Eurobeachvolley: Νίκη πρόκριση για Βίκυ, Πένυ

Οι Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη Βιέννη και προκρίθηκαν στις 24 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.
Η Εθνική ομάδα της άμμου στον «τελικό» του 6ου ομίλου κόντρα στις Αυστριακές Φριντλ, Πφέφερ (Αυστρία) ζορίστηκαν για ένα σετ, όπου ουσιαστικά έπρεπε να νικήσουν κυρίως το δικό τους άγχος, αλλά επικράτησαν με 2-0 (21-19, 21-12) και πλέον περιμένουν τον αντίπαλο τους στα νοκ άουτ ματς (η κλήρωση θα γίνει αργά το βράδυ).

Στο πρώτο σετ οι Αυστριακές προηγήθηκαν 3-6, 5-8, αλλά το 8-10 έγινε 11-10 με σερί πόντους της Καραγκούνη και τις δυο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα μέχρι το 17-18. Εκεί ένα σερί 3-0 έφερε την εθνική σε σετ μπολ (20-18) για να το πάρουμε τελικά με 21-19.

Από εκείνο το σημείο και μετά Βίκυ και Πένυ απελευθερώθηκαν και στο δεύτερο σετ το 8-6 έγινε 12-6 χωρίς ποτέ οι Αυστριακές να μπορέσουν να επιστρέψουν στο ματς.