Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ μέσα στη Σύρο

Κάνοντας την καλύτερη εφετινή της εμφάνιση η ΑΕΚ νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-2 σετ μετά από σούπερ ντέρμπι 2,5 ωρών που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ στο κατάμεστο γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας όπου βρέθηκαν και 80 οπαδοί της ΑΕΚ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιρανό πασαδόρο Φαρχάντ Σαλαφζούν και «εκτελεστές» τον διεθνή διαγώνιο Γιώργο Τζιουμάκα αλλά και τον Σέρβο ακραίο Φιλίπ Στοΐλοβιτς η ΑΕΚ πήρε τη νίκη. Στο 5ο σετ ο Τζιουμάκας προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων στο πόδι του και τη θέση του πήρε ο Ηρακλής Παπαδόπουλος.

Πρόκειται για την 3η νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα (όλες είναι με 3-2 σετ), την πρώτη εκτός έδρας στο εφετινό πρωτάθλημα και την πρώτη της «Ενωσης» στη Σύρο σε όλες τια αναμετρήσεις με το «πειρατικό». Μάλιστα επιτεύχθηκε έχοντας στον πάγκο της τον Νίκο Νεόφυτο που επέστρεψε στη Σύρο μετά από έξι χρόνια. ΑΕΚ ανέβηκε στους 6 βαθμούς και στην 8η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας την Κομοτηνή.

Ο Φοίνικας αγωνίστηκε για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα στο τάι μπρέικ και γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα του και την δεύτερη συνεχόμενη στο τάι μπρέικ μετά το 3-2 που έχασε στο Ρέντη. Οι συριανοί ανέβηκαν στους 9 βαθμούς και διατηρήθηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Παναγιώτη Παπαδόπουλου πήρε διαφορά 7-2. Το «πειρατικό» συντήρησε την διαφορά, η ΑΕΚ μείωσε 22-19 με τον Τζιουμάκα αλλά ο Φοίνικας με μπροστάρη τον Παπαδόπουλο έκανε το 24-19 και πήρε το σετ 25-20.

Στο 2ο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, η ΑΕΚ κέρδισε τη μάχη του σερβίς, βγήκε πιο γρήγορα στο φιλέ εκμεταλευόμενη την υπεροχή του Σαλφαζούν και προηγήθηκε 11-9. Εκεί με το σερβίς του Κανέλλου και δύο κόντρες του Στοΐλοβιτς ξέφυγε 14-9, ενώ στο 21-15 ο Τζιουμάκας έκανε φοβερό σερί 4-0 και έκλεισε το σετ 25-15.

Στο 3ο σετ Ντόκιτς και Παπαδόπουλος «πυροβόλησαν» την υποδοχή της ΑΕΚ και ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα 9-3. Η ΑΕΚ απάντησε με τον Στοΐλοβιτς και μείωσε σε 9-6 αλλά ο Φοίνικας ανώτερος στην επίθεση κράτησε και αύξησε την διαφορά 20-15 με τον Εβάντρο. Στο 21-17 ο Ντόκιτς έδωσε ρεσιτάλ στο σερβίς και με σερί 3-0 έκανε το 24-17. Ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικα έκλεισε και το σετ 25-18.

Από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση διαρκείας της ΑΕΚ. Ο Σαλαφζούν με το σερβίς του έδωσε προβάδισμα 4-1 ενώ στο 10-3 για την ΑΕΚ ο Ιρανός πασαδόρος της ΑΕΚ και ο Βραζιλιάνος Ντε Σόουζα του Φοίνικα είδαν κόκκινες κάρτες μετά από ένταση που υπήρξε πάνω στο φιλέ. Η ΑΕΚ με το σερβίς του Στοΐλοβιτς γκρέμισε την υποδοχή του Φοίνικα και ξέφυγε 20-14. Οι Παπαδόπουλος, Εβάντρο μάζεψαν την διαφορά στο 24-21 αλλά η ΑΕΚ με πρώτο χρόνο του Κανέλλου έκανε το 25-21 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στη ρουλέτα του 5ου σετ έγινε μεγάλη μάχη με την ΑΕΚ να έχει συνέχεια μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 1-2 πόντων. Μότα και Στοΐλοβιτς είχαν τις αλλαγές για την ΑΕΚ και με την λάθος επίθεση του Ντόκιτς η ΑΕΚ ξέφυγε 12-10. Ο Βουλκίδης μείωσε 12-11 αλλά έχασε το σερβίς (11-13) και με το μπλοκ του Χαραλαμπίδη η ΑΕΚ ξέφυγε 14-11. Το χαμένο σερβίς του Μότα και η επίθεση του Στοΐλοβιτς έκριναν τον αγώνα με 15-12 και 3-2 για την ΑΕΚ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Παπακοσμάς.

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-20

2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 8-2, 16-11, 21-16, 25-18

4ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 21-25

5ο σετ: 4-5, 9-10, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 15-25, 25-18, 21-25, 12-15) σε 117΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φίλιο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 20 (19/31 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 30% άριστες), Λέσκοφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 25 (21/41 επ., 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 11 (6/12 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 22% άριστες) / Βελούδης (λ, 63% υπ. - 38% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 3 (3/3 επ.), Μήλης.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 18 (15/25 επ., 3 άσσοι, 55% υπ. - 36% άριστες), Κανέλλος 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (17/29 επ., 1 μπλοκ), Μότα 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 7% άριστες) / Γκαράς (λ, 32% υπ. - 12% άριστες), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 2 (2/4 επ.), Λάππας 1 (1/2 επ., 25% υπ. - 25% άριστες).

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος του αγώνα είπε: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δεν μας βγήκαν πολλά πράγματα. Αντιμετωπίσαμε την ΑΕΚ η οποία είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα και έπαιξε όπως έπρεπε. Εκμεταλλεύτηκε τα πάντα και πήρε τη νίκη. Από την πλευρά μας δεν κάναμε κάποια πράγματα δεν χάσαμε ένα παιχνίδι το οποίο το θέλαμε».

Ο Νίκος Νεόφυτος προπονητής τη ΑΕΚ είπε για τη νίκη στη Σύρο: «Καταφέραμε και κερδίσαμε σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Φοίνικα. Ήταν ένα παιχνίδι που παίξαμε πολύ καλά και μας βγήκαν όλα όσα είχαμε σχεδιάσει. Η νίκη αυτή ήρθε σε μία δύσκολη περίοδο για εμάς και πιστεύω πως αυτή θα είναι η αρχή για μία καλύτερη συνέχεια και να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος».

Ο πρώην παίκτης του Φοίνικα και νυν της ΑΕΚ Ηλίας Λάππας είπε: «Πήραμε ένα παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι του Φοίνικα, μάλιστα σε μία περίοδο που η ομάδα της Σύρου ήταν σε καλή κατάσταση, αφού κατάφερε να πάρει τρεις βαθμούς από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Αντίθετα εμείς προερχόμαστε από άσχημα αποτελέσματα και πιστεύω πως αυτή η νίκη θα μας δώσει το έναυσμα για μία νέα αρχή. Ο κόσμος της Σύρου έχει δείξει την αγάπη του πάρα πολλές φορές προς το πρόσωπό μου και θέλω να τους ευχαριστήσω γι’ αυτό. Άλλωστε και εγώ τη Σύρο την έχω μέσα στην καρδιά μου».