Διατήρησε την παράδοση ο Ολυμπιακός απέναντι στην ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 σετ στον αγώνα με την ΑΕΚ στην αναβληθείσα 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος διατηρώντας την παράδοση που τον θέλει πάντα νικητή στις αναμετρήσεις με τους "κιτρινόμαυρους".

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι δύο αντίπαλοι προσπάθησαν ως τους τελευταίους πόντους να πάρουν τα σετ με τον Ολυμπιακό να παίρνει τα δύο πρώτα με ανατροπή από την ΑΕΚ. Eνώ στο τέταρτο κατάφερε να πάρει λιγότερο αγχωμένα και πιο συγκεντρωμένα το σετ.

Ο Ολυμπιακός είχε σε πολύ καλή μέρα τον Ανδρέα Φράγκο που σημείωσε 17 πόντους.

Η ΑΕΚ κόντραρε πάρα πολύ τους «ερυθρόλευκους» που φάνηκαν να είναι λίγο αγχωμένοι στα δύο πρώτα σετ. Η είσοδος των Χριστοφιδέλη και Κουμεντάκη στο πρώτο σετ έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό που από το 21-19 που βρέθηκε να χάνει γύρισε το σετ. Ακολούθησε ισοφάριση από την ΑΕΚ και στο τέλος σερβίς στο φιλέ του Κουλοχέρη και πόντος από τον Μπέμε έκανε το 25-23.

Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο σετ όταν και πάλι η «συγκροτημένη» ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 19-17 αλλά για ακόμα μια φορά ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει το σετ και να το κατακτήσει με μπλοκ του Κουμεντάκη αφού προηγήθηκε ένα σερί 3-0 και άσσος του Σμιτ για το 25-21.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε και πάλι στο 15-13 αλλά ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στη συνέχεια και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα και για πρώτη φορά στον αγώνα έδειξε πιο σίγουρος για τον εαυτό του. Ο Σμιτ με άσο έκανε το 19-16, η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο στο 21-20 για τελευταία φορά, ακολούθησε επίθεση του Σμιτ 24-22 και το 24-22 με τον Κουμεντάκη και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το σετ 25-22.

Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε ο MVP Γκάβιν Σμιτ.