Ο Άρης πήρε τη νίκη και οι Αμαζόνες τον πρώτο πόντο στην ιστορία τους στην Volleyleague

Ο Αρης επικράτησε 3-2 στη Νέα Ερυθραία απέναντι στην ομάδα των Αμαζόνων που έκανε την παρθενική της εμφάνιση στην volleyleague.

H ομάδα της Νέας Ερυθραίας μόνο δυσαρεστημένη δεν θα πρέπει να είναι με το αποτέλεσμα, καθώς πραγματοποίησε μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε έναν Άρη που είχε την πείρα που σε εκείνη έλειπε. Το πέμπτο σετ θα μπορούσε να είχε κατακτηθεί από την ομάδα των Αμαζόνων που το πάλεψε ως το τέλος. Μάλιστα για δύο πόντους υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά της ομάδας του Ατσιδαύτη προς την πλευρά της διαιτησίας που μίλησαν για αλλοίωση αποτελέσματος.

Όλα τα σετ ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικά, εάν εξαιρέσει κανείς το δεύτερο σετ το οποίο η ομάδα της Νέας Ερυθραίας το κατέκτησε με πάρα πολύ μεγάλη διαφορά (25-11) εντυπωσιάζοντας τους λίγους που βρέθηκαν στις κερκίδες (λόγω της απαγόρευσης εισόδου θεατών εξαιτίας της πανδημίας του κορονοϊού).

Αναλυτικά τα σετ:

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πάρα πολύ κοντά, με τη Νέα Ερυθραία να προηγείται 4-3, να ισοφαρίζει ο Άρης και να περνάει μπροστά 7-10. Η Ερυθραία δεν το έβαλε κάτω, αλλά ο Άρης σταδιακά άρχισε να παίρνει διαφορά και να φτάνει το σκορ στο 11-17 με άσο της Κιουτσιούκη και τον Ατσιδαύτη να παίρνει τάιμ άουτ. Κάπου εδώ άρχισε την αντεπίθεση η ομάδα της Νέας Ερυθραίας και να πλησιάζει το σκορ 15-20, αλλά και 16-21. Ο Άρης με την Ανθούλη έκανε το 17-22, οι Αμαζόνες πλησίασαν 18-23, η Κλάιν έκανε το 18-24, αλλά με άουτ σερβις της Βαΐντοβα έγινε το 19-25.

Στη συνέχεια οι Αμαζόνες ήταν εντυπωσιακές καθώς με ένα γρήγορο 8-1 έστησαν με την πλάτη στον τοίχο τον Άρη και με ένα καταιγιστικό ρυθμό άρχισαν να πυροβολούν την υποδοχή του, με αποτέλεσμα να φτάσει το σκορ με γρήγορους ρυθμούς στο 22-10. Μετά από επίθεση της Γκρέκα ακολούθησε άουτ της Ανθούλη για το 23-10 και με μπλόκ της Βαρουδάκη στην Ανθούλη, έγινε το 25-11.

Ο Άρης παρ’ όλο που έκανε κακή εμφάνιση στο δεύτερο σετ, κατάφερε να ανακάμψει γρήγορα στο τρίτο και ξέφυγε μπροστά με 1-5, αλλά οι Αμαζόνες άρχισαν να κυνηγούν και να πλησιάζουν στον πόντο. Στο 6-7 ο Άρης με ένα νέο ντεμαράζ έφτασε στο 8-12 και στο 8-14, μεγαλώνοντας ακόμα τη διαφορά. Οι Αμαζόνες άρχισαν πάλι να ροκανίζουν τη διαφορά και να φτάνουν το σετ 14-17 μετά το καλό σερβίς της Μαστοράκη αναγκάζοντας τον προπονητή του Άρη να πάρει τάιμ άουτ. Στην επιστροφή, η Δρακουλίδου έκανε το 15-20, ενώ η Βαρουδάκη μείωσε σε 17-21 και με δύο απανωτούς πόντους της Τζούριτς και της Έβανς, πήρε το σετ ο Άρης με 25-19.

Στο τέταρτο σετ Αμαζόνες και Άρης μπήκαν αρκετά κοντά, με τον δεύτερο να προηγείται 8-5. Οι Αμαζόνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά με την Μαστοράκη στο 11-10, ενώ ακολούθησαν αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ με τις Αμαζόνες τελικά να περνούν μπροστά με 17-15 με επίθεση της Βαρουδάκη. Ένα μικρό προβάδισμα δύο τριών πόντων κατάφερε να κρατήσει η ομάδα της Νέας Ερυθραίας και τελικά κατάφερε να ξεφύγει μετά το 19-16 που πήρε τάιμ άουτ ο Άρης με 21-16 και 22-17. Κάπου εδώ προσπάθησε ο Άρης να πλησιάσει, ωστόσο η καλή εικόνα των Αμαζόνων συνεχίστηκε και κατέκτησαν 25-19 μετά από επίθεση άουτ της Έβανς.

Το πέμπτο σετ ήταν συγκλονιστικό, καθώς οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια πολύ κοντά στο σκορ. Ξεκίνησε ωστόσο με τις Αμαζόνες να καταφέρουν να προηγούνται 6-3 και 7-3. Ο Άρης πλησίασε και κατάφερε να ισοφαρίσει τελικά στο 8-8 με την Έβανς μετά το τάιμ άουτ. Βαρουδάκη και Χριστοδούλου έδωσαν ακόμα δύο πόντους για τις Αμαζόνες για να γίνει το 10-8. Ακολούθησε τάιμ άουτ για τον Άρη και η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με δύο πόντους στο 11-13 με την Εβανς. Οι Αμαζόνες ισοφάρισαν 13-13 με την Χριστοδούλου, ακολούθησε σερβίς άουτ από τις Αμαζόνες και σερβίς στο φιλέ από την Έβανς στο 14-14.

Ακόμα ένας πόντος για τον Άρη και στην αμέσως επόμενη φάση η Βαΐντοβα έκανε επίθεση, ο διαιτητής σφύριξε άουτ και οι Αμαζόνες διαμαρτυρήθηκαν έντονα καθώς ζήτησαν επαφή στο μπλοκ. Ο διαιτητής δεν άλλαξε γνώμη κι το σετ έληξε 14-16 υπέρ του Άρη.

Για τις νικήτριες η Έβανς είχε 16 πόντους, ενώ διψήφιες ήταν και οι Ανθούλη (12), Κιουτσιούκη (11) και Κλάιν (11). Από πλευράς Αμαζόνων η Βαρουδάκη είχε 17 και η Γκρέκα 16.

Διαιτητές: Μενεσλής, Μαρκάτης.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-11, 19-25, 25-19, 14-16)

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Χρυσομάλλη 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Μαστοράκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Όουενς 10 (6/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαΐντοβα 18 (18/35 επ., 58% υπ. - 33% άριστες), Γκρέκα 16 (14/35 επ., 2 άσσοι), Βαρουδάκη 17 (14/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 51% υπ. - 24% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 56% υπ. - 39% άριστες), Σιδεράτου, Χριστοδούλου 9 (7/11 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. - 67% άριστες), Κωτσιάκη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 11 (6/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τζούριτς 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ), Κλάιν 11 (7/31 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 12% άριστες), Δρακουλίδου 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανθούλη 12 (10/28 επ., 2 μπλοκ), Έβανς 16 (13/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 47% υπ. - 32% άριστες), Τερζίου (λ, 57% υπ. - 37% άριστες), Μυλωνά, Τάνη.

Στέλιος Ατσιδαύτης (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες): «Αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ που κάναμε πολλά λάθη, από το δεύτερο σετ και μετά προσπαθήσαμε, ήμασταν κοντά και φτάσαμε ένα βήμα πριν τη νίκη. Δεν είσαι ποτέ ικανοποιημένος μετά από ήττα, αλλά για πρώτο παιχνίδι της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία, η εικόνα ήταν θετική. Στο τάι μπρέικ κάναμε κρίσιμα λάθη στο σημείο που είχαμε προηγηθεί, με αποτέλεσμα ο Άρης να ισοφαρίσει και να πάρει τη νίκη».

Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): «Σήμερα έγινε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Η κάθε ομάδα είχε από δύο καλά σετ και το τάι μπρέικ ήταν μία μάχη, που στο τέλος βγήκαμε νικητές. Παρόλο που δεν πιάσαμε την απόδοση που μπορούμε, υπάρχουν κάποια θετικά στοιχεία που κρατάμε και θα δουλέψουμε πάνω σε αυτά. Η ομάδα μας είναι νεανική και είμαι σίγουρος πως κάθε εβδομάδα το σύνολό μας θα παρουσιάζεται ακόμα και καλύτερο».