι μόνο μείωσε αλλά εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό των γηπεδούχων και προσπέρασε 12-11. Με τους Στίγγα, Κουμεντάκη να σταματούν δύο φορές τον Νάιτ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 18-14 και πήρε το σετ 25-21 και μαζί την πρόκριση με δύο νίκες 3-1 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης.

1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 24-26
3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 21-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 24-26, 22-25, 21-25) σε 115'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 13 (11/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 37% άριστες), Νάιτ 13 (13/27 επ.), Σέιφερτ 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 11 (7/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Αμπανόζ 9 (4/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 71% υπ. - 54% άριστες), Βολουδάκης (λ), Μακ Γουίλιαμ, Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Ράμος.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 6 (6/11 επ., 76% υπ. - 41% άριστες), Ουτσίκοφ 19 (15/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (10/12 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 9% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 71% υπ. - 38% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 75% υπ. - 25% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 1 (1/1 επ.), Σωτηρίου, Στίγγας 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκιόν 12 (12/16 επ., 53% υπ. - 35% άριστες).

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Όταν σκεφτόμουν πως θα ήθελα να τελειώσει το πρωτάθλημα για την ομάδα μου φανταζόμουν το τέλος κάπως έτσι. Με μία θέση μέσα στην 8αδα και με μία καλή εμφάνιση απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές. Ολοκληρώσαμε τις υποχρεώσεις μας και φεύγουμε με ψηλά το κεφάλι. Απειλήσαμε τον ΠΑΟΚ με τάι μπρέικ και δώσαμε χαρά στον κόσμο που ήρθε σήμερα ή μας είδε από την τηλεόραση. Είδαν όλοι μία ομάδα μοντέλο και πρότυπο αγωνιστικό και διοικητικό για την Βόλεϊ Λιγκ. Μετά από λίγες ημέρες ξεκούραση θα μιλήσουμε με τη διοίκηση για τη νέα σεζόν. Ακόμα δε μπορώ να πω τίποτα. Ευχαριστώ τους αθλητές μου, τους συνεργάτες μου και τον κόσμο που μασς στήριξε».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος μόνο από το αποτέλεσμα και από την πρόκριση αλλά όχι και από την εμφάνιση. Περίμενα να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις και να μην έχουμε σκαμπανεβάσματα ενόψει του φάιναλ-4 του κυπέλλου. Δεν είναι άλλοθι η σκέψη του να παίζεις κάθε φορά ίσα ίσα για να κερδίσεις. Πρέπει να παίζεις πρώτα με αντίπαλο τα λάθη του εαυτού σου και μετά κόντρα στον αντίπαλο. Για παράδειγμα δε γίνεται να προηγούμαστε 24-20 και να μην τελειώνουμε το σετ εκεί τη στιγμή. Αυτά είναι βασικά πράγματα που θα πρέπει να αφήσουμε πίσω μας διότι πλέον πλησιάζουν οι αγώνες που θα κριθούν οι τίτλοι».

Ο Ρίτσι δέχτηκε επισκέψεις από παράγοντες, δημοσιογράφους και επώνυμους οπαδούς της Ραβέννα που βρέθηκαν στην Ελλάδα με την ευκαιρία του επαναληπτικού τελικού του Τσάλεντζ Καπ ενώ στη παρέα μπήκαν επίσης ο Γιάννης Λάιος (αντίπαλοι προπονητές στο Ολυμπιακός – Ραβέννα στον τελικό του πρωταθλητριών το 1992) αλλά και ο Αργύρης Ψάρρας που επίσης έχει αγωνιστεί στη Ραβέννα. «Ο Ολυμπιακός δεν πίεσε όσο έπρεπε τη Ραβέννα στο σερβίς και υστέρησε πολύ επιθετικά. Νομίζω πως ο Ολυμπιακός αδικήθηκε από το σκορ του πρώτου τελικού. Εκεί θα μπορούσε να έχει πάρει ένα ακόμα σετ. Στο ΣΕΦ η Ραβέννα είχε τρεις καλούς επιθετικούς και από τη στιγμή που πήρε και το πρώτο σετ είχε μεγάλο προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός πιέστηκε και η Ραβέννα έδειξε το τι πρέπει να κάνουμε κι εμείς στον φάιναλ-4 του κυπέλλου και στους τελικούς του πρωταθλήματος», σχολίασε ο Ρίτσι.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Ντέρμπι γοήτρου στη Χαλκίδα Στους "4" η Κηφισιά »