Άθλος της Κηφισιάς στο Ρέντη, έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού

Άθλος της Κηφισιάς στου Ρέντη μετά από εκπληκτική εμφάνιση έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού στο εφετινό πρωτάθλημα και πανηγύρισε μία από τις σπουδαιότερες νίκες της.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντε Πρα, Νικολάκη, Σπυριούνη και εκπληκτικό μπλοκ - άμυνα η ομάδα του Νίκου Ζαλμά επικράτησε με 3-2 σετ και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς. Ο Ολυμπιακός μετά το 3-2 σετ που είχε νικήσει τον Ηρακλή στη Μίκρα γνώρισε την πρώτη ήττα με το ίδιο σκορ ενόψει μάλιστα και του πρώτου σπουδαίου ευρωπαϊκού αγώνα με αντίπαλο την ιταλική Μόντενα την Πέμπτη (12/12) στο ίδιο γήπεδο αλλά και του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την 7η αγωνιστική.

Η Κηφισιά διατήρησε την καλή παράδοση με τον Ολυμπιακό σημειώνοντας και δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά το 3-1 στον Β΄γύρο της σεζόν 2018-19 ενώ η σημερινή είναι η 4η νίκη της Κηφισιάς στο Ρέντη τα τελευταία 9 χρόνια που την καθιερώνουν ως την ομάδα που κάνει τις περισσότερες ζημιές στο «Μελίνα Μερκούρη». Oι προηγούμενες ήταν με 2-3 σετ την 15η αγωνιστική της σεζόν 2010-11, με 1-3 πάλι την 15η αγωνιστική τη σεζόν 2013-14 και με 1-3 την 11η αγωνιστική της σεζόν 2015-16.

Μάλιστα εάν παρακολουθούσε κανείς μόνο το 1ο σετ δεν θα μπορούσε να βάλει με το νου του το τι θα επακολουθούσε. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της, έπιασε φοβερό ρυθμό στο σερβίς και είχε εκπληκτικό σάιντ άουτ με τον Δημήτρη Νικολάκη να δίνει πραγματικό ρεσιτάλ στην ανάπτυξη της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός με δύο μεγάλα σερί προηγήθηκε 5-0 και 11-4 με το σερβίς του Βουλκίδη, ενώ το «δράμα» στην υποδοχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε με το σερβίς του Τερβαπόρτι για το 21-8. Το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς του Σπυριούνη 25-13.

Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ στο ξεκίνημα του με τον Τερβαπόρτι να πυροβολεί από τα 9μ΄και ενώ Βουλκίδης και Ασπιώτης εκτελούσαν «πέναλτι» από τις κακές υποδοχές των φιλοξενουμένων κάνοντας το 6-1. Η Κηφισιά άρχισε να ισορροπεί τον αγώνα και με σερί 4-0 ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε ράλι των δύο ομάδων, η Κηφισιά προηγήθηκε με τον Μπάιερ, ο Ασπιώτης ισοφάρισε (23-23) αλλά ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (23-24) και ο Μπατατζίμ με μπλοκ στον Ασπιώτη έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Η Κηφισιά μπήκε στον αγώνα, εκμεταλεύτηκε τις αλλαγές στον Ολυμπιακό και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Μετά από ράλι μέχι το 13-13 ο Μπάσης με επίθεση και άσσο και ο Σπυριούνη με επιθεση έβαλαν τη Κηφισιά μπροστά 16-13. Ο Ολυμπιακός με μεγάλη δυσκολία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γκέργκι 22-22, αλλά ο Φίνγκερ που μπήκε αλλαγή έχασε το σερβίς και ο Μπατατζίμ έκανε το 24-22. Ο Χουσάι εδωσε το φιλί της ζωής στον Ολυμπιακό με επίθεση και άσσο και ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Μπατατζίμ με φοβερή επίθεση και ο Μπάιερς με μπλοκ πάνω στον Γκέργκι έκανε το 26-24 και το 2-1 σετ για την Κηφισιά.

Μπροστά στο σοκ να μην πάρει ούτε βαθμό ο Ολυμπιακός ανασκουμπώθηκε, πίεσε στο σερβίς και με τους Ανδρεάδη, Γκέργκι προηγήθηκε 13-11. Η Κηφισιά ισοφάρισε με τον Μπάιερς αλλά ο Ολυμπιακός με τον Φίνγκερ και το μπλοκ του Ανδρεάδη ξέφυγε πάλι 19-15 και συντήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ και με 25-21 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Με τον εντυπωσιακό Σπυριούνη να δίνει ρεσιτάλ στο σερβις και τον Ντε Πρα να εκτελεί τις κόντρα επιθέσεις η Κηφισιά ξέφυγε 7-3. Με το σερβίς του Γκέργκι που πήρε άσσο και έκανε και δύο καλές κόντρα επιθέσεις ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 9-8. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκε μέχρι και 12-11 με τον Φίνγκερ, αλλά ο Μπάσης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε, ο Μπατατζίμ με κόντρα επίθεση έκανε το 13-12 και με την άουτ επίθεση του Γκέργκι η Κηφισιά έφτασε σε ματς μπολ 14-12. Ο Ασπιώτης με δύο επιθέσεις μετά από εξαιρετικές άμυνες ισοφάρισε 14-14 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Ντε Πρα και κόντρα επίθεση του Μπατατζίμ πανηγυρίζοντας έξαλλα τον θρίαμβο της ομάδας του.

Διαιτητές: Πρέντζας, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-8, 25-13

2ο σετ: 8-4, 13-10, 16-15, 21-19, 23-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 23-24, 24-26

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-21

5ο σετ: 1-3, 3-7, 5-8, 9-8, 12-11, 12-14, 14-16

*Οι πόντοι του Oλυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 23-25, 24-26, 25-21, 14-16) σε 128΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 6π. (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (18/33 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 6 (2/7επ, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (8/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 37%υπ., 16%αρ.), Γκέργκι 15 (12/28, 3 άσσοι, 52%υπ., 26%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 73% υπ., 55%αρ.), Τζιάβρας (λ), Ανδρεάδης 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Χουσάι 9 (8/12, 1 άσσος, 35%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης Δ. 1 (1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 22 (20/33 επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σπυριούνης 14 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 30%αρ.), Μπατατζιμ 21 (20/38 επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 7 (4/6επ., 3 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 64%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ), Χαντ 1 (1/2επ.) Κολτσιάκης (29% υπ., 29% αρ.).