Δύσκολη νίκη των Αμαζόνων επί του μαχητικού Ηλυσιακού

Κόντεψε να αυτοκτονήσει η ομάδα των Αμαζόνων σήμερα στο κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» στη Νέα Ερυθραία απέναντι στη νεανική ομάδα του Ηλυσιακού.

Οι Αμαζόνες έφτασαν να προηγούνται «δια περιπάτου» με 2-0 σετ και στη συνέχεια να γίνεται μεγάλη ανατροπή, να ισοφαρίζει ο Ηλυσιακός και να οδηγεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, εκεί που οι Αμαζόνες βρήκαν τον καλό τους εαυτό κι έφυγαν νικήτριες.

Στα δύο πρώτα σετ οι Αμαζόνες μπήκαν πολύ δυναμικά, έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, πίεσαν με το σερβίς του με αποτέλεσμα να κατακτήσουν τα σετ 25-15.

Στο τρίτο σετ για κάποιο λόγο που κανείς δεν κατάφερε να εντοπίσει, οι Αμαζόνες έκαναν βουτιά στην απόδοσή τους, ο Ηλυσιακός οργανώθηκε επιθετικά, πίεσε, πήρε εύκολους πόντους και πήρε το σετ 25-10 χωρίς να ιδρώσει.

Στο τέταρτο σετ οι Αμαζόνες άρχισαν να ανακάμπτουν, προηγήθηκαν 7-5 και 8-6. Ακολούθησαν καλά μπλοκ του Ηλυσιακού και ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα του Μποτσορή στο 8-8 και πέρασαν μπροστά στο 9-10. Ο Ηλυσιακός ξέφυγε 9-12 και 12-15. Οι Αμαζόνες δεν είχαν λύσεις στην επίθεση και φάνηκε αρκετά η απουσία των Βαρουδάκη και Βοϊντοβα που παρακολουθούσαν τον αγώνα τραυματισμένες από την κερκίδα. Ο Ηλυσιακός με καλές επιθέσεις και πολύ καλό σερβίς συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στις Αμαζόνες που έκαναν λάθη. Το σκορ έγινε 15-19 με την Τσιάκουλα και κάπου εδώ φάνηκε πως ο αγώνας θα πήγαινε στο τάι μπρέικ. Ο Ηλυσιακός συνέχισε τον ίδιο ρυθμό και έκανε το 18-25 και το 2-2 στα σετ.

Στο πέμπτο σετ ο Ηλυσιακός ακολούθησε μέχρι το 4-3. Οι Αμαζόνες μπήκαν πλέον αποφασισμένες αλλά και πιο αποτελεσματικές στην επίθεση. Έγινε το 8-4 και το 9-5 μετά από το σερβίς άουτ της Σαντέ. Με καλό σερβίς οι Αμαζόνες έφτασαν στο 11-5 με τη Γκρέκα, η Κούμπουρα έκανε το 12-7, η Χρυσομάλλη με άσο το 14-7, ακολούθησε λάθος στο σερβίς για το 14-8, η Κούμπουρα το 14-10 και το σετ έληξε 15-10.

Τα σετ: 25-15, 25-15, 10-25, 18-25, 15-10

Με τους δύο βαθμούς της νίκης η ομάδα του Στέλιου Ατσιδαύτη έφθασε τους 11 βαθμούς, ενώ ο Ηλυσιακός με τον βαθμό που απέσπασε έφθασε τους 4.

Για τις νικήτριες, Σοφία Γκρέκα και Δέσποινα Σιδεράτου είχαν 17 πόντους, με τις Ναταλία Κωτσιάκη και Κατερίνα Μαστοράκη να κάνουν ζημιά στο φιλέ με 4 και 3 μπλοκ αντίστοιχα.

Για τον Ηλυσιακό, η Βίκυ Παπαδοπούλου είχε 22 πόντους, ενώ Ευαγγελία Κούμπουρα και Ειρήνη Αθανασοπούλου που πέρασαν ως αλλαγή στο τρίτο σετ είχαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Χαμπιλού, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Σταυρόπουλος, Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Χίλιου.

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Πριν τον αγώνα ακολούθησε ενός λεπτού σιγή καθώς σήμερα απεβίωσε ο πρώτος πρόεδρος των Αμαζόνων, Δημήτρης Παπαδόπουλος.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Χρυσομάλλη 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σιδεράτου 17 (13/48 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 12 (9/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 31% άριστες), Κωτσιάκη 9 (5/18 επ., 4 μπλοκ), Μαστοράκη 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρέκα 17 (15/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 19% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Αρβανιτοπούλου, Τσιγαρίδα, Κορρέ.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Μπουτσουρής): Παπαδοπούλου 22 (17/41 επ., 5 άσσοι, 42% υπ. - 27% άριστες), Απλαδά 1 (1 άσσος), Μπέμπη (0/8 επ.), Παπαδέδε, Μασούρα, Τσιάκουλα 5 (1/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 50% υπ. - 8% άριστες), Πατέλη 1 (1/6 επ.), Σάντε 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 12 (12/33 επ.), Αθανασοπούλου 11 (10/35 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 19% άριστες).

Στέλιος Ατσιδαύτης (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες): «Κάναμε δύο πολύ καλά σετ στην αρχή, αλλά στο τρίτο κάναμε πολλά λάθη και γενικά ήταν άσχημο σετ για εμάς. Στη συνέχεια χάσαμε τη συγκέντρωσή μας με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο, ο Ηλυσιακός είναι μαχητική ομάδα που παλεύει όλα τα παιχνίδια και είμαι ευχαριστημένος που νικήσαμε έστω και στο τάι μπρέικ».

Νίκος Μπουτσουρής (Ηλυσιακός Α.Ο.): «Μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι από την παρουσία μας στο τρίτο και στο τέταρτο σετ. Στα δύο πρώτα είχαμε πει να κάνουμε άλλα πράγματα και δεν τα κάναμε ποτέ. Είχαμε κουβεντιάσει ότι μετά την εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό πάμε στις Αμαζόνες για να πάρουμε αποτέλεσμα και ξεκινήσαμε το παιχνίδι και ήμασταν εκτός αγώνα. Υπό αυτή την έννοια, στην αρχή δεν πετύχαμε. Μετά όμως παίξαμε με σωστό τρόπο. Όλα τα παιχνίδια τα αντιμετωπίζουμε με τον ίδιο τρόπο και προσπαθούμε να εξελιχθούμε, έτσι ώστε όταν έρθουν τα σημαντικά ματς να έχουμε βρει χαρακτήρα ως ομάδα. Ακόμα δείχνουμε ότι δεν είμαστε σε θέση να παίξουμε μηχανικά ένα ολόκληρο παιχνίδι. Είμαι ικανοποιημένος από τον βαθμό και την εμφάνιση από το τρίτο σετ και μετά. Περιμένω μεγαλύτερη προσπάθεια και συγκέντρωση στη προπόνηση».