Πρώτος και πάλι ο ΠΑΟΚ

Mέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών ο ΠΑΟΚ σημείωσε και δεύτερη νίκη επί του Άρη στο «Παλατάκι» με 3-0 σετ.

Μετά το Κύπελλο, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 και στο πρωτάθλημα έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ερνάντο Γκόμεζ που σημείωσε 23 πόντους.

Με τον Άρη δεν αγωνίστηκαν ο Στέλιος Νικηφορίδης και ο Λάμπης Μπαμπαλιούτας οι οποίοι είχαν πρόβλημα γαστρεντερίδας.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά ο Ολυμπιακός έχει να δώσει τον αγώνα με την ΑΕΚ για την 14η αγωνιστική, ενώ ο Άρης έμεινε στους 10 βαθμούς και στη 10η θέση της βαθμολογίας μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής.

Το σερί 5-0

Όπως και στον αγώνα του κυπέλλου, έτσι και στον αγώνα του πρωταθλήματος ο Άρης ξεκίνησε καλά τον αγώνα με προβάδισμα σε όλο το πρώτο μισό του 1ου σετ. Για την ακρίβεια ο Άρης ξέφυγε με 8-5, ο δικέφαλος απάντησε με τα σερβις του Γκομεζ και μείωσε σε 11-10 αλλα ο Αρης με τον Καμίνσκι και τον Μαυροβουνιώτη ανέβασε τη διαφορά στο +4 με την ολοκλήρωση του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ (16-12). Ο ΠΑΟΚ μπροστά στο ενδεχόμενο δυσάρεστης έκπληξης ανέβασε κι άλλο το ρίσκο στο σερβίς και με τον Γκόμεζ από τα 9 μέτρα χάλασε την υποδοχή του Άρη. Ο δικέφαλος έγραψε σερί 5-0 που το 15-18 το μετέτρεψε σε 20-18. Ο Χατζηπαραδείσης μείωσε σε 20-19 και ο Καμίνσκι με άσσο έκανε το 20-20. Μπλοκ του Χιμένες στον Καμίνσκι και άσος του Γκόμεζ έδωσαν δύο πόντους αέρα στον ΠΑΟΚ για το 22-20. Ο Γκόμεζ διαμόρφωσε το 23-21 και ο Μαυροβουνιώτης μείωσε σε 23-22. Επίθεση του Γκόμεζ και άσος του Ρανγκέλ διαμόρφωσαν το 25-22 για το 1-0.

Μέχρι το 20-18

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγαν από νωρίς με 6-3. Ο Άρης μείωσε σε 7-6 αλλά πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +3 με επίθεση του Παντακίδη και μπλοκ του Χιμένες στον Καμίνσκι για το 11-7. Ο Γιάννης Μέλκας αντικατέστησε τον Χατζηπαραδείση με τον Ντόχερτι αλλά ανώτερος ο ΠΑΟΚ σε επίθεση και μπλοκ ξέφυγε με 14-10. Οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν με 16-13 και 20-17 μετά από μπλοκ του Ρανγκέλ στον Ντόχερτι. Με μπλοκ του Κυριακίδη και του Ντόχερτι στον Γκόμεζ οι κίτρινοι μείωσαν σε 20-18 αλλά η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια καθώς με λάθος σέρβις του Ντόχερτι και άουτ επίθεση του Καμίνσκι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξεκούραστα 22-18. Ο Χιμένεζ έκανε το0 23-19, ο Ρανγκέλ το 23-20 και ο Γκόμεζ το 25-20 για το 2-0.

Εύκολα το 3-0

Ακόμα πιο εύκολα κύλησε το τρίτο σετ με τον Γιάννη Καλμαζίδη να αντικαθιστά τον Χιμένεζ με τον Εφραιμίδη και τον δεύτερο να διαμορφώνει το 15-10. Με τους κίτρινους να μην μπορούν να βρουν λύσεις ο Δικέφαλος ξέφυγε με 20-13 και 20-15 γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Γιάννη Καλμαζίδη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές τους. Οι κίτρινοι μείωσαν σε 21-20 αλλά με την επιστροφή των Κουρνέτα , Γκόμεζ στο παρκέ η κατάσταση άλλαξε με τον διαγώνιο του ΠΑΟΚ να παίρνει πάνω του την ομάδα και να την οδηγεί στη νίκη. Το τελικό 25-22 διαμορφώθηκε με επίθεση του Ντίνα.

Διαιτητές: Ιωαννίδης - Στεργιόπουλος