Πέρασε αλώβητος από τη Μίκρα ο Ολυμπιακός

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο γηπεδούχος Ηρακλής με τον κόσμο στο πλευρό του αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό που παρατάχθηκε χωρίς τον Γιώργο Πετρέα.

Στο πρώτο σετ, οι ερυθρόλευκοι παίζοντας πολύ τακτικά και με πολύ καλή κόντρα μπάλα ανάγκασαν τον κ. Ορφανό να πάρει τα δυο του τάιμ άουτ στο 05-08 και στο 08-13. Με πολύ καλό σερβίς ο ΟΣΦΠ χάλασε την υποδοχή του γηραιού και διατήρησε μια διαφορά 3-4 πόντων και κατέκτησε με 22-25.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να εναλλάσσουν το προβάδισμα. Πολλά λάθη στο σερβίς για τις δυο ομάδες. Στο 18-18 ο Ολυμπιακός με ένα μικρό σερί πέρασε μπροστά με 18-20. Στο 22-24, ο Ηρακλής με ένα μπλοκ και έναν άσσο του Αρμενάκη ισοφάρισε και πέρασε και μπροστά με άουτ επίθεση του Σμιτ 25-24 (κίτρινη κάρτα στον Μουνιοθ). Το σετ κατέληξε στον Ηρακλή με 27-25 μετά από μπλοκ του Βραζιλιάνου Κλιντι στον Τερβαπόρτι.
Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον Ηρακλή να προηγείται με 5-1 χαλώντας την υποδοχή του Δαρίδη και του Ραουβερντινγκ. Με άσσο του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 15-14 και ανάγκασε τον κ. Ορφανό να καλέσει τάιμ-άουτ μετά από δύο λάθη του Ηρακλή το σκορ έγινε 16-16. Μετά το 20 έγινε πραγματικό ντέρμπι όπου οι δυο διαγώνιοι με έναν άσσο διαμόρφωσαν το 23-23 και με λάθος του Κλιντι ο Ολυμπιακός έκανε 24-26 και το 1-2 σετ.
Στο τέταρτο σετ, ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά και με τη βοήθεια του κόσμου του προηγήθηκε με 12-14 όπου ο Μουνιοθ χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Στην επόμενη φάση ο ΟΣΦΠ ζήτησε video challenge για μπάλα μέσα (το πρώτο μετά την απόφαση της ΕΣΑΠ), αλλά δεν δικαιώθηκε. Ο Ηρακλής συνέχισε την επίθεση και με κύριο εκφραστή τον Κλίντι έφτασε στο 20-16. Όμως οι ερυθρόλευκοι με δυο μπλοκ μείωσαν σε 20-21. Στο τέλος του σετ ο Αρμενάκης και ο Κλιντι έκαναν το 25-22 και το 2-2 στα σετ.
Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ, οι δυο ομάδες μέχρι την αλλαγή ήταν μαζί στο σκορ και με τον Αρμενακη έγινε το 8-7 υπέρ των γηπεδούχων. Εκεί με επίθεση του Ντίνα έγινε το 9-7 και ο Μουνιοθ πήρε τάιμ-άουτ. Με επίθεση και 2 μπλοκ ο Σμιτ έκανε το 9-10 και ήταν σειρά του Ηρακλή να ζητήσει τάιμ-άουτ. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός είχε μια διαφορά δύο πόντων αλλά ο Ηρακλής μείωσε σε 13-14 και ανάγκασε τον Μουνιοθ να πάρει το 2ο του τάιμ-αουτ. Μετά το τάιμ-άουτ, ο Σμιτ με επίθεση έκανε το 13-15 και το 2-3.
Ο Ολυμπιακός κέρδισε το ματς και ο Ηρακλής τις εντυπώσεις.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 22-24, 27-25

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-21, 24-26

4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-22

5ο σετ: 6-7, 9-7, 7-10, 13-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15) σε 135΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. - 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 30 (28/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 48% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες) / Δαρίδης (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Στεφάνου (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Φράγκος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες).