Large

ofi small   elpis sm   KIFISIA AOP  ethnikos alex  iraklisthes logo  osfp  paok  pamvoxaikos  pao  FOINIKAS NEWLOGO

Ο Ηρακλής "κοψοχόλιασε" τον Ολυμπιακό

Ο Ηρακλής λίγο έλειψε να κερδίσει τον Ολυμπιακό σήμερα στη Μίκρα καθώς κάνοντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση διεκδίκησε τη νίκη στο τάι μπρέικ.
O αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ με δυνατές συγκινήσεις και σασπένς και κράτησε ούτε λίγο ούτε πολύ 130 λεπτά με ένα τρίτο σετ που έλειξε στο 32-30.
Πολύ ένταση στον αγώνα και αρκετές εκρήξεις του Μουνιόθ που περίμενε κάτι περισσότερο από την ομάδα του που είχαν ως αποτέλεσμα να δεκτεί την κόκκινη κάρτα. Ο Ηρακλής έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και με τη βοήθεια των οπαδών του λίγο έλειψε να φύγει νικητής από την  "καυτή" Μίκρα.
Κατά τα άλλα ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κερδίζει 19-21 με ένα Ηρακλή να καταφέρνει μέσα σε πανηγυρισμούς να γυρίζει το σετ και να κάνει το 1-0.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα που δε το έχασε καθώς δεν απειλήθηκε από τον Ηρακλή που έπαθε καθίζηση.
Στο τρίτο σετ ο "γηραιός" έδειξε σθένος και αποφασιστηκότητα. Για ακόμα μια φορά βρέθηκε πίσω στο σκορ 19-21 και κατάφερε να ισοφαρίσει να φτάσει αρκετές φορές στο σετ μπολ και τελικά να κατακτήσει το σετ 32-30.
Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά κεφάλι σε ένα σετ που έμοιαζε αρκετά με το 2ο δείχνοντας την κλάση του και κατακτώτας το 21-25 πήγε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-2 και 10-9 αλλά αυτή τη φορά ήταν ο Ολυμπιακός που κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει το σετ 13-15 και τον αγώνα.
Ο Γκέργκι έκανε την καλύτερη εμφάνιση για τον Ολυμπιακό ενώ ο Κοκκινάκης έβγαλε δύσκολες άμυνες. Από τον ΗΡακλή ξεχώρισαν οι Μαυροβουνιώτης, Προύσαλης και Στουντζίνσκι.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Καρακούλια.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 26-24
2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 32-30
4ο σετ: 2-8, 12-16, 16-21, 21-25
5ο σετ: 5-2, 10-09, 12-11, 13-15

*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015 προήλθαν: 6 άσσοι, 61 επιθέσεις, 7 μπόκ, 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 78 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (26-24, 17-25, 32-30, 21-25, 13-15) σε 130΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χήρας 10π. (7/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 24 (22/33επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 29%αρ.), Προύσαλης 3 (2/3επ., 1 άσσος), Στουντζίνσκι 13 (13/21επ.), Πεντίδης 4 (3/3επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 20 (14/30επ., 3 μπλοκ, 3 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 44%υπ., 39%αρ.), Καλαϊτζίδης, Σακόγλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 31π. (28/42επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 10 (5/5επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 22 (20/37επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 18%αρ.), Βουλκίδης 1 (1/2επ.), Τερβαπόρτι 1 (1/2επ.), Γκέργκι 18 (16/24επ., 2 άσσοι, 44%υπ., 28%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 41%υπ., 18%αρ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 8 (7/10επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος, Ασπιώτης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: «Δυστυχώς τα τελευταία τρία χρόνια φτάνουμε σε αυτή την κατάσταση, να μην είμαστε ευχαριστημένοι που δεν κερδίσαμε τον Ολυμπιακό στην έδρα μας και μόνο αυτό νομίζω τα λέει όλα. Παίξαμε το ματς στα ίσια και κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση. Συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί μέσα σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα θεωρώ πως σήμερα παίχτηκε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν γίνει έως τώρα στην Α1. Κρατάμε τον βαθμό και συνεχίζουμε. Εχουμε μπροστά μας ένα παιχνίδι εκτός έδρας με τον Παμβοχαϊκό και πρέπει από Δευτέρα να προχωρήσουμε γιατί το ματς είναι πολύ καθοριστικό».

Ο αρχηγός του Ηρακλή Κώστας Προύσαλης στη συνέντευξη Τύπου: «Καταρχάς να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που από το 2 σετ ήταν συγκλονιστικός και μας τράβηξε στα δύσκολα σημεία του αγώνα. Συμφωνώ με τον κοουτς ότι είμαστε απογοητευμένοι που χάσαμε απ'τον Ολυμπιακό γιατί θα έλεγα πως ήμασταν καλά διαβασμένοι καλά προετοιμασμένοι. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες κι αυτό φάνηκε στο ται μπρεικ όταν χάνεις στο 13-15. Ένα λάθος από εδώ, ένα από εκει όταν παίζεις και με την καλύτερη ομάδα της Ελλάδας πρέπει να είσαι σε όλο το παιχνίδι συγκεντρωμένος, να μην αφήνεις καμία μπάλα και να τις κυνηγάς όλες. Κρατάμε τον βαθμό, μένουμε με την στενοχώρια ότι μπορούσαμε να έχουμε πάρει παραπάνω βαθμούς και μακάρι να συνεχίσουμε αυτές τις καλές εμφανίσεις. Δουλειά και μόνο δουλειά. Και πάλι ευχαριστούμε τον κόσμο, θέλουμε κι άλλη στήριξη κι άλλη βοήθεια. Τους καλώ ξανά να έρθουν κοντά σε αυτή την ομάδα, σήμερα δεν ήταν από την αρχή του παιχνιδιού, τους θέλουμε κοντά μας και στο τέλος να είναι σίγουροι πως θα τους κάνουμε περήφανους».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά τη λήξη της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ξέραμε ότι δεν είναι εύκολο να παίζεις σε αυτό το γήπεδο. Ήταν ένα δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι αλλά στο τέλος πήραμε τη νίκη που θέλαμε. Παλέψαμε μέχρι τον τελευταίο πόντο και φτάσαμε σε μια πολύ σημαντική νίκη. Βρεθήκαμε πίσω με 1-0 στις λεπτομέρειες στο πρώτο σετ και έπρεπε να αντιδράσουμε. Δυο φορές επιστρέψαμε στο παιχνίδι και στο τελευταίο σετ γυρίσαμε από το 5-2, με την ομάδα να δείχνει χαρακτήρα και την ποιότητα που διαθέτει».