Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κηφισιά

Εντυπωσιακός για άλλο ένα ματς ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στην Κηφισιά να προβάλει αντίσταση και μέσα σε 68 λεπτά επικράτησε 3-0 σετ διευρύνοντας το αήττητο σερί του όχι μόνο στο εφετινό πρωτάθλημα αλλά και γενικότερα στην Βόλεϊ Λιγκ.

Μετά από 8 αγώνες ο Ολυμπιακός έχει ισάριθμες νίκες, οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος και εκμεταλευόμενος το ρεπό του ΠΑΟΚ ξέφυγε 4 βαθμούς στην πρώτη θέση. Διεύρυνε στο 38-0 το αήττητο του στην κατηγορία και μπαίνει με τις καλύτερες συνθήκες στην τελική ευθεία για τις δύο αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς (12/12 στο Ρέντη) και για το πρωτάθλημα (15/12 στο PAOK Sports Arena).

Ο Ολυμπιακός κράτησε υψηλά ποσοστά στην υποδοχή του και ο Τερβαπόρτι κινήθηκε γρήγορα στις επιλογές του περιορίζοντας τις αντιδράσεις της Κηφισιάς. Βασικός διαγώνιος ήταν ο Νίκος Ζουπάνης που ήταν εξαιρετικός ενώ κορυφαίοι ήταν ο Γιώργος Πετρέας και ο Γερούν Ράουβερντινκ κάνοντας αλάνθαστες εμφανίσεις.

Η Κηφισιά πιέστηκε στην υποδοχή, υστέρησε επιθετικά και το σερβίς της δεν ήταν άνοιξε δρόμους. Μοιραία η ομάδα του Νίκου Ζαλμά γνώρισε την 7η ήττα της σε 8 αγώνες πρωταθλήματος, έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 3 βαθμούς και στρέφει το ενδιαφέρον της στον αγώνα με την ΑΕΚ στο Ζηρίνειο.

Στο 1ο σετ η Κηφισιά κρατήθηκε μαζί με τον Ολυμπιακό στο σκορ μέχρι το 13-13. Η επίθεση του Ράουβερντικ και το άουτ από τον Σπυριούνη έδωσαν «αέρα» δύο πόντων στον Ολυμπιακό 15-13. Ο Μπέμε με μπλοκ και δύο διαδοχικοί άσσοι από τον Πετρέα διαμόρφωσαν το 23-18 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-19.

Το σερβίς του Ζουπάνη έδωσε προβάδισμα 4-0 στον Ολυμπιακό στο 2ο σετ. Επίθεση του Χαντ και μπλοκ του Ρενάτο έφεραν την Κηφισιά στο -2 (4-2). Επιθέσεις από τους Ραουβέρντικ και Κουμεντάκη διαμόρφωσαν το 8-3 για τους «ερυθρόλευκους». Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και με τους Χαντ και Ρουμελιωτάκη μείωσε 10-8, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο ακραίος της Κηφισιάς ισοφάρισε 12-12. Στη συνέχεια το μπλοκ του Ολυμπιακού έδωσε σερί 4-0 για το 16-12. Ο Ρεκ και ο Χαντ μείωσαν σε 23-21 όμως ο Ράουβερντικ με επίθεση διαμόρφωσε το 25-22.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και 3ο τρίτο σετ με τους γηπεδούχους να προηγούνται νωρίς με 5-1. Η Κηφισιά έκανε πολλά λάθη τόσο στο σερβίς όσο και στην επίθεση και βρέθηκε πίσω με 14-7. Ο Ολυμπιακός με διαδοχικούς πόντους έφτασε στο +9 (19-10). Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-16 με επίθεση του Κουμεντάκη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λεμονιά.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-19

2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-17, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 5 άσσοι, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 2 άσσοι, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-22, 25-16) σε 68΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Ζουπάνης 15 (13/22επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 11 (5/5, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 8 (6/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (2/2, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (9/19, 1 άσσος, 64%υπ., 36αρ.), Ράουβερντινκ 11 (11/13, 35%υπ., 30αρ.) / Στεφάνου λ. (53%υπ., 33αρ.), Δαρίδης (λ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1/1επ.), Ρουμελιωτάκης 9 (8/18., 1 μπλοκ, 67%υπ., 61αρ.), Ρεκ 4 (4/7), Χαντ 10 (9/23, 1 άσσος), Ρενάτο 5 (2/3, 3 μπλοκ), Λάανε 8 (7/14, 1 άσσος, 38%υπ., 24αρ.) / Κάπελας (λ. - 60%υπ., 33αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης, Μελλές.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Είχαμε προετοιμαστεί καλά για τον αγώνα ώστε να συνεχίσουμε τη νικηφόρα πορεία μας. Είχαμε καλό ρυθμό και ελέγχαμε τον αγώνα και την Κηφισιά. Είναι πολύ καλό για εμάς που είχαμε ένα δυνατό παιχνίδι σήμερα. Την Τετάρτη αντιμετωπίζουμε τον ΠΑΟΚ για το Λιγκ Καπ και θα προετοιμαστούμε για αυτό το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο. Θα είναι ένα καλό και δυνατό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες. Θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο μας παιχνίδι και να πάρουμε την πρόκριση για τον πρώτο τελικό της φετινής σεζόν».

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης από την πλευρά του δήλωσε τα εξής: «Δείξαμε σοβαρότητα, ήμασταν συγκεντρωμένοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήραμε μια ακόμα νίκη. Η Κηφισιά προσπάθησε αλλά εμείς ήμασταν όπως έπρεπε να είμαστε, πήραμε μια εύκολη νίκη και τώρα κοιτάμε τον αγώνα της Τετάρτης με τον ΠΑΟΚ. Ο κόσμος είναι ο πιο σημαντικός παίκτης που έχουμε για αυτά τα παιχνίδια και θα είναι η δύναμη και το κίνητρο μας για να πάρουμε άλλη μια νίκη και την πρόκριση στον τελικό».

Ο ακραίος της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιώτης που τη σεζόν 2017-18 ήταν στον Ολυμπιακό δήλωσε: «Ξέραμε την δυσκολία του παιχνιδιού απέναντι στον πρωταθλητή και ιδιαίτερα ποιοτικό Ολυμπιακό. Εμείς μπήκαμε στο παιχνίδι με το σκεπτικό να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας και να διεκδικήσουμε ότι μπορούμε. Αυτός ο αγώνας ήταν καλό τεστ για εμάς ενόψει των κρίσιμων παιχνιδιών που ακολουθούν στο πρωτάθλημα. Συνεχίζουμε την σκληρή δουλειά με στόχο τη συνέχεια της Volley League».