Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός με 22άρα Χαντάβα

Στη καλύτερη εμφάνισή του το 2021, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Άρη στο κλειστό του Αγίου Θωμά και ανέβηκε στην 2η θέση του Α' ομίλου της Volley League Γυναικών.

Με τη νίκη με 3-1 σετ οι «πράσινες» κάλυψαν την ήττα του πρώτου γύρου από τον Άρη (3-2) και πλέον υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων. Με την λήξη του αγώνα, οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού κατευθύνθηκαν προς την κερκίδα που βρισκόταν η συμπαίκτριά τους και απούσα λόγω τραυματισμού, Ναταλία Μεταξά και της αφιέρωσαν τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός με το τρίποντο έφθασε τους 13 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Άρη. Με 22 πόντους, η αρχηγός του τριφυλλιού Εύα Χαντάβα, ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, με την Πέρεζ Σάντσες και την Ρουμάνα Χουντέκοβα να προσφέρουν 14 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τον Άρη, η Κάταλιν Έβανς είχε 17 πόντους, η Μάρθα Ανθούλη 15 και η Βίκυ Σαβάρ 14.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του, είχε σταθερή υποδοχή και πολύ καλό μπλοκ, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενες βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ με 17-13 και 18-14, όμως με πρωταγωνίστριες τις Εύα Χαντάβα, Πέρες Σάντσες, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 20-20. Με επίθεση της Χαντάβα διαμορφώθηκε το 24-23 και στην επόμενη φάση η Νεΐκοβα μπλόκαρε τη Σαβάρ για το 25-23 και το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Σπίγγου, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-22, 18-25, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου):Χουντέκοβα 15 (11/36 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 44% άριστες), Νεΐκοβα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 7 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 9 (9/18 επ.), Χαντάβα 22 (20/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Σάντσες 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 70% υπ. - 48% άριστες), Κασδοβασίλη 1 (1 άσσος), Λεωνίδου (22% υπ. - 22% άριστες), Πασσιά.
Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ), Σαβάρ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. - 24% άριστες), Δρακουλίδου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 15 (15/33 επ.), Έβανς 17 (16/41 επ., 1 άσσος, 39% υπ. - 33% άριστες) / Ρόγκα (λ, 72% υπ. - 52% άριστες), Πήττα 1 (1 άσσος), Μυλωνά, Τάνη, Τερζίου.

Απόστολος Οικονόμου (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Η νίκη είναι πολύ σημαντική για μας κόντρα σε ένα αντίπαλο όπως ο Άρης. Πήραμε εύκολα το πρώτο σετ, το δεύτερο πιο δύσκολα, στο τρίτο αδικήσαμε τους εαυτούς μας και αγωνιστήκαμε όπως στο πρώτο σετ με τις Αμαζόνες. Στο τέταρτο αν και βρεθήκαμε πίσω από δικά μας λάθη, βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και καταφέραμε να γυρίσουμε το σετ. Και εδώ θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριες μου για το πάθος και την διάθεση που έδειξαν. Η μεγάλη επιθυμία και το καθαρό μυαλό των κοριτσιών στα κρίσιμα σημεία, ήταν πιστεύω τα στοιχεία που μας βοήθησαν να κερδίσουμε. Η νίκη αυτή είναι αποτέλεσμα της σκληρής δουλειάς που κάνουμε. Αφιερώνουμε τη νίκη στον κόσμο μας που δεν ήταν στο γήπεδο».

Πένυ Ρόγκα (Α.Σ. Άρης): «Δεν μπήκαμε καθόλου στο παιχνίδι. Δώσαμε έξι ματς σε δυόμιση εβδομάδες και σήμερα φανήκαμε πολύ κουρασμένες. Θεωρώ δίκαιο το αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι μας είχε διαβάσει καλά, μας πίεσε πολύ στο σερβίς ενώ και το συγκεκριμένο γήπεδο είναι μια δύσκολη έδρα για κάθε φιλοξενούμενο, το γνωρίζω καλά αφού έχω αγωνιστεί εδώ αρκετά χρόνια. Πιστεύω ότι από δω και πέρα θα αρχίσει το βαθμολογικό σασπένς για την πρώτη τριάδα του ομίλου. Επίσης από πλευρά μας δεν είχαμε συγκέντρωση στην τακτική του προπονητή μας».