Δύσκολη νίκη του ΟΦΗ, ελπιδοφόρα εμφάνιση για τον Εθνικό

O O.Φ.Η. δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε με 3-1 σετ το μαχητικό Εθνικό Αλεξανδρούπολης που έκανε την καλύτερη εμφάνιση στο πρωτάθλημα και πήρε και το πρώτο του σετ.

Η ομάδα της Κρήτης είχε διαγώνιο τον Καραμπαλί που ήταν ο κορυφαίος, ενώ στο 3ο σετ επιστρατεύτηκε και ο Τσέλιος κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Ο Εθνικός έκανε ελπιδοφόρα εμφάνιση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γρηγόρη Κοντοστάθη πάλεψε όλα τα σετ. Μάλιστα στο 1ο σετ προηγήθηκε 24-22 αλλά ο ΟΦΗ κατάφερε να το γυρίσει με τον Ρουμελιωτάκη και με τα λάθη απειρίας των γηπεδούχων.

Ο Εθνικός παρότι έχανε με 11-7 στο 2ο σετ κατάφερε να κάνει ανατροπή με το μπλοκ - άμυνα και με κορυφαίο τον Δαλακούρα να προσπεράσει 22-19 και τελικά να πάρει το πρώτο σετ στο πρωτάθλημα με πόντο του Τσιουτσιουλούδη.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός προηγήθηκε 25-24 με τον Χρηστουηλία αλλά ο ΟΦΗ πήρε το σετ με το χαμένο σερβίς του Χρηστουηλία, λάθος του Μπίκου και άσσο του Καραμπαλί για το 27-25. Ολα κρίθηκαν μετά το 16-16 του 4ου σετ όπου ο Ρουμελιωτάκης και ο Σαρικεΐσογλου έκαναν τη διαφορά και πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Τζεπκινλής, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Βασιλάκης, Γραμματεία: Χριστοδούλου.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 27-29
2ο σετ: 4-8, 16-15, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 25-27
4ο σετ: 3-8, 15-16, 19-21, 21-25

*Οι πόντοι του Μ.Γ.Σ.Εθνικός προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 25-22, 25-27, 21-25) σε 117΄.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Δαλακούρας 20π. (19/46επ., 1 μπλοκ, 73%υπ., 41%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 11 (6/13επ., 5 μπλοκ), Χατζόπουλος 12 (2/8επ., 8 μπλοκ), Μπίκος 6 (4/12επ., 57%υπ., 25%αρ.), Παπάζογλου 2 (2 μπλοκ), Χρηστουηλίας 14 (13/37, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ. - 55%υπ., 26%αρ.), Πιτακούδης.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 17π. (14/32επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 80%υπ., 45%αρ.), Στοροζίλοφ 1 (1 άσσος), Ουρτάδο 8 (8/16επ.), Καρατζάς 11 (6/19επ., 5 μπλοκ), Καραμπαλί 19 (17/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 10 (10/27επ., 69%υπ., 31%αρ.) / Γκαράς (λ. - 74%υπ., 48%αρ.), Τεφτσής (λ), Κομητούδης, Κοσκινάς, Τσέλιος 9 (7/11επ., 2 μπλοκ), Τσούλαφιτς.