Πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του Γκστάαντ για Βίκυ, Πένυ

Στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά τεσσάρων αστεριών στο Γκστάαντ της Ελβετίας προκρίθηκαν Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη.

Η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ αφού πέρασε άνευ αγώνος τον πρώτο προκριματικό γύρο, στο δεύτερο επικράτησε με 2-0 (21-17, 21-16) των Ουκρανών Μάχνο Ίνα, Μάχνο Ιρίνα και πήρε το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό.

Στο πρώτο σετ οι Ουκρανές πήραν γρήγορα ένα μικρό προβάδισμα (2-4) που διατηρήθηκε μέχρι το 6-8, για να ισοφαρίσει η ελληνική ομάδα και να μετατρέψει το 10-11 σε 13-11 καταφέρνοντας στο φινάλε να ξεφύγει και να πάρει το σετ με 21-17.

Στο δεύτερο Βίκυ και Πένυ είχαν σταθερά το προβάδισμα από την αρχή (5-4, 8-5, 12-9) φτάνοντας στο +4 (13-9) με μπλοκ της Καραγκούνη και διατηρώντας αυτή τη διαφορά μέχρι το 15-11. Οι Ουκρανές μείωσαν σε 15-13, αλλά μία επίθεση της Αρβανίτη και  δύο άσοι της Καραγκούνη στο 16-14 έδωσαν αέρα 5 πόντων (19-14) και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς.

Αργά το βράδυ μετά την ολοκλήρωση όλων των αγώνων του 2ου προκριματικού γύρου θα ακολουθήσει η κλήρωση των ομίλων του κυρίως ταμπλό.