Ακόμα μια νίκη κορυφής για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 68 λεπτά για να επικρατήσει με 3-0 σετ του Α.Ο. Λαμίας 2013 στο κλειστό γυμναστήριο στον Άγιο Θωμά και πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και έκτη συνολικά στον Α' όμιλο της Volley League.

Το «τριφύλλι» έφτασε τους 19 βαθμούς και ανέβηκε προσωρινά στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παρά τη μαχητικότητα της Λαμίας στο πρώτο σετ, ο Απόστολος Οικονόμου είδε με ικανοποίηση τις αθλήτριές του να ανταπεξέρχονται στην πίεση και αφού κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-19, οι «πράσινες» ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο σετ το οποίο έληξε με 25-11.

Έχοντας και πάλι την Εύα Χαντάβα και τη Ρομάνα Χουντέκοβα σε εξαιρετική μέρα, ο Παναθηναϊκός είχε την άνεση να κάνει εκτενές ροτέισον από το δεύτερο σετ και μετά. Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός έχτισε διαφορά από νωρίς αλλά παρόλα αυτά η Λαμία πάλεψε μέχρι το τέλος. Παρότι οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο, το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22 και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Για τη Λαμία ξεχώρισε η πρώην ακραία του Παναθηναϊκού, Αποστολία Νούσια με 10 πόντους, ενώ για τις γηπεδούχες, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Εύα Χαντάβα (14π.), Ρομάνα Χουντέκοβα (13π.) και Ρέιτσελ Σάντσες (11π.).

Διαιτητές: Λιδωρικιώτη, Μαλλιάρα, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Καλούδας, Ιωάννου Ε., Γραμματεία: Νυδριώτη.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-11, 25-22)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χουντέκοβα 13 (10/21 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Νεΐκοβα 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντέλου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 14 (12/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Σάντσες 11 (10/14 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κασδοβασίλη 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Λεωνίδου, Πασσιά 1 (1 άσσος).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κούση 2 (2/10 επ.), Κογεράκη 8 (7/20 επ., 1 άσσος), Αντωνακάκη 3 (3/12 επ., 20% υπ. - 20% άριστες), Μανάι 8 (8/21 επ., 32% υπ. - 16% άριστες), Νούσια 10 (9/32 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 43% άριστες), Βενέτη 2 (2 άσσοι) / Κακουράτου (λ, 56% υπ. - 44% άριστες), Τσαγκάρη, Χατζηχαραλάμπους.

Απόστολος Οικονόμου (Παναθηναϊκός Α.Ο): «Καταρχήν συγχαρητήρια στη Λαμία για τη μαχητικότητά της. Σε τέτοιου είδους παιχνίδια δεν μπαίνουμε έτοιμοι πνευματικά και αυτό φάνηκε στο πρώτο και τρίτο σετ. Αυτό που μετράει πάντα είναι το αποτέλεσμα και μέσα σε δέκα μέρες πήραμε τέσσερις καθαρές νίκες. Ξεχνάμε το σημερινό παιχνίδι και συγκεντρώνομαστε για το επόμενο παιχνίδι με τον Α.Ο. Θήρας στη Σαντορίνη και μετά με το Μαρκόπουλο».

Ηλίας Αγγέλης (Α.Ο. Λαμίας 2013):«Εμείς είμαστε μια νεανική ομάδα. Παιχνίδι με παιχνίδι βελτιωνόμαστε και ελπίζω να δείξουμε κάτι καλύτερο στο μέλλον. Τα κορίτσια δουλεύουν και ελπίζουμε σταδιακά να πάρουμε αυτό που μας αξίζει, είτε αυτό είναι ένα σετ, είτε ένας πόντος είτε μια νίκη».