Ήττα και αποκλεισμός για Βίκυ, Πένυ

Δεύτερη ήττα στο τάι μπρέικ και άδοξος αποκλεισμός για τις Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη από τη συνέχεια του τουρνουά τεσσάρων αστεριών στο βροχερό Γκστάαντ της Ελβετίας.
Η εθνική ομάδα ηττήθηκε με 2-1 (19-21, 21-17, 15-12) από τις Καναδές Μέγκαν, Νικόλ καταλαμβάνοντας την 25η θέση στο τουρνουά.

Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα είχε από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα δείχνοντας καλύτερη προσαρμογή στο βροχή, καθώς το 4-2 έγινε 8-3, αλλά οι Καναδές άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (8-6, 9-8). Βίκυ και Πένυ έφτασαν και πάλι στο +4 (16-12) όμως με σερί 1-5 το σκορ έγινε 17-17 για να έχουμε τάιμ άουτ. Με την επιστροφή επίθεση της Πένυς και κόντρα μπάλα της Βίκυς έκαναν το 19-17 για να διατηρήσουμε τη διαφορά μέχρι το τέλος με τη Βίκυ να τελειώνει το σετ.

Στο δεύτερο οι ρόλοι αντιστράφησαν με τις Καναδές να ξεφεύγουν με 5-8, ωστόσο εξαιρετικές άμυνες από το ελληνικό δίδυμο έφεραν την ανατροπή για το 9-8 κι από εκείνο το σημείο άρχισε μία τρομερή μάχη πόντο με πόντo μέχρι το 16-16. Εκεί κολλήσαμε επιθετικά και το σκορ πήγε στο 16-20 για να οδηγηθεί ο αγώνας στο τάι μπρέικ.

Βίκυ και Πένυ ξεκίνησαν καλύτερα, έφτασαν νωρίς στο 4-2 (κι αμέσβς μετά χάθηκε κόντρα μπάλα για το +3) διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 9-7 που έγινε 9-11 με άσο και δύο λάθη (άουτ επίθεση Βίκυ, επίθεση στο φιλέ Πένυ). Στο 11-12 η Βίκυ δεν μπόρεσε να βγάλει την άμυνα, αμέσως μετά η Πένυ έκανε κακή υποδοχή (11-14) και παρόλο που σβήσαμε το πρώτο ματς μπολ στην επόμενη φάση ο αγώνας τελείωσε.