• JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: [ROOT]/images/New_Site/2019-2020/A1-GINEKON/FILIKA/NOMIKEIA
Σημείωση
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder:

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί της Θέτιδας

Σε υψηλό βαθμό ετοιμότητας έδειξε να βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε της Θέτιδας Βούλας, με 3-0 σετ (25-14, 25-22, 25-22), μέσα σε μια ώρα και τέσσερα λεπτά, στο τελευταίο προγραμματισμένο φιλικό προετοιμασίας, που διεξήχθη στο Ρέντη, μια εβδομάδα πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων για το πρωτάθλημα. Με πίεση από το σερβίς, συγκέντρωση στην άμυνα και δυνατό μπλοκ, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν το πρώτο σετ με άνεση. Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν πιο ισορροπημένη, με τους δυο τεχνικούς να κάνουν συνεχείς αλλαγές, δοκιμάζοντας σχήματα. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Πορφύρα εκτός έδρας, το ερχόμενο Σάββατο (19/10, 20:00).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Ζιβογίνοβιτς, Χούντ, Λαμπρούση, Χριστοδούλο, Χίπε, Λαμπρούση και λίμπερο την Κονόμη. Με τη Λαμπρούση να πιέζει από το σερβίς οι νταμπλούχες Ελλάδας προηγήθηκαν με 4-1 και διατηρώντας το προβάδισμα έφτασαν αρχικά στο 8-5 και το 13-8 στη συνέχεια. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, προηγήθηκαν 18-8, με τη Χίπε, αυτή τη φορά, να πιέζει από τη θέση του σερβίς, δυσκολεύοντας τη αντίπαλη άμυνα. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ ο τεχνικός των νταμπλούχων Ελλάδας, προχώρησε σε αλλαγές στην εξάδα, δοκιμάζοντας σχήματα και πρόσωπα. Ισορροπημένο το ξεκίνημα του σετ καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά πάνω από δυο πόντους. Η Χούντ κάρφωσε για το 15-15 για να ακολουθήσουν εκ νέου διαδοχικές ισοπαλίες. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-20 από λάθος στην επίθεση της ομάδας της Βούλας και πήρε το σετ με 25-22, για το 2-0 στον αγώνα.

Άπιαστο καρφί της Χίπε και συν δυο για τον Ολυμπιακό (5-3), που έτρεξε, μετά το 3-3, ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 8-3. Δυνατό σερβίς της Ζακχαίου, δυσκόλεψε την αντίπαλη άμυνα και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε την επίθεση της Θέτιδας, για το 12-7. Ανώτερος και συγκεντρωμένος ο Ολυμπιακός, διατήρησε τη διαφορά, αντέδρασε σωστά στην πίεση του αντιπάλου και πήρε το σετ με 25-22, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 3-0 σε 1:04. Πρώτη σκόρερ ήταν η Σάσκια Χίπε με 14 πόντους και ακολούθησαν η Τοστίδου με 9 και Χούντ με 8.

Τα σετ: 3-0 σε 1:04, 25-14 (18'), 25-22 (22'), 25-22 (24')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-9, 25-14

2ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-17, 25-22

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 4 (4/10 επ.), Χούντ 8 (8/12 επ., 57% υπ., 43% αρ.), Λαμπρούση, Χριστοδούλου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Χίπε 14 (13/27 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 7 (4/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κονόμη - λ (27% υπ., 27% αρ.) / Κακουράτου -λ (43% υπ., 14% αρ.), Γιώτα, Κωνσταντινίδου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς, Καλανταρίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ., 33% αρ.), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος), Τοτσίδου 9 (9/17 επ., 53% υπ., 40% αρ.)

Θέτιδα Βούλας (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 5 (5/11 επ., 38% υπ., 33% αρ.), Γεωργιάδου 5 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ράιντ 9 (5/30 επ., 2 άσσοι, 48% υπ., 29% αρ.), Δρακοπούλου 4 (4 άσσοι), Γκουντιμένκο 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ξυνταρά -λ (33% υπ., 17% αρ.), Σιρινίνα 1 (1 μπλοκ), Στυλιανού, Λάβδα 1 (1 μπλοκ)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε στο olympiacossfp.gr, μετά το τέλος της αναμέτρησης τα εξής: «Η ομάδα είναι έτοιμη για αυτό το χρονικό σημείο που βρισκόμαστε. Οι παίκτριες είναι κουρασμένες από τα συνεχόμενα παιχνίδια και τα ταξίδια μέσα σε μικρό διάστημα αλλά τώρα έχουμε το χρόνο αυτή την εβδομάδα, να τις φρεσκάρουμε, να δουλέψουμε κάποιες λεπτομέρειες και να παρουσιαστούμε σε καλή κατάσταση στην έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων».

πηγή: olympiacossfp.gr