Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Κλίντι και Ποπόφ έκαναν τη διαφορά στη Μίκρα

Την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Ηρακλής και μάλιστα με το «καθαρό» 3-0 σετ επί της Κομοτηνής στο γυμναστήριο της Μίκρας.
Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού είχε σε μεγάλη μέρα τον Κλίντι ο οποίος σήκωσε μεγάλο μέρος της επίθεση μαζί με τον Ποπόφ και έκαναν την διαφορά.

Με τη νίκη αυτή ο Ηρακλής ανέβηκε στους 19 βαθμούς και ουσιαστικά εξασφάλισε την είσοδο του στην 8αδα των πλέι οφ. Επιασε την Κηφισιά στην 6η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού περιόρισε στο ελάχιστο τα λάθη της στην τελική προσπάθεια και είχε συνέχεια το προβάδισμα.

Η Κομοτηνή ήταν ανταγωνιστική στο 1ο σετ όπου ισοφάρισε 20-20 αλλά δεν κατάφερε να αντέξει την πίεση κι έτσι διατηρήθηκε στην 10η θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς αναμένοντας την διαδικασία των πλέι άουτ για να μείνει στην κατηγορία.

Το πρώτο σετ του αγώνα ήταν και το πιο αμφίρροπο αλλά και το πιο καθοριστικό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ο Ηρακλής ξέφυγε +2 στο 16-14 με τον Ποπόφ και το διατήρησε μέχρι το 19-17. Το χαμένο σερβίς του Ποπόφ, η λάθος επίθεση του Φέργκιουσον και ο άσσος από τον Ανέστη Δαλακούρα έφεραν σερί 3-0 και προβάδισμα για την Κομοτηνή με 20-19. Η απάντηση ήρθε από τον εξαιρετικό Κλίντι που κάρφωσε με επιτυχία και στην συνέχεια πήρε και άσσο για το 21-20 αλλά στη συνέχεια έχασε το σερβίς (21-21). Ο Μαυροβουνιώτης σταμάτησε τον Μαρούλη με μπλοκ και το 23-21 έγινε με λάθος του Σεβτσόφ. Το +2 κράτησε ο Ηρακλής και έκλεισε το σετ 25-23 με εύστοχες επιθέσεις του Ποπόφ.

Στο 2ο σετ από το 5-5 ο Ηρακλής πάτησε γκάζι με την επίθεση του Μαυροβουνιώτη και τον άσσο του Προύσαλη για το 7-5, ενώ Κλίντι και Ποπόφ έκαναν το 12-8. Ο Φερέλ με δύο προσωπικούς πόντους μείωσε 12-10 αλλά εκεί ο Ηρακλής έκανε σερί για το 5-0 και το 17-10 με τον Κλίντι να δίνει ρεσιτάλ. Το μπλοκ του Ντίνα εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (19-11) και το σετ έκλεισε 25-14 με τον Ποπόφ.

Στο 3ο σετ το σερβίς του Ηρακλή έφερε γρήγορο προβάδισμα 6-3 ενώ ο εκπληκτικός Κλίντι με το σερβίς του έκανε νέο σερί 4-0 για το 15-9 κρίνοντας ουσιαστικά και τον αγώνα. Η Κομοτηνή κρατήθηκε μέχρι το 21-17 και εκεί ο Ηρακλής με νέο σερί 4-0 έκλεισε τον αγώνα 25-17.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δεληκωστίδης