Σε αγώνα για γερά νεύρα νίκη του Αίαντα επί των Αμαζόνων

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, ο Αίαντας Ευόσμου πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 σετ επί των Αμαζόνων για την 3η αγωνιστική της Volley League Γυναικών και πανηγύρισε τους πρώτους του βαθμούς τη φετινή σεζόν.

Μεγάλο παιχνίδι για την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε σερβίς και μπλοκ, με την 22χρονη κεντρική Θεοφίλη Χαμαλίδου να πετυχαίνει 18 πόντους με 5 άσσους και 6 στοπ. Άξιες συμπαραστάτριές της η Λίνα Θεοδοσίου με 19 πόντους και η Ελένη Χαντζή με 18. Για τις Αμαζόνες που είχαν την ευκαιρία να φύγουν με το τρίποντο από τον Εύοσμο, καθώς είχαν προηγηθεί με 16-12 στο τέταρτο σετ, η Ιωάννα Κασδοβασίλη είχε 12 πόντους με 6 μπλοκ, η Γιανέλι Σάντος 20 και η Σοφία Γκρέκα 15.

Κάθε ομάδες είχε από δύο σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί, οι Αμαζόνες μέχρι τον 5ο πόντο είχαν το προβάδισμα, όμως ένα ξέσπασμα των αθλητριών του Αίαντα έβαλαν τον Εύοσμο μπροστά στο σκορ, για να τελειώσει το σετ με 15-10 και ο Αίαντας να πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη, που του δίνει ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Α.Π.Σ. Αίας):
«Ήταν σπουδαία νίκη η σημερινή. Είμαι χαρούμενος γιατί βγήκε στο γήπεδο η δουλειά που κάνουμε με αυτά τα νεαρά και ταλαντούχα κορίτσια. Πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, ακόμη και όταν η μπάλα έκαιγε δεν έκαναν πίσω και αυτό σημαίνει πολλά.Αυτή η νίκη μας δίνει την βάση να συνεχίσουμε να δουλεύουμε πιο ήρεμα πλέον και μέρα με την μέρα να βελτιωνόμαστε ακόμη περισσότερο. Συγχαρητήρια και στην ομάδα των Αμαζόνων και εύχομαι καλή συνέχεια».

Κώστας Γκούντας (Προπονητής Α.Ο.Ν. Αμαζόνες):
«Δεν ήμασταν καλοί στην υποδοχή σήμερα, ήταν η αχίλλειος πτέρνα μας και αυτό μας στοίχισε. Ο Αίαντας ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση και πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε, όμως το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα. Οι ομάδες είναι κοντά και δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Θα έχει προβάδισμα αυτός που θα βρεθεί σε καλύτερα μέρα».

Διαιτητές: Μαυρίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Παπαδοπούλου Χρ., Κοτσικάρη, Γραμματεία: Λάμπρου.