Ο Φοίνικας "έδειξε τα δόντια του" στο Ζηρίνειο

O Φοίνικας ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο Ζηρίνειο αφήνοντας για ακόμα μια αγωνιστική χωρίς νίκη την Κηφισιά.

Η Κηφισιά προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή όταν από 2-0 που έχανε ισοφάρισε και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ αλλά οι Συριανοί ήταν αυτοί που με ηγέτη τον Ντόκιτς πήραν τη νίκη.

Η ομάδα της Σύρου με πολύ καλές επιθετικές ενέργειες και βασικό λίμπερο τον Βελούδη, μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένα. Αποτελεσματική, με Ντόκιτς και Εβάντρο να κάνουν σπουδαίο παιχνίδι πήρε τα δύο πρώτα σετ, ξεφεύγοντας στο πρώτο μετά το 15-16 και στο δεύτερο μετά από το 10.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά πήρε προβάδισμα από την αρχή και χάλασε τα σχέδια του Φοίνικα για καθαρό τρίποντο. Ρουμελιωτάκης, Χαντ και Ρεκ έδωσαν λύσεις και η Κηφισιά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και πήρε το σετ 25-21.

Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη με πολύ καλές επιθέσεις και μπλοκ από τις δύο ομάδες. Φοίνικας και Κηφισιά πίεσαν στο σερβίς τους υποδοχείς και παρόλο που ο Φοίνικας βρέθηκε μπροστά 20-21 η Κηφισιά γύρισε ξανά το σετ και το κατέκτησε με 25-23.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας μπήκε πιο συγκεντρωμένα, για ακόμα μια φορά με πολύ καλές επιθέσεις, βελτιωμένος στην υποδοχή, τον Λέσκοφ να μοιράζει ιδανικά το παιχνίδι, ξέφυγε από την Κηφισιά και πήρε το σετ 15-10 και τους δύο βαθμούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 8-7, 10-16, 16-21, 19-25

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-16, 25-21

4ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-23

5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 10-15

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 19-25, 25-21, 25-23, 10-15) σε 123'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 14 (14/25 επ., 50% υπ. - 39% άριστες), Ρεκ 11 (5/8 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χαντ 38 (34/56 επ., 4 μπλοκ), Λάανε 6 (4/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Ρενάτο 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 67% υπ. - 17% άριστες), Γκούζντα (λ, 50% υπ. - 18% άριστες), Παπαδόπουλος, Ρούσης 1 (μπλοκ), Μπέλος, Μελλές.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 14 (7/9 επ., 7 μπλοκ), Φίλχο 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 22 (17/38 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Λέσκοφ 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 24 (21/40 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (3/13 επ., 80% υπ. - 33% άριστες) / Βελούδης (λ, 42% υπ. - 9% άριστες), Φωτιάδης, Αδάμ, Βουλκίδης.

Ο ακραίος της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης που έκανε συγκλονιστική προσπάθεια είπε: «Ξεκινήσαμε νωθρά στο παιχνίδι και βρεθήκαμε πίσω με 0-2 σετ. Στη συνέχεια παίξαμε καλύτερα και φτάσαμε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ απέναντι σε μία καλή ομάδα όπως ο Φοίνικας. Δυστυχώς στο 5ο σετ λυγίσαμε και δεν μπορέσαμε να φτάσουμε στη νίκη. Η ήττα δε μας απογοητεύει καθώς το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα. Χρειάζεται να δουλέψουμε ακόμα πιο σκληρά στην προπόνηση για να φέρουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα».

Ο κεντρικός του ΑΟ Φοίνικα Σύρου Αλέξανδρος Χήρας δήλωσε: «Το έχω πει αρκετές φορές για τα παιχνίδια μας με την Κηφισιά. Κάθε χρόνο το ίδιο σενάριο με φινάλε στο τάι μπρέικ. Το Ζηρίνειο είναι από τις πιο δύσκολες έδρες της Volley League. Καταφέραμε να κάνουμε το 0-2 στα σετ, όμως δεν καταφέραμε να πάρουμε και τους τρεις πόντους. Είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα. Το παιχνίδι θεωρώ ότι κρίθηκε από την σταθερότητα που δείξαμε στο μπλοκ και στην τακτική στο σέρβις».