Ο Παναθηναϊκός έδωσε το τελειωτικό "χτύπημα" στον Εθνικό και τον πέταξε στα πλέι άουτ

Ο Παναθηναϊκός παρότι έχασε το 1ο σετ νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης σε αγώνα για την 21η αγωνιστική και πέτυχε την 12η νίκη του σε 17 αγώνες στο πρωτάθλημα.

Ο Εθνικός μετά την ήττα του πέφτει οριστικά στα πλέι άουτ όπου θα αντιμετωπίσει την Κομοτηνή στις 3 νίκες για την παραμονή στην κατηγορία. Κερδισμένη και η ΑΕΚ που οριστικά καταλαμβάνει την 8η θέση, μπαίνει στα πλέι οφ και όχι στα πλέι άουτ και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για τις θέσεις 1-8.

Ο αγώνας ήταν νευρικός, αλλά έχει πολλά μπλοκ και ο Εθνικός παρότι είχε πολλές ευκαιρίες για να πάρει θετικό αποτέλεσμα έκανε πολλά λάθη στα τελειώματα των σετ.

Οι ακρίτες μπήκαν δυνατά και εκμεταλεύτηκαν την κούραση των Αλέξανδρου Ράπτη, Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου που μέχρι χθες αγωνίζονταν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων.

Προβάδισμα του Εθνικού

Ο Εθνικός πήρε εύκολα το 1ο σετ αφού από την αρχή ξέφυγε 9-2 χάρις τα σερβίς των Γκμίτροβιτς, Ριζόπουλου. Ο Παναθηναϊκός με δύο σερί 3-0 μείωσε σε 20-19 με τον Γιορντάνοφ αλλά ο Εθνικός βρήκε λύσεις. Με μπλοκ Στίγγα και Τουράνιανιν και άσσο του Νικολακάκη ξέφυγε και π΄ρε το σετ 25-21.

Ισοφάριση του Παναθηναϊκού

Στο 2ο σετ είχαμε πολλές διακυμάνσεις. Το 6-4 για τον Εθνικό έγινε 8-6 για τον Παναθηναϊκό με σερί 4-0 αλλά οι ακρίτες με όπλο το μπλοκ και το σερβίς του Ριζόπουλος προσπέρασαν πάλι και ξέφυγαν με +5 (17-12). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στο σερβίς. Ο Πανταλέων χάλασε την υποδοχή του Εθνικού με το μπλοκ και με τον Γιορντάνοφ σε καλή μέρα έγινε σερί 5-0 για το 19-19. Ο Γιορντάνοφ ήταν ασταμάτητος, ο Μπενγκολέα έχασε σερβίς και μετά επίθεση και ο Παναθηναϊκός με 25-22 ισοφάρισε 1-1.

Προβάδισμα Εθνικού 14-10

Συναρπαστικό ήταν και το 4ο σετ με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει 14-10 με τον Γιορντάνοφ αλλά ο Εθνικός μείωσε και ισοφάρισε 20-20 με τον Γκμίτροβιτς. Ο Νικολακάκης πάλι με άσσο έκανε το 22-21 αλλά ο Γιορντάνοφ με επίθεσε και άσσο έβαλε τους πράσινους μπροστά 23-22. Ο Μπενγκολέα ισοφάρισε, ο Γιορντάνοφ έκανε το 24-23 και ο Στίγγας το 24-24. Το σετ κρίθηκε με επίθεση του Ράπτη και λάθος επίθεση του Στίγγα 26-24 και 2-1.

Νέα ανατροπή του Παναθηναϊκού

Στο 4ο σετ ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ όταν προηγήθηκε με 10-6. Με μπλοκ Γιάκομπσεν και Ράπτη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 10-10 αλλά και πάλι ο Εθνικός ξέφυγε 15-12 και 19-16 με το Ριζόπουλο. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 20-20 αλλά ο Τουράνιανιν έκανε το 21-20. Ο εκπληκτικός Γιορντάνοφ έβαλε και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά με 23-22, 24-23, 25-24 και το σετ έκλεισε με λάθος του Τουρνάνιανιν και πόντο του Γιορντάνοφ μέσα σε αποθέωση από τους φίλους του Παναθηναϊκού.

Διαιτητές: Mυλωνάκης, Μουλά Ειρ.

Διακύμανση

1ο σετ: 2-8, 9-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-6, 12-16, 21-20, 25-22

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 26-24

4ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 27-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 52 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν: 9 άσσοι, 44 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 30 (24/49, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 4 (4/13, 43%υπ., 26%αρ.), Πανταλέων 11 (4/11), Ράπτης 15 (12/25, 40%υπ., 7%αρ.), Πελεκούδας 8 (7/13, 1 άσσος) / Ζήσης (λ.-67%απ., 50%αρ.), Πεντίδης, Γαλιώτος, Μπούρας (λ).

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 2π. (2/2επ.), Μπενγκολέα 13 (11/26, 45%υπ., 17%αρ.), Γκμίτροβιτς 15 (14/43, 1 άσσος), Τουράνιανιν 10 (6/11, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 13 (7/13, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (4/13, 4 μπλοκ, 4 άσσοι, 67%υπ., 50%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 61%υπ., 39%αρ.), Νικολακάκης.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ηταν πολύ δύσκολη νίκη. Οι δύο βασικοί ακραίοι ήταν εξαντλημένοι από το πανελλήνιο εφήβων και ο Ζήσης όλη την εβδομάδα δεν είχε κάνει προπόνηση λόγω τραυματισμού. Στα τελειώματα των σετ εμείς δεν κάναμε λάθη και εκεί κάναμε την διαφορά. Ο Εθνικός είχε το άγχος των βαθμών και εμείς είχαμε την κούραση. Αντιδράσαμε σωστά και νικήσαμε δίκαια. Συγχαρητήρια στην ομάδα των εφήβων για την κατάκτηση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Είναι μία νίκη που αναβαθμίζει το τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού και δείχνει την πορεία των ακαδημιών του».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Πρώτη φορά βλέπω να αδικούμε τόσο πολύ τους εαυτούς μας. Ένα ματς που μπορούσαμε να το πάρουμε 3-0 καταφέραμε να το χάσουμε. Δεν πρέπει να περιμένουμε τους άλλους να κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς. Πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας».