Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Με μαέστρο τον Φιλίποφ ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Κηφισιά

Με την υποδοχή και το μπλοκ να είναι τα δυνατά του σημεία ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον ΑΟΠ Κηφισιάς και σημείωσε την 13η νίκη του σε 16 αγώνες στο πρωτάθλημα της Volley League.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και πάλι ο Ντίμα Φιλίποφ ο οποίος μοίρασε παντού το παιχνίδι και ο δικέφαλος άντεξε στην πίεση που του άσκησε η Κηφισιά στο 1ο σετ. Με το τρίποντο ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 38 βαθμούς.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς μετά από 5 σερί νίκες γνώρισε την πίκρα της ήττας και διατηρήθηκε στους 19 βαθμούς.

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ του αγώνα όπου η Κηφισιά μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 10-7 και 20-16 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα καθώς ο ΠΑΟΚ μέσα και από τις αλλαγές που έκανε ο Σάκης Ψάρρας κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το σετ 25-23 ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη.

Με τον Λάανε σε κέφια και τον Χαντ να είναι αποτελεσματικός η Κηφισιά προηγήθηκε 10-7. Ο Μουγκουτούτια και ο Φίλίποφ γύρισαν το σετ και ο Τακουρίδης έκανε το 15-14. Απάντησε ο Χαντ για το 15-15 και με το σερβίς του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά πήρε σερί καθώς ο Λάανε τελείωνε τις κόντρα επιθέσεις για το 20-16. Ο Τακουρίδης μείωσε 20-17 και ο Γάτσης με ωραίο σερβίς αιφνιδίασε την υποδοχή της Κηφισιάς. Με τρία διαδοχικά μπλοκ από Μουαγκουτούτια και Όκολιτς ο ΠΑΟΚ έκανε ξέσπασμα με σερί 5-0 και προηγήθηκε 21-20. Εγινε μάχη πόντο πόντο, η Κηφισιά προηγήθηκε για τελευταία φορά στο σετ με 23-22 από την επίθεση του Ρεκ αλλά ο Βραζιλιάνος έχασε το σερβίς (23-23), ο Ρουμελιωτάκης έχασε την επίθεση (24-23) και ο Γκόρτσανιουκ μπλόκαρε τον Μπέλο (25-23).

Η κατάκτηση του 1ου σετ έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον ΠΑΟΚ και με σερί 4-0 από το σερβίς του Όκολιτς ξέφυγε 10-6. Η Κηφισιά όχι μόνο δεν απάντησε αλλά και με τον άσσο του Σαφράνοβιτς και το καλό σερβίς του έκανε νέο σερί 4-0 για το νταμπλ-σκορ 16-8. Η Κηφισιά μάζεψε τη διαφορά 20-18 και μάλιστα με τον Ρούση από τα 9 μέτρα αλλά με τον Κλαπβάικ στην επίθεση συντηρήθηκε μέχρι το τέλος η μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Μουαγκουτούτια να ανοίξει την υποδοχή της Κηφισιάς και να δώσει προβάδισμα 6-3. Η Κηφισιά ακολούθησε μέχρι το 15-13 όταν κάρφωσε ο Χαντ αλλά από εκεί και πέρα και πάλι με το σερβίς του Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ έκανε νέο σερί 4-0 για το 19-13 που έκρινε οριστικά το τελικό 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-8, 21-16, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-18) σε 76'

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 10 (6/13 επ., 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (6/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριτες), Φιλίποφ 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 15 (13/27 επ., 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (4/9 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. - 53% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 56% υπ. - 39% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Καπετανίδης, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 1 (1 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 5 (5/18 επ., 60% υπ. - 33% άριστες), Ρεκ 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 15 (13/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Είμαι ικανοποιημένος από τη νίκη, γιατί ήρθε απέναντι σε μία συγκροτημένη ομάδα με έμπειρους αθλητές που έπαιξαν ελεύθερα και χωρίς πίεση και που μπορούν να σου κάνουν τη ζημιά ανά πάσα στιγμή Προετοιμαστήκαμε για ένα δύσκολο παιχνίδι. Πρέπει να μάθουμε να παίζουμε καλά, ακόμη και όταν δεν είμαστε σε κάποια στοιχεία του παιχνιδιού καλά, όπως σήμερα η επίθεση για παράδειγμα. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση μας στο μπλοκ - άμυνα. Είναι κάτι στο οποίο επενδύω, ωστόσο χρειάζεται να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο και σε άλλα στοιχεία. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση μας. Τώρα υπάρχει η διακοπή για εμάς και παράλληλα με την ξεκούραση θα δουλέψουμε τις 2 με 3 τελευταίες εβδομάδες για τα playoffs. Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό που ακολουθεί δεν έχει κάποια βαθμολογική σημασία, αλλά πάντα είναι ένα παιχνίδι γοήτρου και θέλουμε να παρουσιαστούμε καλοί και αγωνιστικοί».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Νιλς Κλαπβάικ είπε: «Η Κηφισιά έπαιξε καλά, κάτι το οποίο περιμέναμε. Το κομμάτι μπλοκ - άμυνα από πλευράς μας πήγε καλά και έτσι καταφέραμε να κερδίσουμε, χωρίς να κάνουμε το καλύτερο μας παιχνίδι. Τα δύο πρώτα σετ ήταν πολύ κοντά σε διαφορά. Εύχομαι καλή επιτυχία στην Κηφισιά και ελπίζω να τα πούμε ξανά στα πλέι οφ».

Ο ακραίος του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης είπε: «Ο ΠΑΟΚ είναι μία ισχυρή ομάδα και ειδικότερα μέσα στην έδρα του. Εμείς σε αρκετά σημεία του αγώνα παίξαμε καλά αλλά κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία που μας στοίχησαν. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος».