portaria

OSDonate

Παρακαλούμε στηρίξτε την προσπάθειά μας

Ποσό - Amount:

received 416187822468156

Πανελλήνιο κορασίδων: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Ναύαρχος Βότσης (χρυσή βίβλος)

Το πρώτο του πρωτάθλημα Ελλάδας σε επίπεδο κορασίδων πανηγύρισε στο κλειστό των Μεσογείων ο Ναύαρχος Βότσης.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, στην πρώτη της παρουσία σε τελική φάση πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων, κατέκτησε τον τίτλο χωρίς να κάνει ήττα στο final-4. MVP της διοργάνωσης η Στέλλα Αντύπα του Ναύαρχου Βότση, η οποία κατέκτησε και τα ατομικά βραβεία της καλύτερης σέρβερ και επιθετικού.

Στο τρίτο και τελευταίο του παιχνίδι, ο Ναύαρχος Βότσης νίκησε με 3-0 σετ τον Απολλώνιο και με τρεις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές, γιόρτασε τον πρώτο του πανελλήνιο τίτλο στις κορασίδες.

Την δεύτερη θέση κατέλαβε το Μαρκόπουλο, μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί της Ελπίδα Αμπελοκήπων.

MVP: Στέλλα Αντύπα (ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση)
Καλύτερη επιθετικός: Στέλλα Αντύπα (ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση)
Καλύτερη μπλοκέρ: Κυριακή Τερζόγλου (ΑΣ Ελπίς)
Καλύτερη σέρβερ: Στέλλα Αντύπα (ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση)
Καλύτερη πασαδόρος: Ευαγγελία Γαροφαλάκη (ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση)
Καλύτερη λίμπερο: Αναστασία Δήμου (ΑΟ Μαρκοπούλου)

Το πρόγραμμα του final-4

1η αγωνιστική - Παρασκευή 21 Ιουνίου

ΑΣ Ελπίς - ΟΦΑ Απολλώνιος 2-3 (21-25, 23-25, 27-25, 25-20, 11-15)
ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση - ΑΟ Μαρκοπούλου 3-0 (25-18, 25-23, 25-23)

2η αγωνιστική - Σάββατο 22 Ιουνίου

ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση - ΑΣ Ελπίς 3-2 (25-17, 22-25, 22-25, 25-22, 16-14)
ΑΟ Μαρκοπούλου - ΟΦΑ Απολλώνιος 3-1 (18-25, 25-09, 25-22, 25-19)

3η αγωνιστική - Κυριακή 23 Ιουνίου

ΟΦΑ Απολλώνιος - ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση 0-3 (15-25, 16-25, 12-25)

ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Αρναούτης): Γκιούρδα 4 (4/23 επ., 26% υπ.), Τσουράκη 1 (1 μπλοκ), Ηλιοπούλου 7 (5/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 22% υπ.), Σαρρή 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 4 (2/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αποστόλου 2 (2/4 επ.) / Λέσι (λ, 35% υπ.), Αγγελή (λ), Γκιόκα, Παρασκευαΐδη, Βελλίνη.

ΑΠΣ ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ (Βαλσαμίδης): Αντύπα 20 (16/37 επ., 4 άσσοι, 33% υπ.), Κολοβού 3 (3/5 επ.), Τριλυράκη 12 (8/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ.), Μπαλογιάννη 7 (2/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γαροφαλάκη 3 (3 άσσοι), Καραγιαννάκη 2 (2 άσσοι) / Αγιομαμίτου (λ, 50% υπ.), Τσιριμώκκου (λ), Κυρτσίδου, Μυλωνά, τριανταφύλλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μαχαίρα, Ξυράφη.

ΑΣ Ελπίς - ΑΟ Μαρκοπούλου 1-3 (25-19, 19-25, 21-25, 24-26)

ΑΣ ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Αρμουτσή 11 (6/13 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 19 (16/47 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ.), Τερζόγλου 9 (4/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πατίκα 6 (5/27 επ., 1 άσσος, 57% υπ.), Λαζαρίδου, Χριστοδούλου 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ) / Τσουμπεκή (λ, 36% υπ.), Κοκτσίδου (λ), Κιρτσάνη, Κολιού, Τσιουκαλά, Πουρσανίδη, Κουζέλογλου 1 (1 άσσος).

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Μανθάτης): Κωτσαρά 1 (1/11 επ.), Χατζηγρηγορίου 8 (7/8 επ., 1 άσσος), Μποκή 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Σκουρλή 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Λεπενιώτη 18 (12/37 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Παπαδοπούλου 19 (16/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ.) / Δήμου (λ, 72% υπ.), Στυμφαλιάδου (λ), Αναγνώστου 10 (7/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.), Αλαγιάννη 2 (1/3 επ., 1 άσσος).

Βαθμολογία

1. ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση 8β. (9-2)
2. ΑΟ Μαρκοπούλου 6β. (6-5)
3. ΟΦΑ Απολλώνιος 2β. (4-8)
4. ΑΣ Ελπίς 2β. (5-9)

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

1984 (Θήβα): ΣΑΚ Αγ. Παρασκευής
1985 (Φλώρινα): ΓΣ Δράμας
1986 (Αθήνα): Άρτεμις Κορυδαλλού
1987 (Πάτρα): Απόλλωνας Κερατσινίου
1988 (Τρίκαλα): Άρης Νίκαιας
1989 (Σκύδρα): Νίκη Αλεξανδρούπολης
1990 (Αίγιο): ΕΟ Σταυρούπολης
1991 (Νάουσα): ΕΑ Λάρισας
1992 (Άργος): ΓΣ Ηλιούπολης
1993 (Νάουσα): ΕΑ Λάρισας
1994 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
1995 (Αθήνα): Πανιώνιος
1996 (Αθήνα): Αίας Ευόσμου
1997 (Αθήνα): Αίας Ευόσμου
1998 (Αθήνα): Ηρακλής Κηφισιάς
1999 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
2000 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
2001 (Θεσσαλονίκη): ΑΟ Αμπελοκήπων
2002 (Γιαννιτσά): Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2003 (Θεσσαλονίκη): ΑΕ Νίκαια
2004 (Λάρισα): ΓΣ Πετρούπολης
2005 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
2006 (Αθήνα): Ερμής Δράμας
2007 (Θεσσαλονίκη): ΓΣ Ηρακλής
2008 (Αθήνα): Ηρακλής Κηφισιάς
2009 (Λάρισα): ΓΣ Ηρακλής
2010 (Θεσσαλονίκη): Ηρακλής Κηφισιάς
2011 (Θεσσαλονίκη): Αίας Ευόσμου
2012 (Αθήνα): Αίας Ευόσμου
2013 (Τρίκαλα): Ελπίς Αμπελοκήπων
2014 (Θεσσαλονίκη): Ελπίς Αμπελοκήπων
2015 (Παλαμάς): Ελπίς Αμπελοκήπων
2016 (Ζάκυνθος): ΑΣ Μακεδόνες)
2017 (Αθήνα): Ηρακλής Κηφισιάς
2018 (Γλυφάδα): ΑΣ Άρης
2019 (Μαρκόπουλο): ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση