Με όπλο το κέντρο ο Ολυμπιακός κέρδισε την Κηφισιά

Με αιχμές τους δύο κεντρικούς του Πετρέα, Μπέμε και με επίθεση που άγγιξε το 66% αποτελεσματικότητα ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον ΑΟΠ Κηφισιάς και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις νίκες μετά την απώλεια του κυπέλλου και διατηρούν το αήττητο τους στο πρωτάθλημα. Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Παρασκευή 27 Απριλίου στις 17.00 (ΕΡΤ2) και πάλι στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά με παιχνίδι από το κέντρο και προβάδισμα 9-6 ύστερα από επίθεση του Πετρέα και άουτ του Χαντ. Η Κηφισιά με δύο συνεχόμενους πόντους από τους Ντε Σόουζα και Χάντ έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 10-9 αλλά δύο διαδοχικά λάθη του Καναδού διαγώνιου της ομάδας των βορείων προαστίων έφεραν ξανά τους γηπεδούχους στο +3 (12-9). Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Νικήτα Εφραιμίδη στη θέση του Βόϊτσικ.  Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή και με κόντρα επίθεση του Αλεξίεφ προηγήθηκε 14-10. Τα λάθη των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ σε θέση «οδηγού» με 16-11.

Στην εξέλιξη του σετ το καλό σερβίς του Ολυμπιακού δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς και σε συνδυασμό με τα λάθη το σκορ διαμορφώθηκε 19-12. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ του Ντε Σόουζα μείωσε 19-14. Ο Βραζιλιάνος ακραίος ήταν και ο μόνος που πάλευε από την Κηφισιά και μείωσε 20-16. Η διαφορά δεν μειώθηκε άλλο, ο Ολυμπιακός πίεσε κι άλλο με το σερβίς του και έκλεισε το σετ 25-18 με μπλοκ του Πετρέα στον Χαντ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός με τον Αλεξίεφ προηγήθηκε 4-1, ενώ στην Κηφισιά ξεκίνησε βασικός ο Εφραιμίδης. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Παπαγγελόπουλο και άσο από τον ίδιο παίκτη η Κηφισιά μείωσε 6-5. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» άμεσα και με άσο του Αλεξίεφ προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Λάθος σερβίς από τον Πετρέα και κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Χαντ έφεραν την Κηφισιά ξανά στο -1 (9-8). Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους πόντους πήρε ξανά «αέρα» τριών πόντων 12-9. Με άσο του Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 15-11. Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Βόϊτσικ στη θέση του Χαντ. Η ομάδα των βορείων προαστίων αντέδρασε. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πολωνού και άσο από τον Ντε Σόουζα μείωσε 17-15. Ο Βραζιλιάνος με νέο εξαιρετικό σερβίς έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους σε απόσταση «αναπνοής» 17-16. Μπλοκ του Παπαγγελόπουλου πάνω στον Μπέμε έφερε το σετ στα ίσα 18-18. Η Κηφισιά πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ 19-18 με άουτ του Ράουβέρντικ ενώ στο σερβίς πίεζε ο Παπαδόπουλος. Ο Ολυμπιακός με τρεις συνεχόμενους πόντους πήρε ξανά τα «ηνία» του σετ και προσπέρασε 21-19. Με έξυπνο πλασέ ο Πετρέας έδωσε τριπλό σετ μπολ στον Ολυμπιακό 24-21. Στην επόμενη φάση ο Αλεξίεφ εκμεταλλεύθηκε την κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων και με «πέναλτι» διαμόρφωσε το 25-21.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεκινά εντυπωσιακά και με «όπλο» το σερβίς να προηγείται με 8-3. Η Κηφισιά αντέδρασε και με δύο συνεχόμενους πόντους μείωσε 9-6. Τα λάθη για την ομάδα των βορείων προαστίων συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχου να προηγηθούν με 11-6. Με επίθεση σε από τον Παπαγγελόπουλο η Κηφισιά μείωσε 13-9. Το μπλοκ του Ολυμπιακού ήταν αποτελεσματικό και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7 (16-9) παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Με το χαμένο σερβίς του Χαντ διαμορφώθηκε το τελικό 25-17 για τον Ολυμπιακό και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Κουτσούλας.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-18
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-3, 16-09, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 5 άσσοι, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιά προήλθαν: 4 άσσοι, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-17) σε 72΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 6 (5/10, 1 άσσος), Πετρέας 13 (9/12, 4 μπλοκ), Μπέμε 13 (8/10, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ντρίζκα 3 (0/1, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αλεξίεφ 9 (7/9, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράουβερντινκ 9 (9/16, 53%υπ., 16%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 50%υπ., 38%αρ.), Χριστοφιδέλης (83%υπ., 84%αρ.), Ζουπάνι 3 (2/3, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Στιβαχτής, Δαρίδης (λ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 7 (6/20, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (6/10, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαγγελόπουλος 7 (5/6, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βόιτσικ 3 (3/4), Σονάρι 4 (3/6, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 59%υπ., 29%αρ.), Ρούσης, Πολυχρονιάδης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 9 (9/18, 63%υπ., 50%αρ.), Οικονομόπουλος.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Για εμάς δεν ήταν ήσυχες μέρες μετά το Κύπελλο αλλά ήταν πολύ σημαντικό να επιστρέφαμε με απάντηση στο γήπεδο με καλή εμφάνιση και αποτέλεσμα. Περιμένω μια Κηφισιά πιο δυνατή την Παρασκευή αφού θα έχει συνηθίσει και τις συνθήκες του αγώνες και είμαστε έτοιμοι για ένα πιο δύσκολο παιχνίδι. Στόχος είναι να νικάμε και να χρησιμοποιήσουμε τα συναισθήματά μας. Να δώσουμε ότι έχουμε, να κερδίσουμε τα παιχνίδια που απομένουν και το πρωτάθλημα».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Γιώργος Πετρέας ο οποίος πριν την έναρξη της αναμέτρησης παρέλαβε το βραβείο του MVP της 22ης αγωνιστικής δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Είμαστε υποχρεωμένοι να ξεχάσουμε τον χαμένο ημιτελικό και το Κύπελλο. Προσπαθήσαμε να συγκεντρωθούμε όσο το δυνατό περισσότερο στο πως θα αντιμετωπίσουμε την Κηφισιά. Βάσει αποτελέσματος  το καταφέραμε σε μεγάλο βαθμό και συνεχίζουμε.  Παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα θα γίνεται ακόμα καλύτερη. Έχουμε μπροστά μας ένα τεράστιο στόχο που είναι το πρωτάθλημα και μόνο με αυτό μπορούμε να κάνουμε χαρούμενους όλους τους ανθρώπους της ομάδας και τον κόσμο».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Δεν είναι εύκολο να αντιμετωπίζεις μία ομάδα όπως τον Ολυμπιακό ειδικά όταν προέρχεται από την απώλεια του κυπέλλου. Ακόμα να θέλαμε και να μπορούσαμε να αιφνιδιάσουμε θα ήταν πολύ δύσκολο διότι ο Ολυμπιακός παίζει πλέον με πείσμα και θέλει να πάρει το πρωτάθλημα. Προσπαθήσαμε να μπούμε στο 2ο σετ αλλά κάναμε λάθη και δεν καταφέραμε να συνεχίσουμε την πίεση μετά τον 20ο πόντο. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε καλύτερη εμφάνιση την Παρασκευή. Αυτό που θέλω να δω είναι μεγαλύτερη διάθεση και μεγαλύτερο πείσμα ακόμα και στην ήττα».

Ο κεντρικός του ΑΟΠ Κηφισιάς Εμπουρν Σονάρι δήλωσε: «Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι για την Κηφισιά. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλά. Κάναμε πολλά λάθη όταν είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τους κρίσμους πόντους στα σετ. Θα δούμε το βίντεο με τα λάθη μας και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε καλύτερη εμφάνιση την Παρασκευή στον δεύτερο αγώνα».