Με όπλο το σερβίς ο Παμβοχαϊκός λύγισε τον Ηρακλή

Κάνοντας ίσως την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση με μόλις 14 λάθη (εκ των οποίων τα 8 ήταν χαμένα σερβίς) και κορυφαίους τους Αμπράο, Ολιβέιρα και Δημητριάδη, ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-0 τον Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Volley League.

O Παμβοχαϊκός έπιασε τον ΠΑΟΚ στους 17 βαθμούς αλλά έχει έναν αγώνα περισσότερο. Εντυπωσιακός ήταν και ο Παπαδημητρίου σε υποδοχή και άμυνα.

Ο Ηρακλής υστέρησε στην επίθεση και έκανε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παμβοχαϊκού. Μάλιστα στο 1ο σετ ο Ηρακλής είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 19-17 αλλά ο Παμβοχαϊκός με χρυσή αλλαγή του Κώστα Δεληκώστα που έβαλε τον νεαρό Κωτσάκη για το σερβίς γύρισε τον αγώνα. Η υποδοχή του Ηρακλή χάλασε, ο Γκλάντστόουν κυρίαρχησε στο μπλοκ και ο Αμπράο με τον Ολιβέιρα τελείωσαν κόντρα επιθέσεις. Με συνολικό σερί 5-0 ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 22-17 και πήρε προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα.

Από το 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός κυρίαρχησε πλήρως. Με τον Αμπράο έκανε σερί 3-0 για το 6-3 ενώ με άλλο ένα σερί του Βραζιλιάνου η ομάδα του Βραχατίου ξέφυγε 15-10. Στο 17-13 ήταν η σειρά του Δημητριάδη να πιέσει από τα 9μ., η υποδοχή του Ηρακλή είχε χάσει πλήρως την ισορροπία της και ο Παμβοχαϊκός έκλεισε άνετα το σετ 25-15 με επίθεση του Ολιβέιρα.

Ιδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Παμβοχαϊκό να κάνει το 8-5 και από εκεί και πέρα διατήρησε αλλά και αύξησε την διαφορά με 18-12. Ο Ηρακλής μείωσε σε 22-20 και εκεί έκλεισε ο αγώνας καθώς ο Γκλάντστοουν έκανε το 23-20 και ο Αμπράο με δύο δύσκολες κόντρα επιθέσεις έκλεισε το σετ 25-20 και με 3-0 πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου.

1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-21

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-15

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός προήλθαν: 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλής Πετοσφαίριση προήλθαν: 3 άσσοι, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-15, 25-20) σε 70΄.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1/3), Κριστιάνο Ολιβέιρα 12 (12/23, 37%υπ., 26%αρ.), Γκλάντστόουν 9 (7/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης 5 (4/6, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 21 (19/31, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 76%υπ., 67%αρ.), Τουρνάκης 2 (2/4) / Παπαδημητρίου (λ. – 100%υπ., 67%αρ.), Κωτσάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 7π. (2/4, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Προύσαλης 1 (1/2), Φέργκιουσον 6 (4/6, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 7 (7/21), Κλίντι Ρίου 7 (5/16, 2 μπλοκ, 62%υπ., 38%αρ.), Σωτηρίου 9 (8/22, 1 άσσος, 61%αρ., 33%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 75%αρ., 38%αρ.), Μπουράκης, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 1 (1/4), Β.Μούχλιας 4 (4/4).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Μπράβο σε όλη την ομάδα γιατί παίξαμε πολύ καλά με λίγα λάθη απέναντι σε έμπειρη και δυνατή ομάδα. Θέλω να σταθώ ιδιαίτερα στην απόδοση του Δημητριάδη και του Παπαδημητρίου. Ακόμα και μετά από αυτή την εμφάνιση είμαι βέβαιος πως έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης κυρίως στην επίθεση. Στο μπλοκ δεν είχαμε τελειωμένους πόντους αλλά είχαμε πολλές σπασμένες μπάλες που γυρίσαμε θετικά στην κόντρα. Μας ικανοποιεί και το σκορ και κυρίως η εμφάνιση. Πιο πολύ μας ικανοποιεί η παρουσία του κόσμου του Βραχατίου που αναγνωρίζει την προσπάθεια μας και σήμερα είχε δυναμική παρουσία. Ολοκληρώσαμε τον Α΄γύρο με την τρίτη θέση που είναι μέσα στους στόχους μας. Ο επόμενος αγώνας μας είναι στις 15 Ιανουαρίου και μπαίνουμε σε ένα μήνα σκληρής προετοιμασίας για να μπούμε στην τελική ευθεία».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Δεν ήμασταν καθόλοι καλοί. Είχαμε κακή μέρα. Δε μπορέσαμε να σταματήσουμε τους ακραίους του Παμαβοχαϊκού και από την άλλη δεν εκμεταλευτήκαμε το προβάδισμα που είχαμε στο 1ο σετ. Είμαστε προβληματισμένοι αλλά πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά».