Έσπασε το αήττητο του Πανναξιακού ο Ολυμπιακός

Με MVP την αρχηγό του, Στέλλα Χριστοδούλου (9 π., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) και τοπ σκόρερ την Σάσκια Χίπε (20π., 49% αποτελεσματικότητα στην επίθεση) ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής με τον Πανναξιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Οι πρωταθλήτριες επιβλήθηκαν 3-0 σετ (25-11, 25-17, 26-24) υποχρεώνοντας στην πρώτη ήττα στην φετινή Volleyleague την ομάδα της Νάξου. Ο Ολυμπιακός με αποτελεσματικό σέρβις (6-2) και επίθεση (44% έναντι 36%) επέβαλε τον ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα και με υψηλά νούμερα στην υποδοχή (75%), κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ. Στο τρίτο προηγήθηκε 24-22, ο Πανναξιακός ισοφάρισε 24-24 με επίθεση της Στεντίλ και άουτ επίθεση της Χίπε αλλά ο Ολυμπιακός πήρε με 26-24 το σετ χάρη στον πρώτο χρόνο της Γιώτα (ο Πανναξιακός έβγαλε 2 άμυνες στη Χίπε) και το λάθος της Βεργίδου.

Ο Κοβάτσεβιτς ξεκίνησε τον αγώνα με την Βλαχάκη στα άκρα αντί της Γερμανίδας Έμοντς,η οποία έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων στη μέση Διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Πανναξιακού είχε η Ριντ με 10.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ξεκινάμε να παίζουμε καλύτερα από παιχνίδι σε παιχνίδι. Το καλύτερο μας ματς μέχρι στιγμής ήταν με τη Βολερό, αλλά ίσως σήμερα στα δυο πρώτα σετ παίξαμε ακόμα καλύτερα. Είχαμε πολύ καλύτερη λειτουργία στο μπλοκ και στην υποδοχή και σίγουρα στα μπλοκ στα δυο πρώτα σετ η εμφάνισή μας ήταν η καλύτερη. Πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο δρόμο, μέχρι το τέλος της σεζόν».

Νίκος Κωστακόπουλος (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Παλέψαμε στο τρίτο σετ, αλλά με ομάδες όπως ο Ολυμπιακός, αν δεν ξεκινήσεις καλά από την αρχή δεν μπορείς να έχεις πολλές ελπίδες. Μας πίεσε πολύ στο σερβίς όπως και περιμέναμε. Θέλαμε και εμείς να τους πιέσουμε, αλλά δεν μας βγήκε σήμερα και είναι ένα από τα δυνατά μας σημεία το σερβίς. Παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξε η Έμοντς, η Βλαχάκη τελείωσε δύσκολες και κρίσιμες μπάλες».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας.

Παρατηρητής: Βασιλειάδης Στ.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-17, 26-24)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 2 άσσους, 22 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ.), Γιώτα 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (6/11 επ.), Μέιφιλντ 10 (7/19 επ., 3 άσσοι, 70% υπ.), Χίπε 20 (19/39 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (6/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 67% υπ.).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Βεργίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λιάγκη 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Ριντ 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.), Στεντίλ 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ.), Τσομπανίδου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 53% υπ.), Λάβδα.