Φιλική νίκη της Κηφισιάς επί του Ηρακλή Χαλκίδας

Στον αυριανό τελικό του τουρνουά «Δημήτρης Καλαϊτζής» που διοργανώνει ο Απόλλωνας Σμύρνης προκρίθηκε ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς μετά τη νίκη του επί του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 σετ (25-14, 25-12, 23-25, 25-16).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είχε την ευκαιρία να δει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του λίγες ημέρες πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων για την περίοδο 2018-19.
Η Κηφισιά στο πρώτο σετ ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με πίεση στο σερβίς μπήκε σε «θέση οδηγού» από την αρχή 5-0. Η υπεροχή της ομάδας των βορείων προαστίων συνεχίστηκε και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου το σκορ διαμορφώθηκε 14-6. Η διαφορά πήγε στο +11 (19-8) για την Κηφισιά με επίθεση του Χαντ. Η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμα και πήρε το σετ με 25-14.
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο σετ με την Αθηναϊκή ομάδα να επιβάλει το παιχνίδι της. Με «όπλο» το σερβίς προηγήθηκε 6-2. Με μπλοκ του Νίκου Μελλέ διαμορφώθηκε το 15-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Ρουμελιωτάκης διαμόρφωσε το 19-7, ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με 25-12 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χαντ.
Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε με 7-5. Ξ Κηφισιά «απάντησε» και με ένα σερί πέρασε μπροστά με 11-8. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 17-17 και στη συνέχεια προσπέρασε με 19-17. Η ομάδα της Χαλκίδας έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21. Η Κηφισιά «έσβησε» τα δύο πρώτα όμως το σετ κατέληξε στην Χαλκίδα με 25-23.
Στο τέταρτο σετ η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε την υποδοχή του Ηρακλή Χαλκίδας. Με πόντους από τους Ρεκ και Παπαδόπουλο η Κηφισιά προηγήθηκε 9-4. Στην εξέλιξη του σετ με άσο του Ρουμελιωτάκη το σκορ διαμορφώθηκε 13-7. Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το σετ με 25-16.