Το ντέρμπι «αιωνίων» ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό στο «Μελίνα Μερκούρη» ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών.

Volleyleague γυναικών - 14η αγωνιστική

Παρασκευή 31 Ιανουαρίου

Θήρας 19.30: Α.Ο. Θήρας - Α.Ο.Φ. Πορφύρας (live streaming youtube ΑΟ ΘΗΡΑΣ TV)

-Η αναμέτρηση ορίστηκε για την Παρασκευή 31/01 λόγω του αγώνα του ΑΟ Θήρας με την Ελβετική Σαφχάουζεν για το Challenge Cup (04/02).
-Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο ΑΟΘ νίκησε στον Πειραιά με 3-1 σετ.

-Ο Πορφύρας προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα από τον Αίαντα Ευόσμου με 3-1 σετ.
-Με 11 βαθμούς ο Πορφύρας καταλαμβάνει την 9η θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Διαμάντης, Παρατηρητής: Ρίγκος, Επόπτες: Δρόσος, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Σάββατο 1 Φεβρουαρίου

Μίκρας 15.30: Α.Σ. Άρης - Α.Σ.Π. Θέτις (live streaming youtube Aris Women Volleyball)

-Ο Άρης προέρχεται από την ήττα στην έδρα του Μαρκόπουλου με 3-2 σετ.
-Οι «κιτρινόμαυρες» βρίσκονται στο κυνήγι της τετράδας. Μετά από 13 αγώνες έχουν 21 βαθμούς, 6 λιγότερους από τον 4ο ΠΑΟΚ.

-Η Θέτιδα είναι στην 6η θέση με 23 βαθμούς, 2 περισσότερους από τον Άρη.
-Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η Θέτιδα νίκησε στο κλειστό της Βούλας με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Γούβαλη.

Α' Ηλιούπολης 18.00: Γ.Σ. Ηλιούπολης - Α.Ο. Μαρκοπούλου

-Τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα αναζητεί η Ηλιούπολη.

-Το Μαρκόπουλο για την 3η αγωνιστική είχε νικήσει την Ηλιούπολη με 3-0 σετ.
-Ο ΑΟΜ προέρχεται από τη νίκη με 3-2 σετ επί του Άρη στο κλειστό των Μεσογείων.

Διαιτητές: Παπαστάμος, Κατερλή, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Ιωάννου Δ., Χατζηθωμά, Γραμματεία: Καστάνη.

Ιλισίων 19.00: Ηλυσιακός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ.

-Με 5 βαθμούς ο Ηλυσιακός βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας.

-Ο ΠΑΟΚ αναζητεί την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και ένατη στο πρωτάθλημα.
-Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρίσκεται 4ος με 27 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον 3ο Παναθηναϊκό.
-Στο ματς του πρώτου γύρου ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Οικονόμου Μ., Οικονομοπούλου, Παρατηρητής: Βασιλειάδης Στ., Επόπτες: Τσίτσικας Κ., Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Πέρρου.

Δ.Α.Κ. Ευόσμου 19.30: Α.Π.Σ. Αίας - Πανναξιακός Α.Ο.Ν.

-Ο Αίας Ευόσμου για την 13η αγωνιστική νίκησε με 3-1 σετ τον Πορφύρα.
-Η ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη είναι 10η με 9 βαθμούς, 2 λιγότερους από τον 9ο Πορφύρα.

-Ο Πανναξιακός προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ.
-Η ομάδα της Νάξου στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε νικήσει τον Αίαντα με 3-0 σετ.
-Ο Πανναξιακός είναι 3 βαθμούς μακριά από την τετράδα. Έχει 24 βαθμούς και ο ΠΑΟΚ 27.

Διαιτητές: Δημητρίου, Δρανίτσας, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Ψύχου, Κοτσίκαρη, Γραμματεία: Πασπαλά Αικ..

Κυριακή 2 Φεβρουαρίου

Μ. Μερκούρη 17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

-Δύο χρόνια πέρασαν από την τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο «Μελίνα Μερκούρη» για το πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.
-Τελευταία φορά ήταν τη σεζόν 2016-2017 για την 7η αγωνιστική, με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν με 3-2 σετ.
-Στο παιχνίδι του Α' γύρου στο Μαρούσι ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ.
-Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είναι η μόνη που δεν έχει ηττηθεί φέτος. Έχει 36 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον 2ο ΑΟ Θήρας.

-Ο Παναθηναϊκός την 13η αγωνιστική νίκησε τον Ηλυσιακό με 3-2 σετ.
-Το «τριφύλλι» έχει 30 βαθμούς και βρίσκεται στη 3η θέση της βαθμολογίας.
-Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετώπισει τον Ολυμπιακό στο Μαρούσι για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Τόλιος, Γραμματεία: Καλιμνίου.