Πρώτη νίκη για τον Παναθηναϊκό στο restart, οι Αμαζόνες "έχασαν" την Βαϊντοβα

Την πρώτη του νίκη μετά την επανεκκίνηση της Volley League πέτυχε ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινες» μετά από δύο συνεχόμενες ήττες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας των μαχητικών Αμαζόνων με 3-1 σετ για την 7η αγωνιστική του Α' ομίλου της Volley League Γυναικών. Άτυχη της αναμέτρησης η Σλοβάκα ακραία των Αμαζόνων Αλεξάντρα Βαΐντοβα, η οποία χτύπησε το γόνατό της μετά από επίθεσή της στο 13-12 του πρώτου σετ.

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς στο φινάλε του Α' γύρου, ενώ οι Αμαζόνες βρίσκονται στην 5η θέση με έναν βαθμό λιγότερο.

Οι Αμαζόνες μπήκαν πολύ διαβασμένες στο πρώτο σετ, ωστόσο, με το σκορ στο 12-13 η Αλεξάντρα Βαΐντοβα αποχώρησε τραυματίας απο τον αγωνιστικό χώρο "μουδιάζοντας" συμπαίκτριες και αντιπάλους. Παρόλα αυτά, οι αθλήτριες του Στέλιου Ατσιδαύτη πίεσαν στο σερβίς και πήραν προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα με 21-25.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου από το δεύτερο σετ και μετά βελτιώθηκε κατακόρυφα, εκμεταλλεύτηκε την απουσία της Βαΐντοβα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ, οι επιθέσεις τις Μαρία Τσιτσιγιάννη και οι συνεχόμενοι άσσοι της Έμιλυ Κωνσταντέλου έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των πρασίνων για το 25-19 και το τελικό 3-1 σετ.

Πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες ήταν η Έμιλυ Κωνσταντέλου με 18 πόντους με 4 άσσους και 3 μπλοκ. Η Εύα Χαντάβα είχε και αυτή 18 πόντους, ενώ η Ρομάνα Χουντέκοβα σταμάτησε στους 14.

Από τις Αμαζόνες που πάλεψαν το παιχνίδι, η Χρυσάνθη Χριστοδούλου και η Ναταλία Κωτσιάκη είχαν 9.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Παπαχατζής, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Νυδριώτη.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 65 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-20, 25-17, 25-19)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου):Χουντέκοβα 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ. - 13% άριστες), Νεΐκοβα 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντέλου 18 (11/17 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 8 (7/27 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (18/46 επ., 46% υπ. - 32% άριστες), Σάντσες 14 (14/22 επ.) / Ξηντάρα (λ, 88% υπ. - 47% άριστες), Τζαφέρη (λ), Λεωνίδου.
Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Αρβανιτοπούλου 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Χρυσομάλλη 1 (1 άσσος), Χριστοδούλου 9 (8/29 επ., 1 άσσος, 39% υπ. - 27% άριστες), Κωτσιάκη 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Βαϊντοβα 4 (4/6 επ., 25% υπ. - 0% άριστες), Γκρέκα 16 (15/36 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 27% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 47% υπ. - 29% άριστες), Τσιγαρίδα, Σιδεράτου 7 (7/27 επ.), Μαστοράκη 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Κορρέ.

Απόστολος Οικονόμου (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Kαταρχάς να ευχηθούμε περαστικά και ταχεία ανάρρωση στην Βαΐντοβα, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Την ξέρω από την Φινλανδία που παίζαμε μαζί. Εμείς αδικούμε τον εαυτό μας. Στο πρώτο σετ οι Αμαζόνες είχαν 50% στην επίθεση, πράγμα που σημαίνει πως δεν λειτουργούσε το σερβίς, μπλοκ-άμυνα. Είμαι πολύ δυσαρεστημένος από το πρώτο σετ. Από το δεύτερο σετ ήρθε η ισορροπία γιατί αρχίσαμε να πιστεύουμε στον εαυτό μας, άρχισε να δουλεύει το μπλοκ-άμυνα και τρίτο και τέταρτο σετ κάναμε καλή εμφάνιση. Η αλήθεια είναι ότι είμαι ικανοποιημένος από τη νίκη αλλά όχι από την εμφάνιση. Άμα θέλουμε να κερδίσουμε ομάδες με τον ίδιο στόχο με εμάς, όπως ο Άρης, το Μαρκόπουλο και η Σαντορίνη θα πρέπει να ανεβάσουμε στροφές και να πιστέψουμε στον εαυτό μας».

Στέλιος Ατσιδαύτης (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες): «Στο πρώτο σετ παίξαμε καλά, παρά τον τραυματισμό της Βαΐντοβα. Μετά η απόδοσή μας όσο περνούσε το παιχνίδι έπεφτε. Ο Παναθηναϊκός μας πίεσε στο σερβίς και στην επίθεση πήρε κάποιες εύκολες μπάλες. Μετά τον τραυματισμό της Αλεξάντρα το παιχνίδι κύλησε φυσιολογικά. Ο Παναθηναϊκός είναι δυνατή ομάδα και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στη πορεία του».