Πρώτo τρίποντο εκτός έδρας για την Κηφισιά με πρωταγωνιστή τον Σπυριούνη

To πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας νίκη πανηγυρίζει ο ΑΟΠ Κηφισιάς που μέσω Κομοτηνής έκανε το καλύτερο δυνατό ποδαρικό στον Β΄γύρο και στη νέα χρονιά στέλοντας αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια.

Ο Νίκος Ζαλμάς κατάφερε να κάνει τον απόλυτο αιφνιδιασμό όχι μόνο της παρουσίας του Λόπαρ αλλά κυρίως λόγω του Κυριάκου Σπυριούνη που ξεκίνησε βασικός από το 2ο σετ και έκανε κορυφαία εμφάνιση κλείνοντας οριστικά πίσω του την άσχημη παρένθεση λόγω του προβλήματος στη μέση από την αρχή της σεζόν. Μεγάλη εμφάνιση και για τον Δημήτρη Νικολάκη έναντι στην Κομοτηνή που στο παρελθόν αγωνίστηκε και σπούδασε.

Ο αγώνας στο 3ο και στο 4ο σετ είχε φοβερές ανατροπές. Στο 3ο σετ το 14-10 για την Κηφισιά ανατράπηκε σε 17-14 για την Κομοτηνή και στο 4ο σετ το 13-12 για την Κομοτηνή με το σερβίς του Χαντ έγινε 20-13 για την Κηφισιά.

Η Κηφισιά ανέβηκε στους 8 βαθμούς και άφησε στους 5 την Κομοτηνή που έμεινε μόνη στην τελευταία θέση με 5 βαθμούς και μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 σετ και 14-10 στο 3ο σετ αλλά η Κομοτηνή έκανε την αντεπίθεση της για να πάρει κάτι θετικό. Κατέκτησε το 3ο σετ, είχε κορυφαίο το Νίκο Χριστόφα, μείωσε σε 1-2 αλλά η Κηφισιά με αποτελεσματικό σερβίς στο 4ο σετ και τους Λόπαρ, Σπυριούνη να κάνουν την ευχάριστη έκπληξη πήρε το 4ο σετ και μαζί το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Στο 1ο σετ μετά το 5-5 ο Λόπαρ με το σερβίς του και οι Ρουμελιωτάκης, Χαντ με επιθέσεις έδωσαν προβάδισμα στην Κηφισιά με 13-9. Η απάντηση ήρθε από το Νουράνγκουα που από τα 9μ. χάλασε την υποδοχή των φιλοξενουμένων και με σερί 5-0 η Κομοτηνή προσπέρασε 14-13. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 22-22 αλλά η επίθεση του Λάνε, το λάθος του Δαλακούρα και το μπλοκ του Ρεκ στον Δαλακούρα έκαναν το 25-22 για το 0-1 σετ.

Κλειστό ήταν και το σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Η Κομοτηνή ξέφυγε μόνο 9-6, αλλά η Κηφισιά με τον Σπυριούνη επέστρεψε και ισοφάρισε 10-10. Στο 20-20 ο Χαντ με εντυπωσιακό σερβί σε κόντρα επιθέσεις έκανε τη διαφορά και το 22-20 και το σετ τελείωσε με δύο εντυπωσιακούς πόντους του Κυριάκου Σπυριούνη που με μπλοκ και επίθεση έκανε το 25-22 και το 0-2 σετ.

Στο 3ο σετη Κηφισιά έδειξε ικανή να κλείσει τον αγώνα. Η Κομοτηνή προηγήθηκε 8-6 αλλά εκεί έπαθε μπλακ άουτ. Η Κηφισιά με καταιγισμό στην επίθεση και δυνατό σερβίς του Νικολάκη κατάφερε να κάνει σερί 6-0 ανατρέποντας το σκορ σε 12-8 και 14-10 αλλά ο αγώνας είχε ακομα δρόμο... Η Κομοτηνή με πρωταγωνιστή τον Καβαρατζή και σερβίς του Φερέλ απάντησε με δικό της σερί 7-0 και προσπέρασε 17-14. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Χριστόφας έκλεισε το σετ 25-17.

Ολα κρίθηκαν σε μία περιστροφή στο 4ο σετ όπου η Κομοτηνή με το λάθος του Λόπαρ προηγήθηκε 13-12, ο Χαντ ισοφάρισε 13-13 και με φοβερό σερβίς του Καναδού διαγωνίου διαλύθηκε η υποδοχή των γηπεδούχων. Με συνολικό σερί 8-0 η Κηφισιά έφτασε στο 20-13 και ο αγώνας έκλεισε με πόντο του Λόπαρ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τσεπκινλής.

1ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 22-25

2ο σετ: 7-6, 15-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-17

4ο σετ: 8-7, 13-16, 14-21, 16-25

*Οι πόντοι του ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 4 άσσοι, 8 μπλοκ, 45 επιθέσεις, 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 22-25, 25-17, 16-25) 102΄.

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. - 35% άριστες), Μαρούλης 2 (2/3 επ.), Μπουφίδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 10 (10/30 επ., 37% υπ. - 17% άριστες), Μουράνγκουα 16 (12/43 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστόφας 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 74% υπ. - 26% άριστες), Ανδρεάδης 1 (1/1 επ.), Καβαρατζής 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ. - 20% άριστες), Φερέλ 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρεκ 12 (3/4 επ., 2 άσσοι, 7 μπλοκ), Χαντ 16 (13/35 επ., 3 άσσοι), Λάανε 13 (13/31 επ., 75% υπ. - 33% άριστες), Λοπάρ 9 (7/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 1 (1/2 επ., 33% υπ. - 17% άριστες) / Κάπελλας (λ, 75% υπ. - 33% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 18% άριστες).

Ο προπονητής του ΜΓΣ ΑΕ Ηλίας Κρεούζης είπε: «Οφείλω να συγχαρώ την Κηφισιά για την δίκαιη νίκη. Παίχτηκε ένα καλό σε ποιότητα παιχνίδι. Κρίθηκε το ματς στην διάθεση της Κηφισιάς να παίξει άμυνα. Μας κούρασε αρκετά. Εμείς έπρεπε να παρουσιάστουμε καλύτεροι στην πίσω ζώνη. Τακτικά , όταν μια ομάδα την πιέσεις κάνει λάθη. Εμείς εκτός από το τρίτο σετ δεν πιέσαμε ιδιαίτερα. Όλα στο γήπεδο είναι καθρέφτης. Εμείς με όλες τις δύσκολιες που μας δημιουργήθηκαν προσπαθούμε να ετοιμαστούμε για τα play out όταν το λίμπερο ήρθε την Πέμπτη και ο κεντρικός σήμερα. Τώρα πρέπει να καταφέρω να κρατήσω τους παίχτες σε εγρήγορση. Αυτή είναι η δουλειά μου».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Νικος Ζαλμάς είπε: «Έχω να έρθω πολλά χρόνια στην Κομοτηνή και νομίζω πως πρέπει να αξιοποιήσετε όλα όσα έχετε εδώ. Επίσης συγχαρητήρια για το γεγονός πως κάνετε συνέντευξη τύπου κάτι που δείχνει το μεράκι σας. Ήμασταν καλύτεροι σήμερα, πιέσαμε στο σέρβις και θα μπορούσαμε να είχαμε ακόμα καλύτερη εικόνα αν τελειώναμε πιο πολλές κόντρα επιθέσεις. Είχαμε αφίξεις μέσα στην εβδομάδα και προσπαθούμε να δέσουμε. Η νίκη μας δίνει κίνητρο να προσπαθήσουμε να ξεφύγουμε από την ζώνη του play out. Σαν ποιότητα γίνεται προσπάθεια απ' τις ομάδες να κρατήσουμε υψηλά το επίπεδο του πρωταθλήματος. Λείπει βέβαια η λάμψη των πολύ καλών ξένων στο πρωτάθλημα και δεν αναφέρομαι στους πολύ μεγάλους συλλόγους. Σίγουρα πάντως οι αλλαγές στα ρόστερ δεν βοηθάνε να βρεθεί η χημεία. Περίμενα να ήταν εντελώς γεμάτο το γήπεδο και πρέπει να μην απογοητεύεται ο κόσμος. Καμία ομάδα από την πρώτη χρονιά δεν κάνει μεγάλες επιτυχίες. Ο κόσμος χρειάζεται στα δύσκολα. Στα εύκολα όλοι είναι κοντά».