Πήρε το τρίποντο στη Νάξο ο Ολυμπιακός

Η... έξοδος στη Νάξο αποδείχτηκε δύσκολη για τον Ολυμπιακό που με ανατροπή κατάφερε να υποτάξει το μαχητικό Πανναξιακό και να πάρει με 3-1 σετ ακόμα ένα «τρίποντο» στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση μέχρι το 15-16 (β’τεχνικού τάιμ άουτ). Σε εκείνο το σημείο ο Πανναξιακός με πίεση από το σερβίς υποχρέωσε σε λάθη τις «ερυθρόλευκες» και πήρε κεφάλι στο σκορ 21-18 (μπλοκ Οικονομίδου-Δρακουλίδου). Το άουτ της Φρέσκο 23-22 έβαλε και πάλι στο κόλπο τις φιλοξενούμενες αλλά η Τοτσίδου έκανε το 24-22 για τον ΠΑΟΝ. Το μπλοκ της Μαλασάι και ο πόντος της Χίππε έκαναν το 24-24 αλλά το κερδισμένο μπλοκ άουτ των γηπεδούχων και το φιλέ της Μαλασάϊ (26-24) διαμόρφωσε το 1-0 για τον Πανναξιακό.

Οι γηπεδούχες με ψυχολογία και οι «ερυθρόλευκες» αιφνιδιασμένες στους πρώτους πόντους του δευτέρου σετ με την Τοτσίδου να δυσκολεύει την υποδοχή του Ολυμπιακού για το 8-0! Ο Ολυμπιακός άρχισε να ροκανίζει και να πλησιάζει (15-14, 17-16) για να ισοφαρίσει για πρώτη φορά σε 17-17 και με άσο της Μαλασάι να περνάει μπροστά 17-18. Ο ΠΑΟΝ δεν τα παρατούσε με την Ζακχαίου να μπλοκάρει για το 20-20 και να το ξανακάνει για το 21-21. Η Χίππε βρήκε λύση 21-22 και η ισοφάριση ήρθε με τη Μαλασάι για το 23-25 (1-1).

Στο τρίτο σετ, έπεσαν κορμιά με τον Πανναξιακό μπροστά (8-7, 11-9) και μετά από ένα σερί με κύρια εκφραστή των επιθέσεων τη Χίππε ισοφάρισε και πέρασε μπροστά για να φτάσει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Οι φιλοξενούμενες δεν κράτησαν τη διαφορά και ο μαχητικός Πανναξιακός ισοφάρισε σε 22-22 και προηγήθηκε με 23-22 (Οικονομίδου). Η Χίππε ισοφάρισε σε 23-23 αλλά έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση με τον ΠΑΟΝ να σε σετ μπολ (24-23). Η ευκαιρία χάθηκε με το σερβίς στο φιλέ από την Οικονομίδου 24-24 και ο Ολυμπιακός έφτασε στο πρώτο δικό του σετ μπολ με τις Μαλασάι- Χίππε να διαμορφώνουν το 25-26 με τη Γερμανίδα διαγώνια να είναι αυτή που θα γράψει λίγο αργότερα το 27-29 (1-2).

Στο τέταρτο σετ, η ψυχολογία του Ολυμπιακού ανέβηκε και ξεκίνησε με (1-8). Ο Πανναξιακός μείωσε σε 5-8 και ισοφάρισε σε 9-9. Οι γηπεδούχες έριξαν λίγο τις στροφές και η ομάδα του Κοβάτσεβιτς πήγε με +5 (11-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και δεν δυσκολεύτηκε σε εκείνο το σημείο να φτάσει στο 20-25 και τη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης: «Κάναμε μια καλή προσπάθεια και είμαι ευχαριστημένος από τα κορίτσια. Μας έλειψε λίγο η τόλμη ειδικά στην επίθεση για να πάρουμε κάτι από το σημερινό ματς και πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στο Μαρκόπουλο».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Περίμενα ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι. Δεν ήταν το καλύτερο ματς από πλευράς ποιότητας για την ομάδα μας αλλά το καλό ήταν ότι παλέψαμε από την αρχή ως το τέλος. Ίσως είναι καλύτερο να έχουμε ένα παιχνίδι δυνατό με κλειστό σκορ πριν από τα παιχνίδια που ακολουθούν. Είχαμε πρόβλημα στο μπλοκ και στην υποδοχή και αυτός ήταν ο λόγος που ο Πανναξιακός πήρε κάποιους εύκολους πόντους. Τώρα αφήνουμε πίσω μας αυτό το ματς και κοιτάμε την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό που ακολουθεί».

Τα σετ: 26-24, 23-25, 27-29 , 20-25