Τεράστια νίκη για το Μαρκόπουλο επί του ΑΟ Θήρας

Πραγματοποιώντας την καλύτερή του φετινή εμφάνιση, το Μαρκόπουλο πήρε τεράστια νίκη με 3-0 σετ επί του Α.Ο. Θήρας στο κλειστό των Μεσογείων και ανέβηκε στη κορυφή του Α' ομίλου της Volley League.
Η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο με κορυφαίες τις Φράνσις Αρναούτου, Γιασμίν Μπεντάρτ έφθασε στο τρίποντο, με το οποίο κάλυψε και την ήττα του πρώτου αγώνα από την ομάδα της Σαντορίνης και πλέον θα έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.
 Η ομάδα της Σαντορίνης που γνώρισε τη πρώτη φετινή της ήττα έμεινε στους 16 βαθμούς και έπεσε στη 4η θέση της βαθμολογίας, αλλά με παιχνίδι λιγότερο.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και όλα τα σετ κρίθηκαν με την μίνιμουμ της διαφοράς, με το Μαρκόπουλο να εκμεταλλεύεται τα λάθη του Α.Ο. Θήρας και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφθασε στη νίκη.

Η Αμερικανίδα πασαδόρος του Μαρκόπουλου Φράνσις Αρναούτου μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας της στην επίθεση, ειδικά στα κρίσιμα σημεία, ενώ η Γιασμίν Μπεντάρτ που σταμάτησε στους 20 πόντους, τελείωσε τις πάσες που τις δόθηκαν στο φινάλε των σετ. Από τις κορυφαίες ήταν και οι ακραίες Ασημίνα Νικολογιάννη, Κένεντι Μπράιαν με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ ζημιά από τη γραμμή των εννέα μέτρων έκανε και η νεαρή Βάλια Ευαγγελίου, η οποία πήγε στο σερβίς στο 19-19 του τρίτου σετ και το Μαρκόπουλο «έτρεξε» σερί 3-0 για το 22-19, έχοντας και έναν άσσο στο διάστημα αυτό.

Από τον Α.Ο. Θήρας, η Παναγιώτα Διώτη είχε 15 πόντους και η Κέντρα Ντάλκε 11.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυργιαλάνη, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Τσίτσικας, Σπίγγου, Γραμματεία: Τάλαρου.

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 7 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-23, 25-23)

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 1 (1/8 επ.), Μπράιαν 10 (6/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. - 50% άριστες), Νικολογιάννη 13 (12/26 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 30% άριστες), Μπεντάρτ 20 (16/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρναούτου 2 (2 μπλοκ), Γκουντιμένκο 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 69% υπ. - 31% άριστες), Ευαγγελίου 1 (1 άσσος), Καραγιάννη.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Λάππα 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάντος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ντάλκε 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 47% άριστες), Βλαχάκη 5 (4/15 επ., 1 άσσος, 71% υπ. - 35% άριστες), Διώτη 15 (14/33 επ., 1 άσσος), Χατζηευστρατιάδου 8 (5/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 78% υπ. - 67% άριστες), Κοντούδη.

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil): «Η νίκη αυτή και επί του Παναθηναϊκού ήταν πολύ μεγάλες και σημαντικές. Για δύο εβδομάδες και μετά από δύο κακές ήττες, ήταν δύσκολο να επιστρέψουμε. Ήταν σημαντικό να παίξουμε έτσι όπως σήμερα. Δουλεύαμε σκληρά στις προπονήσεις για να παίξουμε έτσι. Η νίκη ήταν σημαντική αλλά πιο σημαντικό ήταν ο τρόπος που παίξαμε. Είμαι περήφανος για τον σύλλογο και για τις αθλήτριες μου για τη σημερινή εμφάνιση. Ήταν ομαδική νίκη σήμερα».

Κώστας Παπαδόπουλος (Α.Ο. Θήρας): «Ήταν μία εμφάνιση κάτω από τα στάνταρ μας, όμως και το Μαρκόπουλο είναι μία πολύ καλή ομάδα και έπαιξε καλά. Χρόνος δεν υπάρχει, έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με τον Ηλυσιακό που είχε αναβληθεί και πλέον να συγκεντρωθούμε εκεί. Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα».